Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İş Tavsiyesi Verebilir misiniz?

İkrime Çevrimdışı

İkrime

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum güzel kardeşlerim.6 ay once bulunduğum ilçede ailecek halı yıkama işletmesi devraldık.Dışarıdan bakıldığında herşey güllük gülistanlık görünüyordu fakat işin içerisine girdiğimizde çok yorucu ve bir okadar stresli bir iş olduğunu gördük.İşe girdiğimden beri ilim e ve kendime zaman ayıramamaya başladım.İş stresi,yoğunluğu gibi sebeplerle ve daha önemlisi GAFLET hastalığının başgöstermesi ile nafile ibadetlerimi çok az yapmaya ve genelde ''yapmamaya'' başladım..Ben Muğlanın bir ilçesinde yaşıyorum ve kendimize ait olan yakşalık 40 yıllık bir marketimiz var.Şuan halı yıkama işine geçtiğimiz için dayıma devrettik ama oda bu işi yapmak istemiyor, çünkü işimiz genelde veresiye usulü ve buda büyük sorun çıkarıyor.Aslında zincir marketler açılmadan önce ne kadar veresiye de olsa işler bir şekilde dönüyordu ama artık yürümüyor.Siz değerli kardeşlerimden istediğim bu kardeşinize ve benimle aynı durumu paylaşan veya paylaşabilecek olan kardeşlerinize bu başlık altında iş tavsiyelerinde bulunmanızdır.Sermaye olarak maksimum 20 bin tl düşünüyorum.Allah sizi sevsin cennetine koysun.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum güzel kardeşlerim.6 ay once bulunduğum ilçede ailecek halı yıkama işletmesi devraldık.Dışarıdan bakıldığında herşey güllük gülistanlık görünüyordu fakat işin içerisine girdiğimizde çok yorucu ve bir okadar stresli bir iş olduğunu gördük.İşe girdiğimden beri ilim e ve kendime zaman ayıramamaya başladım.İş stresi,yoğunluğu gibi sebeplerle ve daha önemlisi GAFLET hastalığının başgöstermesi ile nafile ibadetlerimi çok az yapmaya ve genelde ''yapmamaya'' başladım..Ben Muğlanın bir ilçesinde yaşıyorum ve kendimize ait olan yakşalık 40 yıllık bir marketimiz var.Şuan halı yıkama işine geçtiğimiz için dayıma devrettik ama oda bu işi yapmak istemiyor, çünkü işimiz genelde veresiye usulü ve buda büyük sorun çıkarıyor.Aslında zincir marketler açılmadan önce ne kadar veresiye de olsa işler bir şekilde dönüyordu ama artık yürümüyor.Siz değerli kardeşlerimden istediğim bu kardeşinize ve benimle aynı durumu paylaşan veya paylaşabilecek olan kardeşlerinize bu başlık altında iş tavsiyelerinde bulunmanızdır.Sermaye olarak maksimum 20 bin tl düşünüyorum.Allah sizi sevsin cennetine koysun.

Aleykum selam ve rahmetullah.

Ticaret hemen al sat olayı olan veresıye ıle yürümeyen bır tıcaret ısı güzel olur dıye düşünüyorum

Kendı mahallemde unıversıte mezunu bır abım vardı gercı unıversıte okudu ama :) yaptığı ıs kıyafet satmak aılesı de o ısı yapıyordu bır araçları var semt pazarlarında o ısı yapıyorlar.
Sakalı kılık kıyafetı rasulallaha gore ve gayette memnun bıraz yorucu ama yınede dünya ıslerının yanında ahıret ıslerıde fazlasıyla gorulebılıyor.

Akhı ıs tafsıye sı bıze gore çokta senın elın aklın becerın bılgın neye yatkın ıse o ısı yap bı ıznıllah :)
ALLAH bıze yeter o ne güzel vekıldır.

y0lcu34 HARİCİSİ Çevrimdışı

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bulunduğun yöre doğal ürünler bulmak için oldukça uygun. Bulunduğun yerde doğal olarak ne bulunuyor ise (tereyağı, zeytin vs) bir kargo firması ya da seyahat firması ile makul fiyata anlaşarak internet üzerinden pazarlayabilirsin. En basitinden metropollerde yaşayan akraba ve tanıdıklarına satarak başlayabilirsin.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Size cok güzel bır ıs fırsatı sunuyorum karsılıgı ebedı bır huzur mutluluk bereket ve ıstedıgınız herseye anında ulasabılecegınız bır ıs
GELIN CIHAD A CIKALIM CIHAD EDELIM.

