Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre (r.a) şöyle demiştir:

Birgün Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'e: "Ya Rasulallah! Kıyamet gününde senin şefaatin, en çok kimi sevindirecek?"
diye sordum. O şöyle dedi:

"Ya Eba Hureyre! Hadis bellemek için sende gördüğüm şevke göre bunu senden evvel kimsenin bana sormayacağını
zaten tahmin ediyordum.
Kıyamet gününde şefaatime hak kazanacak olan kimse kalbinden (yahut içinden) halis olarak
"La ilahe illAllah" diyendir." (Buhari-Müslim)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
La İlahe İllAllah Kurtuluştur

عن أَبي ذَرٍّ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ: أَتَيْتُ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَعَلَيْهِ ثَوْبٌ أَبْيَضُ وَهُوَ نَائِمٌ ثُمَّ أَتَيْتُهُ وَقَدْ اسْتَيْقَظَ فَقَالَ:" مَا مِنْ عَبْدٍ قَالَ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ ثُمَّ مَاتَ عَلَى ذَلِكَ إِلَّا دَخَلَ الْجَنَّةَ " قُلْتُ: وَإِنْ زَنَى وَإِنْ سَرَقَ قَالَ: " وَإِنْ زَنَى وَإِنْ سَرَقَ " قُلْتُ: وَإِنْ زَنَى وَإِنْ سَرَقَ قَالَ: " وَإِنْ زَنَى وَإِنْ سَرَقَ" قُلْتُ : وَإِنْ زَنَى وَإِنْ سَرَقَ . قَالَ: وَإِنْ زَنَى وَإِنْ سَرَقَ عَلَى رَغْمِ أَنْفِ أَبِي ذَرٍّ " وَكَانَ أَبُو ذَرٍّ إِذَا حَدَّثَ بِهَذَا قَالَ وَإِنْ رَغِمَ أَنْفُ أَبِي ذَرٍّ

Ebu Zerr-i (Gıfari) Radiyallahu anh'den şöyle dediği rivayet olunmuştur:

"Bir kere Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'e ziyarete gelmiştim. Rasulullah, üzerinde beyaz bir örtü bulunduğu halde uyuyordu. Döndüm, sonra yine geldim. Bu defa uyanmıştı. Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem:

"La ilahe illAllah deyip sonra bu ikrar ve iman üzerine vefat eden hiçbir kul yoktur ki o kul cennete girmesin." buyurdu. Ben:

"O kul zina etse, hırsızlık yapsa da mı?" diye sordum. Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem:

"Zina etse de, hırsızlık yapsa da" buyurdu. Ben (hayret ederek):

"Zina etse de, hırsızlık yapsa da mı?" diye sordum. Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem:

"Zina etse de, hırsızlık yapsa da" buyurdu. Ben (üçüncü defa):

"Zina etse de, hırsızlık yapsa da mı?" diye sordum. Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem:

"Evet, Ebu Zerr'in burnu toprakta sürtülmesine rağmen o kul zina etse de, hırsızlık yapsa da(cennete girecektir)" buyurdu.

Ravi (Ebu'l-Esved) der ki: Ebu Zerr, bu hadisi her rivayet ettiğinde: "Ebu Zerr'in burnu toprakta sürtülmesine rağmen" der idi.

(Buhari-Müslim)

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
C5GTyOjWEAATIVO.jpg

-ibrahim- Çevrimdışı

-ibrahim-

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muâz İbni Cebel radıyallahu anh şöyle dedi:
Ben, merkeb üzerinde Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in terkisinde idim. Hz. Peygamber:

- “Ey Muâz! Allah’ın kullar üzerinde, kulların da Allah üzerinde ne hakkı vardır, bilir misin?” buyurdu. Ben:
- Allah ve Resûlü daha iyi bilir, dedim. Bunun üzerine Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem:
- “Allah’ın, kulları üzerindeki hakkı, onların sadece Allah’a kulluk etmeleri ve hiçbir şeyi O’na ortak tutmamalarıdır. Kulların da Allah üzerindeki hakkı, kendisine hiçbir şeyi ortak tutmayan(lar)a azâb etmemesidir” buyurdu. Ben hemen:
- Ey Allah’ın Resûlü! Bunu insanlara müjdeleyeyim mi? dedim.
- “Müjdeleme, onlar buna güvenip tembellik ederler” buyurdu.

