Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

Maryam Noor Çevrimdışı

Maryam Noor

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Âişe (radıyallâhu anhâ) şunu demiştir:
"Resülullah (aleyhissalatu vesselâm) misk ve anber gibi, renksiz koku maddeleri sürünürdü ve derdi ki:
"Sürünme maddelerinin en iyisi misktir."

Tirmizî, Cenâiz 16, (991); Nesâî, Zinet 31, (8, 151, 152); Ebü Dâvud, Cenâiz 37, (3158).

Y Çevrimdışı

yahya cuheyman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah (s.a.v.)şöyle buyurmuştur;

''(Allahım!) Kendine isim olarak verdiğin veya kitabında indirdiğin veya mahlukatından herhangi bir kimseye öğrettiğin, veyahut da gayb ilminde kendi katında kendin için saklı tuttuğun,sana ait olan her isimle senden yüce Kur'an'ı kalbimin baharı,göğsümün nuru,hüznümün üstümden alıp atıcısı kederimin gidericisi kılmanı istiyorum.''
Ahmed (1/391, 452).sahih bir isnadla.

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:
“Ümmetim hakkında en çok korktuğum şey; Allah’a ortak koşmalarıdır. Ben güneşe, aya veya putlara tapacaklarını söylemiyorum. Fakat Allah’ın rızası dışında yapılan amelleri ve gizli arzuları kastediyorum.” İbni Mace/Kitabu’z-Zühd 4105.

tek_dileğim Çevrimdışı

tek_dileğim

Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah İbnu Amr İbni'l-Âs (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor:
"Resûlullah(aleyhissalâtü vesselâm) buyurdular ki:

"Allah, merhametli olanlara rahmetle muamele eder. Öyleyse, sizler yeryüzündekilere karşı merhametli olun ki, semâda bulunanlar da size rahmet etsinler. Rahim (akrabalık bağı) Rahmân'dan bir bağdır. Kim bunu korursa Allah onunla (rahmet bağı) kurar, kim de koparırsa, Allah da ondan (rahmet bağını) koparır."

[Tirmizî, Birr 16, (1925); Ebû Dâvud, Edeb 66, (4941)]

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kişi Dininde Kuvvetli İse Belası Şiddetli Olur!

Sa’d bin Ebi Vakkas radiyallahu anh şöyle dedi:

“Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e:

−Ya Rasulallah! İnsanların bela yönünden hangisi daha şiddetli olur dedim.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem:

−‘Bela yönünden insanların en şiddetlisi Nebilerdir. Sonra rütbece en üstün olanlar. Kul dinine göre belaya uğratılır.

Kişi dininde kuvvetli ise belası şiddetli olur. Eğer dininde zayıf ise o da dinine göre belaya uğratılır. Bela kuldan

ayrılmaz imtihana devam eder ta ki kul üzerinde hiç günah kalmamış bir halde yeryüzünde gezer olunca onu bırakır’

buyurdu.”

Ahmed 1481, Darimi 2/320, İbni Mace 4023, İbni Hibban el-Mevarid 699, Albânî Sahihu’l-Cami 992

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah (s.a.v) insanlara namaz kıldırırken bazı kimseler açlıktan dolayı güçleri kesilip yere düşerlerdi. Bunlar Suffe ashabındandı. Bir gün bedeviler:- Yahu bunlar da deli midir nedir? deyince, Rasulullah (s.a.v) namazı bitirip Suffe ashabına şöyle buyurdu:
- Eğer Allah’ın sizler içinkendi katında neler hazırladığını bir bilseydiniz, fakirliğinizin ve düşkünlüğünüzün daha da artmasını isterdiniz.” Tirmizi 2368.

