Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Allahım! İşlediğim günahları, yapmam gerekip de yapmadığım ibâdetleri, gizli ve aşikâr işlediğim, haddi aştığım ve benden daha iyi bildiğin bütün günahları bağışla. Dilediğini kendine itaatte öne alansın, dilediğini de bundan geciktirensin. Senden başka hakkıyla ibâdete lâyık hiçbir ilah yoktur."(Müslim)

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Saîd b. Yesâr (r.a.)’in Ebû Hüreyre’den işittiğine göre Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Kim helal kazancından bir sadaka verirse ki - Allah helal maldan verilen sadakadan başkasını asla kabul etmez- Allah o sadakayı sağ eliyle kabul eder, bir hurma değerinde olsa bile o sadakayı sizden birinizin atının yavrusunu veya sütten kesilmiş deve yavrusunu büyüttüğü gibi büyütür. O hurma değerindeki sadakanın sevâbı dağdan daha büyük olur.”

Buhârî: Zekat: 6; Müslim: Zekat: 19; Tirmiiz:Zekat:661

fatman Çevrimdışı

fatman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre'den (r.a.), Rasulullah (s.a.v.) dedi ki:

"Hiç kimse: "Allah'ım eğer dilersen beni affet, eğer dilersen bana merhamet et" şeklinde dua etmesin. Kişi istediğini kat'iyetle istesin; zira Allah'ı, dilemediği takdirde

zorlayacak bir kuvvet yoktur."

(Buhari, Tevhid: 31, Timizi, De'avat: 77, Muvatta, Kur'an: 28, Ahmed, 2/243, 318, 463-464)

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
"Resûlullah (S.A.V) çarşıda bir yiyecek yığınına rastlayınca elini yığına daldırıp çıkardı. Parmaklarına rutubet bulaştı. Adama: "Ey satıcı nedir bu?" diye çıkıştı. Adam: "Ey Allah'ın Resulü, yağmur ıslattı,” deyince: "Bu yaşlığı üste getirip,herkesin görmesini sağlayamaz mıydın? Kim bizi aldatırsa o bizden değildir".

Müslim, İman 164, (102); Tirmizî, Büyû 74,(1315).

V Çevrimdışı

vahit34

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Dünyadan Allah için olan şeyler hariç, her ne varsa hepsi lanete uğramıştır. (Tirmizi - İbn Mace)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kocasına ve iyiliğe karşı nankörlük eden kadınlar:

İbn Abbas radıyallahu anh’dan rivâyet edilmiştir: O şöyle dedi:
Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Bana cehennem gösterildi.
Bir de gördüm ki cehennemliklerin çoğu kadınlardır. Onlar küfrederler.”

Bunun üzerine: Allah’a mı küfrederler? Diye soruldu?

Buyurdu ki: “Onlar kocalarına karşı nankörlük ederler : (küfranı
nimette bulunurlar yani nimeti inkar ederler). Birisine çok uzun süre iyilik etsen de sonra senden
(hoşuna gitmeyen) bir şey görse: Ben senden hiçbir iyilik görmedim
ki der.”(Buhârî, K.İman, B. Küfrün Ba’de küfr.9)

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
“Sâliha kadın, kocası yüzüne baktığı zaman onu sevindirir, kocasının meşrû isteklerini yerine getirir ve onun olmadığı yerde hem malını, hem de nâmusunu muhafaza eder.”

(İbn-i Mâce, Nikâh, 5/1857)

fatman Çevrimdışı

fatman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbni Ömer radıyallahu anhümâ "Resûlullah s.a.s şöyle buyurdu" dedi:

"Allah'ı anmaksızın çok konuşmayın. Allah'ın zikri dışında çok söz söylemek, kalbi katılaştırır. Katı kalpli olanların ise, Allah'dan en uzak kimseler olduğu kesindir."

(Tirmizi, Zühd 62.)

