Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hizbullah mı? Hizbuşşeytan mı?

Muhammed Yusuf Çevrimdışı

Muhammed Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
6035795532_f009607baa_b.jpg

Cihatruhu

A Çevrimdışı

a-pyrz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Lübnan Hizbullah'ı Esed rejimini desteklediği için büyük bir günaha düşmektedir. Hem bu dünya da hemde ahirette hesapları zorlu olacaktır.
Suriye politikaları sebebi ile bir çok kişi Lübnan Hizbullah'ından soğumuştur. Allah ıslah etsin, müslümanlar böyle açık fitnelere nasıl düşüyorlar hala anlayamıyorum...

A Çevrimdışı

a-pyrz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Lübnan Hizbullah'ının tamamına söz söyleme hakkımız yoktur. Zira bir çoğu kendi politikalarını doğru bulmamaktadır.
O yüzden külliyen Hizbuşşeytan olmuşlar yaftası doğru değildir.
Ama bu kararları alan merciler apaçık bir şaşkınlık içerisindedirler. Allah ıslah etsin...

K Çevrimdışı

Kutbe

Üye
İslam-TR Üyesi
Lübnan Hizbullah'ının tamamına söz söyleme hakkımız yoktur. Zira bir çoğu kendi politikalarını doğru bulmamaktadır.
O yüzden külliyen Hizbuşşeytan olmuşlar yaftası doğru değildir.
Ama bu kararları alan merciler apaçık bir şaşkınlık içerisindedirler. Allah ıslah etsin...

Mesele politika meselesi değil akide meselesidir. Sahabeye (r.anhum) sövüp onları tekfir eden, Aişe (ra.) annemize sövüp (Beraat ayetlerine rağmen) zina iftirasında bulunan, ve bu vesileyle dolaylı olarak O'nu (r.a) vefaatına kadar nikahında tutan Rasulullah'ın (s.a.v) zinaya gözyumduğunu iddia eden, Fatıma'ya (r.a) Kur'an indiğini, Kur'an'ın tahrif edildiğini, Cebrail'in (a.s) yanlışlıkla Peygamberimiz'e (s.a.v) vahiy indirdiğini iddia eden, sahih sünneti inkar edip ehli sünnet Müslümanları tekfir eden ve Mut'a nikahı adı altında zina eden, imamlarının masum olduğunu iddia eden vs. vs... kişilerle Müslümanların arasındaki akide ayrılığı meselesidir. Şiilerin küfürlerine dair alimlerin tespitlerini okumuş olsaydınız zaten bugün sahih bir bakış açısına sahip olurdunuz. Çünkü dostluk ve düşmanlık mefhumu güncel politikalarla ilgili değil, akideyle ilgili bir meseledir. Ha güncel politikalarla ilgili konuşacak olursak İran'ın önderliği ve rehberliğinde Ortadoğudaki mezhepsel Şii yayılmacılığını konuşmamız gerekiyor. Uydurdukları mezhep paravanı ve vasıtasıyla Mecusi-Farsi imparatorluk hayalleri peşinde koşanların politikalarını konuşmamız gerekiyor. İster Lübnan Hizbullah'ı olsun, ister Suriye'deki alevi rejim olsun, ister Irak'taki İran uzantısı rejim olsun, ister Bahreyn'deki Şiler olsun, isterse Yemen'deki Şiiler olsun vs.vs.., isterse de Türkiye'de Şii borazanlığını yapanlar olsun, bunların hepsi mütemmim cüzlerdir. Son olarak Şaffi mezhebi mukallidi olduğunuz tahmin ederek Şiiler hakkında İmam Şafii'nin (r.h) görüşlerini alıntılıyorum:

Tekrar İmam Şafii (r.a) diyor ki: Ey Malik! Eğer Şiilerin adamlarını köle olarak almak ya da evimi tamamen altınla doldurmalarını isteseydim, onlar için Ali (r.a) adına yalanlar uydururdum ve bunu yapardım. Fakat ben Allah’ın adına yemin ederim ki O’nun adına hiç yalan uydurmadım. Seni hevalarına uymuş, saptırıcılardan sakındırırım. Onların en şerlileride Şiilerdir. Şiilerin imtihanı ile Yahudilerinkisi aynıdır: Yahudiler dedi ki: “Sultanlık ancak Davut (a.s) un soyuna verilir.” Şiiler dedi ki: “Emirlik ancak Ali (r.a) nin soyuna verilir.” Yahudiler dedi ki: “Mesih ve Deccal çıkana kadar ya da İsa (a.s) semadan inene kadar Allah yolunda cihad yoktur!” Şiiler dedi ki: Mehdi zuhur edip sonra gökten birisi nida edene kadar Allah yolunda cihad yoktur!” Yahudiler akşam namazını yıldızlar gökyüzünü kaplayana dek ertelerler! Aynı şekilde Şiilerde! Ve Nebi (s.a.v) buyuruyor ki: “Ümmetim akşam namazını yıldızların gökyüzünü kaplamasına kadar ertelemedikçe hayır üzeredir, fıtrat üzeredir” Yahudiler elbiselerin sarkıtırlar (uzun bırakırlar) ve aynı şekilde Şiilerde! Yahudiler kıbleden az da olsa yüzlerini çevirirler, aynı şekilde Şiilerde! Yahudiler Tevratı tahrif ettiler, aynı şekilde Şiiler Kuranı tahrif etti! Yahudiler tüm Müslümanların kanlarını helal görmekteler aynı şekilde Şiilerde! Yahudiler boşanmanın üç defa olduğunu kabul etmezler ve aynı şekilde Şiiler! Yahudiler kadınlar için iddet [160] olmadığını söylüyorlar, aynı şekilde Şiiler! Yahudiler Cibril (a.s)’e buğz etmekte ve o bizim meleklerden düşmanızdır demektedirler. Şiiler de: Yanlışlıkla Muhammed (s.a.v)’e vahy indirdi demektedir. İki konuda Yahudi ve Hıristiyanlar Şiilerden daha üstündürler: Yahudilere sordular: Sizin en hayırlı milletiniz kimdir? Dediler ki: Musa (a.s)’nın ashabı Şiilere sordular: Sizin milletinizin en şerlileri kimlerdir? Dediler ki: Muhammed (s.a.v)’in ashabı Hıristiyanlara sordular: Sizin milletinize bağlı olanların en hayırlıları kimlerdir? Dediler ki: İsa (a.s)’nın havarileri (yardımcıları) Şiiler’e sordular: Sizin milletinize bağlı olanların en şerlileri kimlerdir? Dediler ki: Muhammed (s.a.v)’ in havarileri. Onlara bağışlanma dilemekle emrolundular lakin bunlar onlara sövdüler ve kınından çıkarılmış kılıçlar kıyamet gününe kadar boyunlarının üzerinde olacaktır bi iznillah. “ [161]

https://www.islam-tr.org/siilere-reddiyeler/39577-sia-sirk-ve-riddet-taifesidir.html#post251054