Buhârî, Cihâd 46; Müslim Îmân 48, 49. Ayrıca bk. Buhârî, Libâs 101, İsti’zân 30, Tevhîd 1; Tirmizî, Îmân 18; İbni Mâce, Zühd 35

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şeddat b. Evs (r.a)'dan Rasulullah (s.a.s)'in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

''Akıllı olan kişi nefsini hesaba çeken ve ölümden sonrası için hazırlık yapan kişidir. Aciz olan kişi ise nefsinin
hevasına uyan ve hiçbir şey yapmadan Allah'ın kendisini affedeceği ümidiyle yaşayan kişidir.''

(Tirmizi,Hakim rivayet etmiştir.)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Katâde Hâris İbni Rib’î radıyallahu anh’ den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Ben, uzatmayı arzu ederek, namaza dururum da, bir çocuğun ağlamasını işitir, onun annesine güçlük çıkarıp üzmekten hoşlanmadığım için, namazı kısa keserim.”
...Buhari...

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu hadis hakkında Tirmizi; hasen-garip bir hadistir ve sadece bu şekliyle biliyoruz demiştir, birçok muhaddiste bu hadis için zayıf oldugunu söylemişlerdir al-Bani gibi...
Allah razı olsun, hakkınızı helal edin

Estağfurullah varsa helal olsun ayrıca sizden Allah azze we celle razı olsun bilgi verdiniz..

-ibrahim- Çevrimdışı

-ibrahim-

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Her kim bîr eli itaatten çıkarırsa, kıyamet günü (kendini savunacak) hiçbîr hücceti/delili olmadığı hâlde Allah'ın huzuruna çıkar. Ve her kim boynunda bir bîat olmadığı hâlde (bir halifeye biat etmeden) ölürse, câhiliyye ölümü (gibi bir ölüm) ile ölür.”(Müslim, İmare, 58)

ك Çevrimdışı

كعب بن مالك

La İlahe İllallah
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: “Bir adam, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e geldi ve: −İnsanlar arasında kendisine en iyi davranmam gereken kimdir? diye sordu.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: −“Annen’dir.” Adam: −Sonra kimdir? dedi.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: −“Annen’dir.” Adam: −Sonra kimdir? dedi.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: −“Baban’dır.”

(Buhari 13/5974, Müslim 2548/1)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre ( ra)dan Rasulullah ( sav) " Kim bir Müminin dünya sıkıntılarindan birini giderirse ,Allah'da onun hesap gününde ki sıkıntılarından birini giderir.
.Kim darda kalan birine kolaylık gösterirse ,Allah'da ona dünya ve ahirette kolaylık gösterir.
..Kim bir müslümanın kusurunu örterse ,Allah'da onun dünya ve ahirette ki kusurunu örter.
..Kul kardeşine yardım ettiği sürece , Allah da o kulun yardımcısıdır .
..Bir kimse İlim tahsil etmek için bir yola girerse, Allah ona Cennetin yolunu kolaylaştırır.
..Bir topluluk ,Allah'ın evlerinden birinde toplanıp Allah'ın Kitabını okur ve aralarında müzakere eder ,anlayıp kavramaya çalışırsa ,üzerlerine sekinet iner ve kendilerini ilahi rahmet kaplar . Ayrıca melekler onları çepeçevre kuşatırlar .
..Allah da onları kendi yanındakilerin ( meleklerin) arasında anar .
..Bir kimseyi amelleri geri bırakıyorsa ,soyu - sopu onu asla öne geçiremez ." buyurdu
( Müslim - zikr 38 )

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre ( ra) dan Rasulullah ( sav) " Allah'a ve Ahiret gününe inanan Ya hayır konuşsun , ya da sussun ! " buyurdu
( muttefekun aleyh )

Sehl b. Sa'd ( ra) dan Rasulullah ( sav) " Kim bana Dilini ve İffetini ( namusunu) haramdan koruyacağına dair söz verirse , Ben de ona Cennete gireceğine dair garanti veririm ." buyurdu
( Buhari - rikak 23)

İbni Ömer ( ra)dan Rasulullah ( sav) " Allah'ı anmaksızın çok konuşmayın . Çünku Allah anılmadan yapılan uzun konuşmalar , kalbin katılaşmasına sebeb olur. Katı kalpli olanlar ise ,Allah'dan en uzak kimselerdir." buyurdu.
( Tirmizi - zuhd 62)

Üst Ana Sayfa Alt