Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlim Meclislerinde Bulunmanın Fazileti

rucane Çevrimdışı

rucane

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor:

Resulullah (sav) Buyurdular ki:”Şüphesiz Allahu Teala’nın yollarda dolaşıp zikir ehlini arayan bir takım melekleri vardır. Bu melekler, İzzet ve Celal sahibi Allah (cc)’ı zikreden bir topluluğa rastladıkları zaman birbirlerine :

-“Geliniz aradıklarınız burada” diye seslenirler ve zikir ehlini dünya semasına kadar kanatlarıyla kuşatırlar.Rableri-ki O, kullarının durumlarını daha iyi bildiği halde onlara:

-“Kullarım ne diyorlar?” diye sorar.
Melekler:

-“ Seni tesbih ediyorlar.Seni tekbir ediyorlar.Sana hamd ediyorlar ve Sana tazimde bulunuyorlar.”derler.

-“Peki,beni gördüler mi?”

-“hayır, vallahi Seni görmediler.

-“Beni görselerdi nasıl olurdu?

-“Seni görmüş olsalardı Sana daha çok ibadet eder, Seni daha çok tazim eder ve Seni daha çok tesbih ederlerdi.”

-“Peki, ne istiyorlar?”

-“Senden cenneti istiyorlar”

-“Cenneti gördüler mi?”

-“Hayır, vallahi ya Rabbi, görmediler.”

-“Peki, görselerdi nasıl olurdu?”

-“Cenneti görmüş olsalardı , ona karşı daha hırslı, daha istekli ve daha rağbetli olurlardı.”

-“Peki, neden sığınmaya çalışıyorlar?”

-“Cehennem ateşinden.”

-“Cehennem ateşini gördüler mi?”

-“Hayır, vallahi onu görmediler.”

-“Peki, görmüş olsalardı nasıl olurdu?”

-“Görmüş olsalardı, ondan daha çok kaçar ve ondan daha çok korkarlardı.”

-“O halde sizleri şahit tutuyorum ki, ben onları bağışladım.”

Bu sırada meleklerden biri :

-“Onların arasında falan kimse var ki, o onlardan değildir, yalnızca bir ihtiyacı için gelmişti”der.

Yüce Allah (cc):

-“ Onlar öyle bir meclis arkadaşlarıdırlar ki, onlarla oturan kimse bedbaht olmaz”buyurdu.

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
evet kardeşim...........allah razı olsun..........selametle

Üst Ana Sayfa Alt