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İbn Abbâs ( r.anh ) anlatıyor ;
'' Bir kişinin ridâsını rüzgâr savurmuştu, tutup rüzgâra lanet etti.RasulUllah s.a.w.s. müdahele buyurdu: '' Sakın rüzgâra lanette bulunmayın.O memurdur, ( Allah'ın emriyle ) iş görmektedir.Şunu bilin ki, kim bir şeye haksızlıkla lanet ederse, lanet kendisine döner. ''

Ebû Dâvud, Edeb 53 ( 4908 ); Tirmizi, Birr 48 ( 1979 )

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre ( r.anh )'dan rivayet edildiğine göre, RasulUllah s.a.w.s. şöyle buyurmaktadır:
'' Hayâ, imandandır.İman, cennettedir.Müstehcen konuşmak, cefadandır.Cefa ise cehennemdedir. ''

( Buhâri, Tarihu'l-Kebir, 3/219-220; Tirmizî, Birr 65 (2009); Ahmed b. Hanbel, Müsned, 2/501. Ayrıca b.k.z: İbn Hibbân, (1929, Mevarid); Hâkim, Müstedrek, 1/52-53, Beğavî, Şerhu's Sünne, 13/172 )

elfida17 Çevrimdışı

elfida17

Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- sahih hadiste şöyle buyuyrur:
"İnsanoğluna zinadan pay yazılmıştır ve onu mutlaka yapar. Gözler zina eder onların zinası bakmaktır. Kulaklar zina eder onların zinası dinlemektir. Eller zina eder ve onların zinası dokunmaktır. Ayaklar zina eder ve onların zinası yürümektir. Kalp arzu eder ve canı çeker. tenasül organıda bunu ya doğrular veya yalanlar."
BUHARİ - MÜSLİM

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Öyle bir devir gelecek ki, insanoğlu, aldığı şeyin helalden mi, haramdan mı olduğuna hiç

aldırmayacak.Böylelerinin hiçbir duası

kabul edilmez.” (Buhari, Büyü’ 7, 23; Nesai, Büyü’ 2, (7, 243))

İSTİŞHAD Çevrimdışı

İSTİŞHAD

الله لا ينسى أحداً ، هذا أمر كاف ليطمئن قلبك
Admin
İbn Ömer radiAllahu anhu:

"Ne zamana kaldık! Eskiden hiçbirimiz kendisinin dirhem ve dinarının müslüman kardeşinden daha lâyık olduğunu düşünmezdi. Şimdi ise dirhem ve dinar, her birimize müslüman kardeşinden daha sevimli gelmeye başladı" ...dedikten sonra Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'in şöyle dediğini nakletmiştir:

"Dirhem ve dinar konusunda cimrilik edip de alım satımlarınızı îne yoluyla yaparsanız, ineklerin kuyruğuna yapışıp ekip-biçme ile yetinirseniz ve cihadı terkederseniz Allah size öyle bir zillet verir ki, dininize dönmedikçe bu zilleti sizden kaldırmaz"

(Ebû Dâvûd, "Büyû", 56; Müsned, II, 84).

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ömer İbnu’l-Hattab (r.a), Muaz bin Cebel (r.a)’e uğradı. Baktı ki ağlıyor.
- Ey Muaz! Seni ağlatan nedir? diye sordu. Muaz şöyle cevap verdi:
- Beni ağlatan şu kabrin sahibinden (Rasulullah (s.a.v)) duyduğum bir hadistir. O şöyle buyurmuştu: “Riyanın en küçüğü bile Allah’a şirk koşmaktır. Allah’ın en çok sevdiği kullar, takva sahipleridir. Kendilerini gizleyen, ortalıkta görünmedikleri zaman aranmayan, ortaya çıktıklarında ise tanınmayanlardır. Bunlar hidayetin imamları, ilmin kandilleridir.” İbni Mace/Fiten

