Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü 'İsa (a.s.) Dünyaya Tekrar İndiğinde Evlenip Çocuğu Olacak' Rivayeti Sahih midir?

Abdussamed Seyhani Çevrimdışı

Abdussamed Seyhani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
(İsa, yere inince evlenecek, bir oğlu olacak, kırk yıl kadar yaşayıp ölecek ve benim yanıma defnedilecektir.) [Tirmizi, Mevahib] Bu hadis sahih midir? Buna benzer hadisler var mıdır? İsa a.s'ın oğlunun olacağına dair ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
(İsa, yere inince evlenecek, bir oğlu olacak, kırk yıl kadar yaşayıp ölecek ve benim yanıma defnedilecektir.)[Tirmizi, Mevahib] Bu hadis sahih midir? Buna benzer hadisler var mıdır? İsa a.s'ın oğlunun olacağına dair ?

Tirmizi'de böyle bir hadise rastlayamadım. Zaten râvisi ve hadis no ve bilgileri eksiktir.

İbn Kayyim el Cevziyye (rahimehullah), söz konusu rivayetin “el-İlelu’l-Mutenahiye” adlı eserinde bu rivayetin sahih olmadığını belirtmiştir. (İbn Kayyim el Cevziyye, el-İlelu’l-Mutenahiye, C. 2 Sf: 433, no: 1529)

Bazı ifadeleri eksik olarak başka bir yerde şu rivayet mevcuttur:

Ebu Hurayra’den rivayete göre, Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
"İsa Yeryüzünde 40 yıl kalacak, Allah’ın kitabı ve benim sünnetimle amel edecek ve sonra vefat edecektir.
(Ahmed bin Hanbel, Musned, 2/437, 6/75; Suyuti, el-İ'lam bi Hukmi İsa, No. 1446/9; Yusuf Nebhanî, Huccetullahi’l-baliğa, s. 841; Ali B. Husameddin el-Muttaki, Kitab-ul Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, s. 92)

Üst Ana Sayfa Alt