Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Gusül Abdestinden Sonra Kir Görmek Tekrar Guslü Gerektirir mi?

M Çevrimdışı

muhammedst_35

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle selamün aleyküm hocam ben gusül abdestinden sonra mahrem bölgede kir gördüm ve temizledim tekrar gusül abdesti almam gerekir mi?

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum Selam
Hanefi mezhebinde gusul için yıkanması gereken (tüm beden ve ağız , burun) peşi peşine (bir anda) ve sırasıyla yapması farz değildir. Veya bedeninin bir kısmını yıkarken ara vermek zorunda kalsa ya da bir kısmını veya yıkanmamış bir uzvu kalmış olsa, daha sonraki vakitlerde yıkamadığını hatırlamış olsa, sadece orayı yıkayarak guslunu tamamlamış olur. Bu süre zarfında namaz vs kılmış ise yeniden iade etmesi gerekir.
Diğer (cumhur) mezheblere göre fasıla verildiği için gusul geçersizdir, yeniden gusul abdesti alması gerekir. (Abdulmuizz hocanın yazısından)

Şimdi fark ettim yine siz sormuşsunuz zaten
Eğer yazdığınızı hatırlamıyorsanız veya bildirim gitmediyse yine atayım

Eğer sorduğunuz şey gusul aldıktan sonra tekrardan meni çıkmasıysa (Kaynak Delilleriyle Hanefi Fıkhı)
İmam Ebu Hanife ve Muhammed şöyle demiştir: "Cinsel organdan şehvetle
çıkmasa bile meninin belden şehvetle ayrılması , guslü gerektirir. " Onlara göre
biri ihtilam olsa, menisi şehvetle bulunduğu yerden ayrılsa, ancak tam vücuttan
çıkacakken kişi cinsel arzusu geçinceye kadar kamışını sıksa, sonra bıraksa ve
meni şehvetsiz bir halde vücuttan çıksa gusül abdesti gerekir. Ebu Yusuf ise bu
konuda farklı düşünmüştür. Buna benzer şekilde cinsel ilişkiye giren kimse id￾rarını yapmadan veya bir süre uyumadan önce gusül abdesti al ır, gusül abdesti
aldıktan sonra da meninin geri kalan kısmı vücuttan çıkarsa iki imama göre gusül
abdestinin tekrar alınması gerekir. Yine bu konuda da Ebu Yusuf farklı düşün￾müştür. Eğer meninin geri kalan kısmı idrar yaptıktan veya bir sur� uyuduktan
sonra çıkarsa üç imamın ittifakına göre yeniden gusül abdesti almak gerekmez.

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle selamün aleyküm hocam ben gusül abdestinden sonra mahrem bölgede kir gördüm ve temizledim tekrar gusül abdesti almam gerekir mi?
Kitap için bk.

M Çevrimdışı

muhammedst_35

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam onda unutmuştum sonra yıkadım bunda ise sorduğum şey yıkandıktan sonra yine kir kalması

Üst Ana Sayfa Alt