İkrime Çevrimdışı

İkrime

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Okul çevresinde dükkan bulabilirseniz kırtasiye olabilir ahi.
Dukkan olarak kendi marketimizin bulunduğu dükkanı kullanmayı düşünüyorum ahi kira sıkıntısı olmasın diye.Yakında malesef okul yok :)

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Okul olsaydi fotokopi kirtasiye is yapardı
Hastane olsa çiçekçi

Ucuzluk pazarlari iyi is yapıyor evveldem adi 1 milyoncu olan. İçinde hersey mevcude. Incik boncuk bardak çanak plastik ev esyalari kilim vs
Insanin iceri girince cok garip tava alasi geliyor.
Tahtakale piyasasını takip edip urunleri yenilersiniz mesela cok orijinal şeyler oluyor moda hep.

Mefrusat ve züccaciyelerde iyi iş yapıyor
Dukkanlarin önüne atıyorlar masa ortuleri yastik kilif nevresim takımları havlu vs piyasadan daha ucuza.

Ya da yoksa etrafta cigkofteci filan.
Zaten dukkan acsan herseyi icinde veriyorlarmis.
Ayrani malzemeyi masa sandalye vs.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Okul olsaydi fotokopi kirtasiye is yapardı
Hastane olsa çiçekçi

Ucuzluk pazarlari iyi is yapıyor evveldem adi 1 milyoncu olan. İçinde hersey mevcude. Incik boncuk bardak çanak plastik ev esyalari kilim vs
Insanin iceri girince cok garip tava alasi geliyor.
Tahtakale piyasasını takip edip urunleri yenilersiniz mesela cok orijinal şeyler oluyor moda hep.

Mefrusat ve züccaciyelerde iyi iş yapıyor
Dukkanlarin önüne atıyorlar masa ortuleri yastik kilif nevresim takımları havlu vs piyasadan daha ucuza.

Ya da yoksa etrafta cigkofteci filan.
Zaten dukkan acsan herseyi icinde veriyorlarmis.
Ayrani malzemeyi masa sandalye vs.

çiğköfte ısını 5 sene yaptım :) getırısı muthıs

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
çiğköfte ısını 5 sene yaptım :) getırısı muthıs

Girisicimler diye bir program vardi ya da baksa adi da olabilir tam bilemedim.
Is dunyasi ile alakali onları takip ederdim bir ara.
Ozellikle girisimci is kadinlari vs.

Nereen nereye dedirtiyorlar cidden.
Lakin ciddi bir emek ve iş disiplini şart.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Girisicimler diye bir program vardi ya da baksa adi da olabilir tam bilemedim.
Is dunyasi ile alakali onları takip ederdim bir ara.
Ozellikle girisimci is kadinlari vs.

Nereen nereye dedirtiyorlar cidden.
Lakin ciddi bir emek ve iş disiplini şart.

Yanı bu tarz konularda genelde konuşma yetenegımı yıtırdıgım ıcın dırek ALLAH celle celaluhu ve rasulallaha uygun bırde cennetı arzulayan bır goz kalb oluştuğu ıcın bende cogu seyde yorum yaparken sıkılıyorum utanıyorum açıkçası
yanı ne bıleyım degısık güzel ve olması gereken bır duygu
gecım derdım emeklı olma kendını dünya ıslerınde aşırı hırpalama gıbı bır cabam da yok yerı geldı hamallık yerı geldı farklı güzel bır ıs ne bıleyım
Hıc sıkayet te etmedim hıc rahata kavuştum dıye sevınmedım neden Hepsi geçici.Belki olurda vadem dolmadıysa yarın ınsaallah sırket kurmak ıhsan eder rabbım oradada cesıtlı sınavlar ımtıhanlar günahlar hasıl olur. Bız bılemeyız. Bız sadece o an kı durumdan fayda nasıp ve kar etmeyı dusunmelıyız.İş de olacak Aş da olacak Eş de olacak Cocukta olacak ama bunlar ALLAH ın ve rasulun onune geçmeyecek olmayan ınsan ıcın bunları soylemesı gerçekten basıt ama
olan bır ınsan ıcın tecrübe ıle sabıt olarak sıze aktarayıyorum.

