Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İtikad Etmeden Küfür Ameli İşleyen Kişinin Kâfir Olmayacağını Söyleyenler Mürcie midir?

T Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Dikkat: Fitne Tehlikesi!

Sevgili Arkadaşlar,

Sizlere çok önemli bir konuyu paylaşmak istiyorum. Son zamanlarda gözlemlediğim bir fitne, cemaatimizde büyük bir tehlike oluşturuyor.

Bu fitne, cemaat içinde bölünmelere, huzursuzluğa ve insanlar arasında ayrılığa neden oluyor. Bizler bu fitneye karşı birlik olmalı, kardeşlik bağlarımızı güçlendirmeli ve birlikte hareket etmeliyiz.

Dikkatinizi çekmek ve birlikte hareket etmeye teşvik etmek için bu uyarıyı paylaşıyorum. Hep birlikte daha güçlü olalım ve cemaatimizi fitneden koruyalım.

Uyarı!

Selamun aleyküm. Son zamanlarda, oy kullanmanın tağuta muhakeme olmak veya buna benzer eylemlerin mutlak olarak küfür olmadığını iddia eden bir grup insan ortaya çıkmıştır. Bu kişiler, bu eylemleri gerçekleştiren kişinin itikat etmemesi durumunda küfür olarak kabul etmiyorlar. Yani, bir kişi oy verirse veya tağuta muhakeme olursa, eğer bu eylemi itikat ediyorsa küfre girer, itikat etmiyorsa küfre girmez.

Bu kişilerin iddiaları, Mürcie'nin görüşleriyle benzerlik göstermektedir. Mürcie, büyük günah işleyen bir Müslümanın imanını kaybetmeyeceğini ve sonunda cennete gireceğini savunuyor. Bu kişiler de, tağuta muhakeme olan ve oy kullanan bir Müslümanın, itikat etmediği sürece, küfre girmeyeceğini iddia ediyorlar.

Bir takım yeni insanlar, oy kullanmanın tağuta muhakeme olmak veya buna benzer eylemlerin mutlak olarak küfür olmadığını iddia ediyorlar. Yani, bu eylemleri gerçekleştiren kişinin itikat etmesi durumunda küfür olarak kabul etmiyorlar. Örneğin, bir kişi oy verirse veya tağuta muhakeme olursa, eğer bu eylemi itikat ediyorsa küfre girer, itikat etmiyorsa küfre girmez. Hatta, benzer şekilde, bu kişilerle sesli bir ortamda konuşurken, aynen şöyle dedim: "O halde fiil küfür değilse, kişi tevhid ehli olsa bile tağuta muhakeme olursa küfre girer mi, girmez mi?" dedim. Onlar, "Hayır, hayır, küfre girmezsin" dediler. Yani, bu kişiler, itikat etmeyen bir kişi tağuta muhakeme olsa bile, bu fiilin küfür olmadığını ve küfürün itikat ile gerçekleştiğini savunuyorlar.

Bu kişiler ayrıca, Yusuf (as) döneminde olduğu gibi Allah'tan başka kişilere secde etmenin küfür olmadığını, ancak itikat edilirse küfre girebileceğini iddia ederek secdeye dayalı deliller sunuyorlar. Bu kişiler, evinde içki içen bir adamın misafirlerine içki içmeleri için teklif etmesinin, bu eylemi haram kılmadığı gibi, oy vermenin de benzer bir şekilde ele alınabileceğini iddia ediyorlar.

Küfür olduğunu bildiğim halde oy kullanırsam, bu fiilin küfür olmadığını iddia ediyorlar. Onların argümanına göre, bu eylem kalben itikat etmeyi gerektirir ve haram veya helal meselesi değildir. İbadet ise itaate dayalıdır.

Bu kişiler, bu tür eylemlerin ibadet olarak kabul edilmesi için kalben inanmanın gerekliliğini vurgulayarak, bu eylemin küfür olmadığını savunuyorlar.

Abdulmuiz hocam gibi ilim ehli kardeşlerimden konuyla dair bilgi almamız daha iyi olabilir.

Sorum şu: Bu kişiler Qulat Mürcie sayılır mı?

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Aleykümselam kardeşim

Bu tarz konularla ilgili davetminberi YouTube kanalı bir seri ders yaptı.O dersleri takip edebilirsin.bahsetmis olduğun soru ile alakalı da cevap verilmiş.

T Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykümselam kardeşim

Bu tarz konularla ilgili davetminberi YouTube kanalı bir seri ders yaptı.O dersleri takip edebilirsin.bahsetmis olduğun soru ile alakalı da cevap verilmiş.
Biliyorum davet minberi özelikle ömer hoca bu tarz konuları videoya alsada onların fiili küfür görmesi gerekir bu kabul edilemez bir şey geliyor bana çünkü dediğim kişiler tevhid ehli olup tağuta muhakeme olsan dahi küfre girmezsin ömer hocanın anlattıkları benzer olsada içerik olarak değişik meseleleri anlatıyor örneğin istiğase meselesi şeyhten yardım istersen şirk değil eğer Yardım eden Allah cc diyorsa kişi ama bahsetmiş olduğum kişiler bu meseleden farklı oy veren bilerek oy versede tehid ehli olsa dahi küfür olduğunu bilse küfre girmez diyor yani birine kurban kesersen bu fiil küfür değil itikat edersen küfürdür diyorlar.

Üst Ana Sayfa Alt