Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İstişhad'ın Delilleri Nelerdir?

H Çevrimdışı

HasanMuhacir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim benim bildiğim kadarıyla kale fetihlerinde şehid olacaklarını bile bile sahabeleri kapıları açması için mancınıklarla kalelerin içine atıyorlardı bunun yanında yine sahabeler ön düşman hattını yarmak için yalın kılıç tek başlarına düşmanın içine dalıyorlardı işte bu meseleleri alimler delil almışlar.

I Çevrimdışı

isimsiz_mucahid

Bu hesap kullanılmamaktadır!!!
İslam-TR Üyesi
Kardeşim benim bildiğim kadarıyla kale fetihlerinde şehid olacaklarını bile bile sahabeleri kapıları açması için mancınıklarla kalelerin içine atıyorlardı bunun yanında yine sahabeler ön düşman hattını yarmak için yalın kılıç tek başlarına düşmanın içine dalıyorlardı işte bu meseleleri alimler delil almışlar.
Ama akhi budurumda ölecekleri kesin değil bide ölürlerse düşmandan gelen bir hamleyle ölcekler şimdiki durumda pimini kendi çekiyor bide kale kıssasında kapı açıldı müslümanlar şehid olmadı diye hatırlıyorum...

H Çevrimdışı

HasanMuhacir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ama akhi budurumda ölecekleri kesin değil bide ölürlerse düşmandan gelen bir hamleyle ölcekler şimdiki durumda pimini kendi çekiyor bide kale kıssasında kapı açıldı müslümanlar şehid olmadı diye hatırlıyorum...
Kardeşim bedir mi uhud mu yoksa başka bi savastamı hatırlamıyorum mucahidlerden biri savasırken yanlışlıkla kendi kendini yaralamış ve şehid olmuş.Peygamber aleyhisselama bu adam kendi ölümüne sebebiyet verdi hükmü ne diye sorunca peygamber o şehiddir demiştir şimdi kaynağını hatırlamıyorum ama sen bi araştır.Sonuçta niyet önemli orda mücahid düşmana zayiat verdirmek için düğmeye basıyor yoksa intihar için değil.

I Çevrimdışı

isimsiz_mucahid

Bu hesap kullanılmamaktadır!!!
İslam-TR Üyesi
Kardeşim bedir mi uhud mu yoksa bi savasta mucahidlerden biri savasırken yanlışlıkla kendi kendini yaralamış ve şehid olmuş.Peygamber aleyhisselama bu adam kendi ölümüne sebebiyet verdi hükmü ne diye sorunca peygamber o şehiddir demiştir şimdi kaynağını hatırlamıyorum ama sen bi araştır.
Allah razı olsun bunu araştırayım dün bi kaç müslümanla ilmi münazara yaptıkta bu konuya kafam takıldı bi kardeş bu örneği verdi bende araştırayım dedim...

Rayet Et Tevhid Çevrimdışı

Rayet Et Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

hasan karakaya hoca bunun istişhada delil olmayacağını söylemişti ahi çünkü mancılıkla içeri atılan sahabelerin bir çoğu kurtulmuştur. çünkü kaleden içeri atılanların yaşama şansları vardır.

Not: Hocanın bu vaka'ya delil olmadığını söylemesi asıl konunun caiz olmadığını söylediğini ortaya çıkarmaz.

Üst Ana Sayfa Alt