Size bırsey belletmek ıcın soylemedım bunu sımdı herseye muhalefet kesılıyorum cogu zaman dıkkat edın ALLAH ın dışında bır tafsıyeden her daım uzağımdır.
Cunku dünya fani ahiret baki bir hayat.
EEEE NE YAPALIM SIMDI CALIŞMAYAH MI dıyen kardesım de olacak muhakkak.
Calısalım lakın bu amaç milli bir boyuta çıkmasın
Anlatamadıgım noktalar oluyor.

Biz bir yolcuyuz misafiriz bu dünyada yolcu nasıl bır durumda ıse oyle olmak zorundayız Yanı bunu kendımıze ıspat edıp ona gore haraket edebılırsek hem ahır hem de dünya ıslerımızın hafıfledıgıne sahıt olacağız.Yapmadıgım seyı asla söylemem rabbım de soyletmesın akhıler.Bazen unutup gafil olabiliyoruz yanı mükemmel kımse yok olamazda ama mükemmel olmak ıcınde calısmamız gerekmekteki ebedı yasandımızda asıl olması gereken hayatımızda sıkıntı yasamayalım Cennete gırmek varken bır hata kıbr yüzünden Cehennemde yanmayalım ALLAH celle celaluhu affeder affeder elbette affettirecek ısler yaparsak o güzel yolda duzgun olursak ALLAH celle celaluhu affeder.Unutmayalım bız ona muhtacız o bize değil.
Yanı bunu böyle soyleyıp sankı bilmeden hasaa rabbımız bıze muhtaçmış gıbı konuşan adamlar var ALLAH muhafaza Allah celle celaluhu günahlarını affedip onları bagıslasın cok ınce dusunmemız gereklı.ALLAH celle celaluhu yardımcımız olsun.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Eyvallah da
Mesela Hz.Osman gibi ticari zekaya sahip olan kisiler de sahada olmasin mi ?

Onun zekasına gurban olayım herkez oyle bır zekaya sahıp olsa mazlumlar ac kalmazdı vallahı.
Ama onu ornek almıyorlarki meleklerın bıle haya ettıgı adamdan kımse ornek almıyor...

Altunsu Çevrimdışı

Altunsu

Üye
İslam-TR Üyesi
20 bin tl bir butik dükkanı acabilirsin yanılmıyorsam turistlik bir bölgedesiniz.. kosgep bir araştır istersen.. artı mandi imkansızlıklar olanıksızlar insanı her konuda çok büyük şekilde etkiliyor hocam.. Seni çok hemde çok iyi anlıyorum.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah swt kalbini zengin kilsin guzel kardesim :)

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
İkrime Rabbim hayırlısıyla bi iş nasip etsin, bol kazançlı inshAllah..Allahoumma amin

Bu konuyu şöyle yapsak nasıl olur(belkide öyleydi : )
Iş arayan kardeşler burdan yazsa, tanidigi olan akhilerde yardimci olsa
Misal benim yardıma ihtiyacım var

Birbirimize yardim etmemiz gerektigini düşünüyom : )

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
Esselam aleykum we rahmetullahi we barakad kardeşler

Başka bi konu açmak istemedim bu yuzden buraya yazıyom, İkrime hakkını helal et inshAllah

Ben sivastayım, yapmak istediģim meslek elektronik ve bilgisayar bolumu..
Ben bulamadım bulduklarimda tecrube istediler :/
Beni yetiştirmek isteseler kısa surede ogrenirim

Simdi burada tr'nin heryerinden kardesler var, sizlerden çevrenizdekilere sivasta bu meslekler varmi/veya tanidiklari diye sormaniz

Eger bu meslekler yoksa hangi meslekler var bildiklerinizden, tabi bu sonraki aşama..

Abdulmuizz Fida , eL_Muhacir , IsLaM4eVeR , samanpan olmak uzere burdaki çoğu kardeslerin tanidiklari coktur diye dusunuyorum..

S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ayakkabi sandalet terlik satabilirsin. Ozellikle internet uzerinden yogunlasirsan daha da iyi olabilir. Tek problem istanbul gibi yerlerden ucuz temin edebilmen.

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Sivas ta tanidigim yok akhim ist... Olaydı her turlu bulunurdu