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Zer (r.a)’den;
“Rasulullah (s.a.v)’a:
- Ey Allah’ın Rasulü! Bana tavsiyede bulunun, dedim.
- Sana Allah korkusunu (takvayı) tavsiye ederim; çünkü o her şeyin başıdır, buyurdu.
- Ey Allah’ın Rasulü! Biraz daha nasihat et, dedim. Bunun üzerine:
- Kur’an okumayı ve Allah’ı anmayı hiç bir zaman ihmal etmemeni tavsiye ederim. Çünkü bu senin için yeryüzünde bir nur, göklerde ise bir azıktır, buyurdu. Ben nasihati biraz daha artırmasını istediğimde:
- Çok gülme; çünkü bu kalbi öldürür ve yüzdeki nuru giderir, buyurdu. Ben nasihati yine artırmasını istedim. Bu kez:
- CİHADI ASLA TERKETME!!!!! Çünkü bu ümmetimin ruhbanlığıdır (Allah’a yaklaşma vesilesi), buyurdu. Ben yine artırmasını istedim.
- Kendini uzun süre susup konuşmamaya alıştır! Çünkü bu, şeytanı kovar ve dinini koruma hususunda sana yardımcı olur, buyurdu. Ben nasihati yine artırmasını istedim.
- Fakirleri sev ve onlarla oturup kalkmayı sürdür, buyurdu. Ben yine nasihati artırmasını istedim.
- Her zaman senden daha aşağıda olanlara bak; sakın senden daha üstün olanlara bakma! Çünkü bu senin Allah’ın nimetlerini küçümsememen için daha uygundur, buyurdu. Ben nasihati yine artırmasını istedim.
- Acı da olsa her zaman hakkı söyle, buyurdu. Ben yine nasihati artırmasını istedim.

- Sende bulunan ayıplardan dolayı başkalarına suçlama. Senin işlediğin hataları işleyenlere buğzetme. Çünkü sende bulunan ayıpları görmeyip de aynı ayıplardan dolayı başkalarını kötülemen, işlediğin bir suçtan dolayı başkalarına kızman ayıp olarak sana yeter, buyurdu. Sonra da mübarek elleriyle göğsüme vurarak şunları söyledi:
- Ey Ebu Zerr! Tedbir almak gibi akıllılık, Allah’ın haramlarından sakınmak gibi takva ve güzel ahlak gibi şeref yoktur.” Ebu Nuaym/Hılyetu’l-Evliya 1/66. Kenzu’l-Ummal 44158.

Nevfelah Çevrimdışı

Nevfelah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kays Ibnu Ebi Hazım anlatıyor: "Hz. Ebu Bekir (radiyallahu anh) Cenab-ı Hakk'a hamd ve senadan sonra buyurdu ki:

"Ey insanlar! Sizler şu ayeti okuyor fakat yanlış anlıyorsunuz: "Ey iman edenler, siz kendinize bakın. Doğru yolda iseniz sapıtan kimse size zarar veremez" (Maide, 105).

Biz Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'ın: "İnsanlar, zalimi görüp elinden tutmazlarsa, Allah'ın, hepsine ulaşacak umumi bir bela göndermesi yakındır" dediğini işittik."
Keza ben, Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'ın: "İçlerinde kötülükler işlenen bir cemiyet, bu kötülükleri bertaraf edecek güçte olduğu halde seyirci kalır, müdahale etmezse, Allah'ın hepsini saran umumi bir bela göndermesi yakındır" dediğini işittim.

Ebu Davud, Melahim 17, (4338); Tirmizi, Tefsir, Maide (3059), Fiten 8 (2169); Ibnu Mace, Fiten 20 (4005).

Ebukutub Çevrimdışı

Ebukutub

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allahu ekber.Aha işte müslümanlar Bizim halimizi peygamber 1500 yıl evvelden anlatıvermiş...

tek_dileğim Çevrimdışı

tek_dileğim

Üye
İslam-TR Üyesi
Bedir ehlinden ve ensardan olan Ebû Mes'ûd Ukbe İbni Amr radıyallahu anh' den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Bir iyiliğe öncülük eden kimseye o iyiliği yapanın ecri gibi sevap vardır."

Müslim, İmâre 133. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Edeb 115; Tirmizî, İlim 14

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kin ve Düşmanlığa Dikkat!!!

Ebu Hureyre radiyallahu anh şöyle dedi:

“Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem:

‘Her Cuma iki kez, Pazartesi ve Perşembe günü insanların yaptıklarına bakılır. Kardeşiyle arasında

kin ve düşmanlık bulunan kimse hariç her mü’min kul bağışlanır.

Denilir ki:

−Bu ikisini bırakın ve bağışlanmalarını, aralarındaki kardeşliğe geri dönünceye kadar erteleyin!’

buyurdu.”

Müslim 2565/36

Üst Ana Sayfa Alt