A Çevrimdışı

a-pyrz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeş, bu sözler geçmişteki Şiiler için söylenmiştir. Hatta geçmişte Hanefi-Şafii-Maliki-Hanbeli mezhebi mensupları arasında savaş çıkacak kadar ileri boyuta ulaşan mezhebi ihtilaflar yaşanmıştır. Belki bu söz bugün için de geçerli olabilir ama şuda varki bu meseleler islam ümmetinin kendine has meseleleridir. Şu zamanda bu meseleleri gündeme getirmek eğer müslümanların birliğine zarar veriyorsa, bunları konuşmayı islam düşmanı işgalcileri islam topraklarından kovduktan sonraya erteleyebiliriz. Şii-Sünni meselesinde Fethi Yeken'in bir anısı çok dikkatimi çekmişti. Fethi Yeken diyor ki;"Birgün yine toplantıda olduğumuz sırada Şii bir kişinin de (Nevvab Safevi) toplantıya katıldığını gördüm. Kendi kendime dedim ki kesin buda şimdi şii mezhebini öven, mezhepçi bir tutum sergileyecek. Ama toplantı sonunda ve O'nun konuşmalarında, onun bildiğimiz sıradan şiilerden frklı olduğunu gördüm. Onun bir sözünü asla unutmam;'Biz mevcut durumda ne şiiliği nede sünniliği ortadan kaldırabiliriz. Bunu yapmaya ne imkanımız nede gücümüz yoktur. Ama biz, şii-sünni meselesini gündeme getiren batının tefrika oyununu bozabiliriz. Bu mesele üzeriinden fitne çıkarılmasını engelleyebiliriz" şekline benze bir açıklaması var.
İşte kardeş, ben şafii bir müslümanım. En doğru islam anlayışının ehl-i sünnet (4 mezhep) anlayışının olduğuna inanıyorum. Ama ben şiiliği veya sünniliği ortadan kaldıramam. Bunu şuan kimse yapamaz. Ne söylesekte, ne yaparsak ta yapalım, bu ayrım hep varolacak. Ama biz bu farklılığı kullanan ve müslümanları birbirine düşüren batının oyununu bozabiliriz. Şuan bu meselelerden daha önemli meselelerimiz var. Bu ayrımı bir tarafa bırakıp, birliktelik içerisinde işgalcileri topraklarımızdan kovduktan sonra, bu meseleleri konuşacak çok vaktimiz olacak. Ama şuan bunu konuşmak sadece müslümanların güç kaybına neden oluyor.

Bunun yanında yapılan hatalarıda usulünce dile elbet getireceğiz, aynen bugün Lübnan Hizbullah'ının yanlış yaptığı meselesi gibi.

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yahu iyi de adam eğer benim malımı, canımı, ırzımı, namusumu helal görecek bende bunu görmezden mi geleceğim?
Bunu kabul edemem. Suriyedeki müslümanları biçerken, doğrarken ben halen birlik, vahdet diye bunları görmezden gelemem.

K Çevrimdışı

Kutbe

Üye
İslam-TR Üyesi
Geçmişteki Şiiler için değil, Şiilerin akidesi için söylenmiştir bu sözler. Kaldı ki günümüzün Şiileri geçmiştekilerden daha az şedid de değildir. Diğer mezhepler arasındaki ihtilaflar ise füru meselelerdedir. Yoksa Şiilerle aramızda olduğu gibi akide meselelerine dair değildir. Ben Şafiiyim diyenler bir zahmet mezhep imamlarının bu konudaki görüşlerini okuyup nasıl namazlarında O'nun (r.h) görüşlerine uyuyorlarsa bu meselelede de O'na (r.a) uyup Şiilerden beri olduklarını izhar etsinler.

Öte yandan bu meselenin bugün gündeme getirilmesi diye de birşey yoktur. Bunların hepsi sloganik ajitasyonlardır, takiyye temelinde Şia edebiyatıdır. Nasıl ki asli küfür ehliyle olan mücadele ezelden ebede devam edecekse Şiilerle olan mücadele de Allah Subhanehu ve Teala aramızda kesin hüküm verene kadar devam edecektir. Zira Şiilerle aramızdaki mesele füruat konusunda değildir. Amerikayı bölgeden kovma konusunu Şiilerin dile getirmesi ise o kadar gülünç ki... Fetva satıp Amerikalıların yollarına güller döşeyenler sanki uzaylılardı, Mehdi Ordusu ve Bedir Tugaylarıyla Müslümanların canını, malını, namusunu bozuk para gibi harcayanlar ve harcamaya devam edenler de dünyamızdan olmasa gerek. Afganistan'da Sovyet işgali döneminde daha önce bölgede yürüttüğü Şiileştirme politikası sonucu elde ettiği kitlelerle işgalden yana tavır koyanlar kimlerdi? Bugün Suriye'de ortaya koydukları tavra zerre kadar şaşırmadım, çünkü tarihleri asli kafirlerle el ele verip Müslüman kanı dökmek, namuslara ve servetlere el uzatmak üzerine kuruludur. Allah'ın izniyle birgün bu bölgeden Amerika'da işbirlikçi tağutları da çıkarılacak, İslam topraklarında öyle yada böyle Allah'ın hükmüyle hükmedilecek ancak bunu yapacak olanlar asli kafir maşası Şiiler değil Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla şu anda savaşan Mücahidler olacaktır.

