Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İlim Tahsil Öğrenmede Öğrendiklerim Hafızamda Kalmıyor, Ne Yapmalıyım?

• Konbuyu başlatan takva1
  • Başlangıç tarihi
T Çevrimdışı

takva1

Guest
Kardeşler Ben medrese 1 sınıf okuyorum geçensene hazırlığı bitirdim. ama benim sorunum var , benim yapım,fıtratım itibariyle ilim tahsil öğrenmede öğrendiklerim hafızamda kalmıyor.öğrendiklerimide ifade edemiyorum.normalde zaten sessiz bir tabiata sahibimdir.ve bu nedenlede derslerim verimli geçmiyor.bir kişi 2 kere çalışıcaksa ben 10 kere çalışıcam anca anlatabileyim.ve ilme ehil olmadığımı düşünüyorum ve bırakma gibi bir fikir oluştu kalbimde.acaba bu konu hakkında tecrübelerinizi Allah rızası için önerilerinizi paylaşabilirmisiniz.

F Çevrimdışı

ferbay1

Üye
İslam-TR Üyesi
Allahu teala yardımcın olsun. burdan sana bırak veya bırakma diyerek vebal altına girilemez. bence en güzeli hocalarınla bu konuyu gündeme getirip onlarla konuşmandır. maalesef bir mesajla bile müslümanın müslümana faydası olmaz duruma geldik neden kimse bir mesaj yazmamış anlamış değilim.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kardeşim, Allah (c.c.) herkesin akli ve mizacını farklı farklı yaratmıştır. Bu sebeble öğrenme ve ezberlemede de kimi 1-2 defa okumakla / duymakla öğrenebilirken , kimi de senin gibi daha fazla tekrar zahmetiyle ancak öğrenebilir, ezberleyebilir. Bu Allahın dilemesiyledir. Umuyorum ki senin bu konuda çileden dolayı ecrin daha büyüktür. Birde hiç ilimle uğraşmasan demek ki, hepten eksilere, uçurumlara düşeceksin. O sebeble bize zor gelse de bu hayırlı yoldan ayrılmamalıyız.

Ayrıca bu konuda (ezberleme ve unutmama) sana yardımcı olabilecek konulara dikkat etmelisin.
Bunlar, haramlardan gözlerini sakındırmakla beraber, kendini derse meyletmelisin. Aklına boş işleri getirmemelisin, nefsinin hoşlanmadığı ilim meclisleri ve çalışmalarından Allah rızasından dolayı zevk almaya (huşu duymaya) gayret göstermelisin.
Sana yararlı olabilecek diğer bir mesele de, ezberlemeyi, anlamayı kuvvetlendiren dualarla Allaha sığınmalısın. Bu konuda faydalanabileceğin bir link veriyorum:

Unutkanlığa Karşı, Ezberleme, Zihin Dua'sı Var mı?

https://www.islam-tr.org/konu/unutkanliga-karsi-ezberleme-zihin-duasi-var-mi.25077/

H Çevrimdışı

hutame

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
sahabelerden bazılarıda hafıza olarak zayıftı bunu dert etmen hoş guzel Allah zıhın acıklıgı versın..her musluman alım olamaz. mucahıtte olamaz. parada kazanamaz. her ınsanın fıtratı farklı olsada icerigi islam olma hasabı ile aynıdır fazla zorlama kendını derım devam et bırakma sakın .. derler ki karınca ibrahim a.s ı yakan ateşı söndurmek için (yakmak ıstedıklerı ıcın böyle dıyorum)butun hayvanlar su taşımış bide bu hayvanlardan bırı varkı boyuna bakmadan su taşımış acele edercesıne yurumuş kurtlar kuşlar gulmuş derler kurtlar kuşlar demişkı ya sen nedıyon sen kı bu karınca imiş demiş su taşıyorum yanacak olan ateşe dökmek ıcın kurtlar kuşlar demiş ki ya sen bu hızla bu kadar su ıle hem yetişemen hemde sönduremen demişler karınca dikkat demişki olsun bu yolda ölurum ya!!!! ilim ögrenmek gereklıdır devam et sanırım gencsın hafıza zayıf olabilir devam et bı sure baktın olmuyor islam a farklı kollarda calış derım ..ALLAH gönlune göre versın

T Çevrimdışı

takva1

Guest
Allah razı olsun önerileriniz için hocalarla istişare yapsam bana diyecekler sen ilim öğrendikçe anlatma kabileyetim gelişecek hafızan kuvvvetlenecek zamanla olucak bu tür şeyleri diyeceklerini tahmin ediyorum.Ama bununda garantisi yok işte. Ama yani medreseyi bırakma taraftarı olmazlar önemli bir sorun olmayınca, acaba her medreseyi bırakan şer üzere mi olur hayır olamazmı ?. yoksa şer gözüken şeylerde hayır mı vardır ? Allah kulunu böyle takdir etmiş olamazmı..devam edicaz inş şimdilik ilerde zaman göstericek..

Üst Ana Sayfa Alt