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Konu: Resulullah (sav)'ın Değiştirdiği İsimler
Kaynak: Ebu Davud, Edeb 70, (4955); Nesai, Kada 7, (8, 226-227)
Ravi (r.a.): Şureyh İbnu Hani
Hadis: (Babasından naklediyor Hz. Peygamber (sav), kavmimin beni Ebu'l-Hakem diye künyelediklerini işitmişti. Beni çağırtarak: "Hakem olan Allah'tır, hüküm de O'nadır, öyle ise, sen nasıl Ebu'l-Hakem künyesini taşırsın?" dedi. Ben açıkladım: "Kavmim bir meselede anlaşmazlığa düşünce bana gelirler, ben hükme bağlarım. Her iki taraf da verdiğim hükme razı olurlar." Resulullah (sav): "Bu ne güzel şey?" buyurdu ve "Çocuklarından neler var?" diye sordu. Ben: "Şüreyh, Müslim, Abdullah var" dedim. Resulullah (sav): "En büyüğü hangisi?" dedi. "Şureyh" dedim. "Öyleyse", buyurdu, "sen Ebu Şüreyh'sin"
Kayıt No.: 129

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Ümame (r.a.) anlatıyor:

Resulullah (s.a.v.) buyurdular ki:

"Kim haksız olduğu bir münakaşayı terk ederse, kendisine cennetin kenarında
bir ev kurulur.

Haklı olduğu bir münakaşayı terkedene de cennetin ortasında bir ev kurulur.

Kim de ahlakını güzelleştirirse, ona da cennetin en yüksek yerinde bir ev kurulur."

Tirmizî, Birr 58, (1994);
Ebu Dâvud, Edeb 8, (4800);
İbnu Mâce, Mukaddime 7, (51); Nesâî, Edeb (6, 21)

L Çevrimdışı

la illa kelamullah

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Ümame (r.a.) anlatıyor:

Resulullah (s.a.v.) buyurdular ki:

"Kim haksız olduğu bir münakaşayı terk ederse, kendisine cennetin kenarında
bir ev kurulur.

Haklı olduğu bir münakaşayı terkedene de cennetin ortasında bir ev kurulur.

Kim de ahlakını güzelleştirirse, ona da cennetin en yüksek yerinde bir ev kurulur."

Tirmizî, Birr 58, (1994);
Ebu Dâvud, Edeb 8, (4800);
İbnu Mâce, Mukaddime 7, (51); Nesâî, Edeb (6, 21)

"Eğer mü'minlerden iki topluluk birbirleriyle savaşırlarsa aralarını düzeltiniz; eğer biri diğeri üzerine saldırırsa, saldıranlarla Allah'ın buyruğuna dönmelerine kadar savaşınız; eğer dönerlerse aralarını adaletle bulunuz, adil davranınız, şüphesiz Allah adil davrananları sever."

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Resulullah (S.a.v) şöyle buyurmuştur:

Ümmetimle ilgili olarak korktuklarımın en korkutucu olanı,Allah'a şirk koşmalarıdır. Dikkat edin, ben size onlar aya,güneşe ve puta tapacaklar demiyorum. Fakat Allah'tanbaşkasının emirlerine ve arzularına göre iş yapacaklar. . . !

{İbn Mâce, Hadis no: 4205}

fatman Çevrimdışı

fatman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1463232_578806542194518_2003686981_n.jpg

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hamza’nın eşi Havle binti Samir el-Ensariye (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’in şöyle buyurduğunu işittim: “Şüphesiz ki haksız olarak Allah’ın malını yani İslam devletinin hazinesinden veya kamu yararına olan vakıf mallardan herhangi birini kullanan veya tasarrufta bulunan kimseler kıyamet günü cehennemi hak ederler.” (Buhari, Humus 7

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ahmed b. Kays şöyle demiştir:

...Rasûlullah (s.a)'i "İki müslüman kılıçları ile karşılaştıkları zaman öldüren de ölende cehennemdedir." buyururken işittim, Birisi: "Yâ Rasûlellah şu katil, pekî öldürülenin durumu ne ki? o da Cehennem de" dedi.

Rasûlullah: O da karşısındakini öldürmek istemişti, buyurdu

Buharî, Fiten 10; Müslim, Filen 14; Nesaî, Tahrim 29, Ahmed b. Hanbel IV-401. 410, 418: V-43, 47,51.

Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 14/379.