Son olarak ehli sünnet olgusuyla ilgili söz açılmışken, mezhep imamınız olan İmam Şafii'nin (r.h) Sahih Sünnet karşısında kendi görüşüyle ilgili sözlerini araştırmanızı tavsiye ederim. Acaba ehli sünnet denilen kişi sahih sünnete uyanmıdır yoksa sahih sünnete muhalif olsa dahi mezhep imamının içtihadını taklid eden midir?

A Çevrimdışı

a-pyrz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Eğer ki bir kişi müslümanın canını, malını ve ırzını kendisine helal görüyorsa, elbette bu kişilerle vahdet olunmaz.
Benim söylemek istediğim bu değildir. Şuan şiilerin Suriye politikasını, şiilerin bir çoğu tarafından kabul edilemdiğin ve reddedildiğini söylüyorum.
Dolayısıyla bu politikadan bütün şiiler sorumlu tutulamaz. Örneğin şimdi devlet başkanı veya örgür lideri bir karar alsa ama tebaa bu kararları desteklemezse ve buna rağmen bu kararlar uygulanırsa burada tebaa'nın suçu nedir?
Lübnan Hizbullah'ının eski liderleri-yöneticileri başta olmak üzere önde gelen bir çok şii, bu uygulamaları yanlış bulmaktadır.
Yine yukarıda değindiğim gibi, En doğru islam anlayışının ehl-i sünnet (4 mezhep) anlayışının olduğuna inanıyorum. Ama ben şiiliği veya sünniliği ortadan kaldıramam. Bunu şuan kimse yapamaz. Ne söylesekte, ne yaparsak ta yapalım, bu ayrım hep varolacak. Ama biz bu farklılığı kullanan ve müslümanları birbirine düşüren batının oyununu bozabiliriz.
Yani elimiz kolumuz ne yazık ki bu konuda bağlı kalmış ve alternatif başka seçeneklerimizde ne yazık ki yok.

K Çevrimdışı

Kutbe

Üye
İslam-TR Üyesi
Söylediklerinizi tekrar edip duruyorsunuz maalesef, benim için mesele bu noktada kapanmıştır.

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Eğer ki bir kişi müslümanın canını, malını ve ırzını kendisine helal görüyorsa, elbette bu kişilerle vahdet olunmaz.
Benim söylemek istediğim bu değildir. Şuan şiilerin Suriye politikasını, şiilerin bir çoğu tarafından kabul edilemdiğin ve reddedildiğini söylüyorum.
Dolayısıyla bu politikadan bütün şiiler sorumlu tutulamaz. Örneğin şimdi devlet başkanı veya örgür lideri bir karar alsa ama tebaa bu kararları desteklemezse ve buna rağmen bu kararlar uygulanırsa burada tebaa'nın suçu nedir?
Lübnan Hizbullah'ının eski liderleri-yöneticileri başta olmak üzere önde gelen bir çok şii, bu uygulamaları yanlış bulmaktadır.
Yine yukarıda değindiğim gibi, En doğru islam anlayışının ehl-i sünnet (4 mezhep) anlayışının olduğuna inanıyorum. Ama ben şiiliği veya sünniliği ortadan kaldıramam. Bunu şuan kimse yapamaz. Ne söylesekte, ne yaparsak ta yapalım, bu ayrım hep varolacak. Ama biz bu farklılığı kullanan ve müslümanları birbirine düşüren batının oyununu bozabiliriz.
Yani elimiz kolumuz ne yazık ki bu konuda bağlı kalmış ve alternatif başka seçeneklerimizde ne yazık ki yok.

