Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hayatül-s Sahabe

rucane Çevrimdışı

rucane

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Nuayman'ın Hz.Suveybit'le Şakalaşması

Ümmü Seleme anlatıyor:

''Ebu Bekir ticaret maksadıyla Nuayman ve Suveybit'le birlikte Busra yolculuğuna çıktı.-Her ikisi de Bedir Savaşı'na katılmıştı.Suveybit kervanın yiyecek işlerine bakıyordu.Bir gün Nuayman ondan yemek isteyince:

--''Ebu Bekir gelinceye kadar vermem.''dedi.Çok şakacı ve güldürücü olan Nuayman da kalkıp bir başka kervanın yanına gitti.Kervana:

--''Benim genç,güçlü bir arap kölem var,satın alır mısınız?'' dedi.Kervan:
''Alırız'' deyince,Nuayman:

--''Fakat çok gevezedir,olabilir ki, size:''Ben köle değilim'' der.Eğer bundan dolayı satın almazsanız,şimdiden söyleyin de bana karşı şımarıklığı artmasın''. dedi.

--''Hayır biz alırız,'' dediler ve Nuayman'a en genç dişi deve vererek onu satın aldılar.Nuayman'da develeri önüne katıp getirdi ve Suveybit'i göstererek:

--''İşte benim kölem budur,'' dedi.Suveybit:

--''O yalancıdır,ben hür bir insanım ,'' dediyse de, kerve-an sahipleri:

--''Senin böyle diyeceğini öğrenmiştik.''diyerek,Suveybit'in boynuna ip takıp götürdüler.Hz.Ebu Bekir gelince durumu kendisine haber verdiler.Ebu Bekir hemen arkadaşlarıyla birlikte kervanın yanına gidip,develeri geri vererek,
Suveybit'i geri aldı.Sonra Rasulullah'a durumu anlattılar.Rasulullah(s.a.v) ve ashabı bir yıl boyunca bu olaya güldüler

rucane Çevrimdışı

rucane

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
13516a2c67684cq1ht4.gif

Nasihat olarak ölüm yeter

Bir gün, bazı kimseler huzur-u Resûlullaha geldiler ve;

“Yâ Resûlallah! Bize nasihat ver,” dediler.

Fahri âlem sallallahu aleyhi ve selem efendimiz saadetle buyurdular;

“Sizden hiç âdem öldüğü olurmu?”

“Yâ Resûlallah! Cihanda ölüm olmaz yer olurmu?”

“Öyle ise, nasihat olarak ölüm size yeter. Bu dünyaya gelen nasıl ölür gider? O gidenin hayırlısı var, şerlisi var. Sizler, onların hayırlı olanlarına uyun, şerli olanlarından sakının. Burada bırakacaklarınızla hiç mukayyet olmayın. Yerim, yurdum, evim, barkım, malım, mülküm dediğiniz her şey burada sahipsiz kalır, harap ve viran olur. Bugün elinide bulunanların hepsi, sizden alınarak bir başkasına verilse gerektir,” buyurdu.

hümeyra__ Çevrimdışı

hümeyra__

Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum kardeşlerim kaynaklarını eklerseniz çok güzel olur...sa'd kardeşim linkler için Allah razı olsun

Üst Ana Sayfa Alt