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Allah, rızıklarınızı bölüştürdüğü gibi, aranızda ahlâklarınızı da bölüştürmüştür. Allah, dünyayı sevdiğine de, sevmediğine de verir. Ama dini ancak sevdiklerine verir. Kime dini vermişse, onu kesinkes sevmiştir.
Nefsim elinde olana yemin ederim ki, kalbi ve dili müslüman olmadıkça, bir kul müslüman olamaz. Komşusu kötülüklerinden emin olmadıkça, kişi tam mümin olamaz!"
"Ey Allahın Resûlü, kişinin kötülükleri nedir?"
Şöyle buyurdu: "Eziyet ve zulüm etmesidir. Haramdan kazandığı parayı nafaka verse, asla bereketi olmaz. Ondan sadaka olarak verirse, kesinlikle kabul olunmaz. Geride bırakırsa, onu ateşe daha da yaklaştırır. Çünkü Allah, kötüyü kötü ile silmez, kötüyü iyilik ile siler. Çünkü, pis olan pisi silmez."

AHMED MÜSNED

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Üç kişi vardır, kıyamet günü ALLAH Teâla Hazretleri onlara konuşmaz, nazar etmez, günahlardan da arındırmaz; onlara elîm bir azab vardır:

* Zina eden yaşlı,

* Yalan söyleyen devlet reisi,

* Büyüklenen fakir.

| Hadisi Şerif, Müslim, İman 172 Ravi:Hz. Ebu Hureyre

El Amedi

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: "Amcam Enes İbnu'n-Nadr (radıyallahu anh) Bedir savaşında bulunamadı. Bu sebeple: "Ben Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın müşriklere karşı yaptığı ilk savaşta yoktum. Eğer Allah, bana Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'la birlikte müşriklerle savaşmak nasib ederse, Allah ne yapacağımı görecektir!" dedi.

Uhud günü müslümanlar (bozulup) dağılınca:

"Ey Allahım, bunların -yani müslümanların- yaptığından dolayı özürlerinin kabulünü dilerim. Ben onların -yani müşriklerin- yaptığından da sana sığınıyorum!" dedi ve kılıncını çekip ilerledi. Karşısına Sa'd İbnu Mu'âz çıkmıştı:

"Ey Sa'd İbnu Mu'âz! Cenneti istiyorum! Nadr'ın Rabbine yemin olsun ben Uhud'un önünde(n gelen) cennetin kokusunu duyuyorum!" dedi.

(O günü anlatan) Sa'd İbnu Mu'âz, (Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a):

"Ey Allah'ın Resûlü, (o gün) onun yaptıklarını (bir bir anlatmaya) muktedir değilim! İlerledi (diyeyim o kadar)" dedi. Enes İbnu Mâlik, (Sa'd İbnu Mu'âz (radıyallahu anh)'ı te'yiden) dedi ki:

"Biz (Enes İbnu Nadr'ın) cesedinde seksen küsür darbe izi bulduk, kimisi kılıç, kimisi mızrak, kimisi ok yarasıydı. Ayrıca biz onu müşrikler tarafından müsle edilmiş (gözü oyulup, burnu, kulakları koparılmış) olarak bulduk. Öyle ki onu kimse tanıyamamıştı. Kızkardeşi (halam Rübeyyi') -bedenindeki bir ben'inden veya- parmağının ucundan tanıdı.

Enes (radıyallahu anh) devamla dedi ki: "Biz şu âyetin, Enes İbnu Nadr ve benzerleri hakkında indiğine inanırdık: "Mü'minlerden Allah'a verdiği ahdi yerine getiren adamlar vardır. Kimi bu uğurda canını vermiş, kimi de beklemektedir, ahdlerini hiç değiştirmemişlerdir" (Ahzab 23). [Buhârî, Megazî 17, Cihad 12; Müslim İmâret 148, (1903); Tirmizî, Tefsir, (3198).]

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Sahihaynde Ebu Hüreyre (r.h)'dan rivayet edildiğine göre: Peygamber (s.a.v.):

“Benim ve ümmetimin hali ateş tutuşturan, ateşe kelebek ve diğer hayvanların geldiği adamın durumuna benzer, siz ateşe batarken ben sizin peştemalinizden yakalarım” buyurdular. 14

(Buhari,Muslim)

Üst Ana Sayfa Alt