Nasrallah kafirine ne diyorsunuz peki? Açık açık hıristiyanları bile sünni müslümanlarla savaştığı için şehid belleyen bu adam ve bu zihniyetteki insanlarla nasıl bir vahdetten bahsedebiliriz ki?

A Çevrimdışı

a-pyrz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kutbe kardeş, söylediklerimde beni caydıracak bir şeyler söylemediğiniz için bende aynı şeyleri söylüyorum doğal olarak. Eğer bu fitnenin önüne geçilebilecek bir çözüm öneriniz varsa söyleyin bizde uygulayalım. Ama yüzyıllardır bu ayrım-fitne hep böyle süregelmiştir. Geçmişten ders alıp ona göre hareket etmek zorundayız. Şii'lere yüz çevirip kabul etmemekle hiç bir şey değişmiyor daha fazla tefrikadan başka. Ben şimdi böyle düşünüyorum.

Muvahhide talebe; Nasrallah, hristiyanları sünni müslümanlarla savaştığı için şehid mi sayıyor? Benim bu konuda bilgim yok eğer varsa lütfen delil gösterebilir misiniz?

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
nasrallahın hizbullah askerleri esed yanında esedi savaşanlara karşı savaştığı haberleri var. Bu yüzden nasrallah ve ona tabi olanlar kerih görülüyor. Müslümanlara karşı esed'in yanında beraber olması kerih görülmesine yeterli bir sebep olarak görülüyor

Eğer bu haberler gerçekse zaten bencede kabul edilemezler. İçlerinde bu tutumu kabul etmeyenler de vardır. Zaten onlara durduk yere kimse bir şey demiyor. İstisnalar kaideyi bozmaz.

K Çevrimdışı

Kutbe

Üye
İslam-TR Üyesi
Kutbe kardeş, söylediklerimde beni caydıracak bir şeyler söylemediğiniz için bende aynı şeyleri söylüyorum doğal olarak. Eğer bu fitnenin önüne geçilebilecek bir çözüm öneriniz varsa söyleyin bizde uygulayalım. Ama yüzyıllardır bu ayrım-fitne hep böyle süregelmiştir. Geçmişten ders alıp ona göre hareket etmek zorundayız. Şii'lere yüz çevirip kabul etmemekle hiç bir şey değişmiyor daha fazla tefrikadan başka. Ben şimdi böyle düşünüyorum.

Muvahhide talebe; Nasrallah, hristiyanları sünni müslümanlarla savaştığı için şehid mi sayıyor? Benim bu konuda bilgim yok eğer varsa lütfen delil gösterebilir misiniz?

Kardeşim boş edebiyat yapma burda. Ben Şiilerin küfründen de kendilerinden de razıyım de kurtul. Öyle süslü laflarla Şii aşkını gizlemeye çalışma. Sana iman küfür meselesinden bahsediyoruz, meselenin temeli budur, sonrasında bu temel üzerine inşaa edilen İran'ın imparatorluk hayalleridir diyoruz. Sen kimsin ki Şiilerin küfrüne rıza gösterip sanki cüzi bir meseleymiş gibi tavır takınıyorsun. Küfre rızanın küfür olduğunu bilmiyormusun sen. Fitnenin Şiilerin ta kendisi olduğunu göremeyecek kadar kör müsün, takipçisi oldğunu iddia ettiğin mezhep imammının yolundan niye gitmiyorsun, uzak yakın tarihi okuyup Şiilerin Müslümanlar karşısındaki rollerini niye tahlil etmeye çalışmıyorsun. Şiilerin küfrü ehli kitabın küfründen daha mı hayırlı mıdır ki siz böyle garip garip şeyler söylüyorsunuz. Kalkmış bir de Batının oyunu gibi düzmece sloganlar atıyorsunuz burda.

