Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Gusül Abdesti Hakkında 3 Sorum Var

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
esselamu aleyküm hayırlı ramazanlar,2 sorum olacaktı gusül ile ilgili
1-namaz abdesti sonrasında kelime-i şehadet getirmek sünnet diye biliyorum,aynı şekilde gusülden sonra da kelime i şehadet getirebilir miyiz,veya gusül sonrasında sünnetten okunacak dualar nelerdir?
2-gusül aldıktan sonra tekrar namaz abdesti almadan namaz kılabiliyoruz,fakat avret mahaline dokunmak namaz abdestini bozuyordu.gusül alırken yine buna dikkat etmeli miyiz?

edit:3 oldu

3-gusül aldıktan sonra vücuttan şehvetsiz şekilde ayrılan meni için tekrar gusül gerekmez deniyor.bundan dolayı gusletmeden önce biraz yürüyüp vakit geçirmek gerektiği söylenmiş birçok yerde,ben de buna uydum şu anda.hatalı mıyım?

şimdiden teşekkürler.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
esselamu aleyküm hayırlı ramazanlar,2 sorum olacaktı gusül ile ilgili
1-namaz abdesti sonrasında kelime-i şehadet getirmek sünnet diye biliyorum,aynı şekilde gusülden sonra da kelime i şehadet getirebilir miyiz,veya gusül sonrasında sünnetten okunacak dualar nelerdir?
2-gusül aldıktan sonra tekrar namaz abdesti almadan namaz kılabiliyoruz,fakat avret mahaline dokunmak namaz abdestini bozuyordu.gusül alırken yine buna dikkat etmeli miyiz?

edit:3 oldu

3-gusül aldıktan sonra vücuttan şehvetsiz şekilde ayrılan meni için tekrar gusül gerekmez deniyor.bundan dolayı gusletmeden önce biraz yürüyüp vakit geçirmek gerektiği söylenmiş birçok yerde,ben de buna uydum şu anda.hatalı mıyım?

şimdiden teşekkürler.

C 1 : Gusul abdestinden sonra sunnet olan 2 rekat namaz kılmaktır.

Delillerle Rasulullah'ın (s.a.v.) Gusul ve Namaz Abdesti Alması
Guslun sunnet ve Adabları Başlığı :

C 2 : Evet yine dikkat edilmelidir.

Delillerle Rasulullah'ın (s.a.v.) Gusul ve Namaz Abdesti Alması
Guslun sunnet ve Adabları Başlığı :

C 3 : Doğru yapıyorsun.

Üst Ana Sayfa Alt