A Çevrimdışı

a-pyrz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeş, ben şia sempatizanı ve hayranı değilim, öncelikle bunu bil.
Yukarıda da dediğim gibi islamı en güzel temsil edenlerin ehl-i sünnetin 4 mezhebi olduğuna inanıyorum.
Bunun yanında müslüman olmak için gereken temel inanışlara sahip oldukarı için şia'yı müslüman olarak görüyorum.
Şia içerisinde islama açıkça küfretmeyen hiç bir kimseyi kafir olarak görmüyorum. Ama yanlış yaptıklarında ister şii ister sünni olsun karşısında olurum, aynen bugün Lübnan Hizbullah'ının yanlış yaptığını, hatadan öte günaha girdiğini kabul ettğimiz gibi. Bunun yanında bütün şiiler de bu politikaları benimsemediği için külliyen hepsini sorumlu tuamayacağımıza inanıyorum.
Şia içerisinde Peygamber'e-sahabilerine-Annelerimiz'e küfreden kişiler açıkça küfre düşen kafirlerdir, buna hiç bir itirazımız yok. Ama böyle tiplere bakarak bütün şia'yı nasıl suçlarsınız? İran'ın dini lideri Ali Hamaney bir kaç defa aynı fetvasını tekrarladı "sahabeye küfür, küfürdür" diye. istersen fetvasına internetten ulaşabilirsin.
Nasıl ki bizim sünni dediğimiz bir çok sapıkların fikirlerine bakıp sünniler kafirdir demiyorsak, aynı şekilde şia dan olan sapıkların fikirlerine bakıp tüm şia'yı tekfi etmiyoruz. Böyle günahlar işleyenler ve böyle inanalar kendilerinden mesuldurlar, bu mezheplerini bağlamaz.
Bizde sünni olan ama dağa-taşa çaput bağlayan, ölülerden medet uman kişiler sayılamayacak kadar çoktur. Ama biz onları tekfir edemeyiz. Zira avamdırlar-cahildirler. Ama bunun islamdan olduğunu iddia eden ve avam olmayanlar için aynı şeyi söylemiyoruz.
Kısacası, şiilerin kafir olduğunu söyleyenler olduğu gibi bunu kabul etmeyenler de var. Şianın açıkça küfre düştüğüne inamıyorum. Ama günaha düşebilirler hemde büyük günaha.
uzak ve yakın tarihte çok değişiklikler oldu. İmam Humeyni eski şia geleneğini büyük ölçüde değiştirmiştir. Eskiden şia ve sünniler birbirlerinin arkasında namaz kılmazken, İmam Humeyni bunun yanlış olduğunu ve şia ve sünninin müslüman olduğunu açıkça söylemiştir.
Velhasıl kardeş, ben kimseyi tekfir etmiyorum, hiç bir kafirinde küfrüne razı değilim, hata yapan kim olursa olsun hatasını-günahını açıkça söylerim.

K Çevrimdışı

Kutbe

Üye
İslam-TR Üyesi
Tamam kardeşim sen üzerinde bulunduğun hal ve yol üzere devam et, ben de üzerinde bulunduğum hal ve yol üzere devam edeceğim inşe'Allah.

A Çevrimdışı

a-pyrz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Şia şuan çok büyük bir yanlıştadır, islam ümmetinde fitne ve kargaşaya bir şekilde alet oluyor. Bu fitneye bilerek ve isteyerek alet olanların imanlarından şüphe ederim. Bu kim olursa olsun ama özellikle şia bugün bunu yapıyor. Bunu açıkca kabul ediyorum.
Eğer tavrımız varsa bu bilinçli kesime olmalıdır. İran ve Lübnan'nın yaptığı günahtan bütün şiayı hele hele bu uygulamaları desteklemeyen kişilere mal edemeyiz. Lübnndaki Hizbullah'ın eski lideri bu politikanın açıkça karşısında olduklarını söylemiştir ve diğer başka şia liderler hakeza.
müslüman kardeşim, vallahi bende isterim bu fitnenin-kargaşanın son bulmasını ama şiayı tekfir etmekle mesele hallolmuyor, bu daha da ayrışmaya neden oluyor.

Üst Ana Sayfa Alt