Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Keramet ve İstidrac Olmayan Özel Yetenekler ve Önseziler Var mıdır? Varsa Buna Ne Denir?

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum hocam,

Bazen yarışma programlarında görüyoruz, çocuk saniyeler içinde ancak bir hesap makinesinenin çözebileceği matematik sorularını çözüyor, bu çocukta bulunan bu özel yeteneğinin adı İslam'da nedir, feraset mi? Bu çocuk evliya değil, normal kişilerde olağanüstü haller görülebilir mi? Veya şöyle bir olay dinledim, bir anne çocuğuna kötü bir hal geldiğini hissetmiş, aramış ama ulaşamamış daha sonra trafik kazasında öldüğünü haber almış, öyle bir deyim de vardır anneler hisseder diye, böyle bir şey İslam'da var mıdır, bazı şeyleri bazı insanlar sezebilir mi? Şimdi bu keramet ve istidrac da değilse ne oluyor?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim;

Sorunuzdaki matematiksel hızlı cevabın kısa yollu geliştirilmiş bir formul pratik yeteneği olduğunu düşünüyorum. Annenin çocuğun başına gelebilecek şeyi önceden hissedebilmesi ise rûya ile bilgilendirilme veya ruhun hissettirilmesi olarak anlıyorum.

Daha önce benzer bir sorunuzda verdiğimiz bir cevab:

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum hocam,

Bazen yarışma programlarında görüyoruz, çocuk saniyeler içinde ancak bir hesap makinesinenin çözebileceği matematik sorularını çözüyor, bu çocukta bulunan bu özel yeteneğinin adı İslam'da nedir, feraset mi? Bu çocuk evliya değil, normal kişilerde olağanüstü haller görülebilir mi? Veya şöyle bir olay dinledim, bir anne çocuğuna kötü bir hal geldiğini hissetmiş, aramış ama ulaşamamış daha sonra trafik kazasında öldüğünü haber almış, öyle bir deyim de vardır anneler hisseder diye, böyle bir şey İslam'da var mıdır, bazı şeyleri bazı insanlar sezebilir mi? Şimdi bu keramet ve istidrac da değilse ne oluyor?

Senin dediĝin istidrac değil ki
istidat. Ve bunu keramete nasil bağladin anlayamadım.

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum hocam,

Bazı şeyleri bazı insanların sezmesi ilham ile alakalıdır.İlhamın ise türleri var şeytani olabilir Allah'tan gelen olabilir.

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Senin dediĝin istidrac değil ki
istidat. Ve bunu keramete nasil bağladin anlayamadım.

O yetenek normalin dışında görüldüğü için bazıları (halk dilinde) mucize diye nitelendiriyor o bakımdan sormuştum. Neyse belki o kadar olağanüstü bir durum değildir ama bunu sormamdaki neden aslında şuydu evliya olmayan ve sihirbaz olmayan yani normal kişilerde de olağanüstü durumlar görülebilir mi? Bazı sitelerde bunun mümkün olduğu sadece isminin keramet veya istidrac olmadığı geçiyor, anladığım kadarıyla Abdulmuizz Fida hoca buna mümkün değil diyor.

Mesela bir sitede evliya olmayan müminlerden görülen harikalara firaset denir diyor, başka bir sitede meunet de zikrediliyor.

Meunet: Yardım ve kolaylık anlamına gelir. Amelleri, davranışları ve ahlâkı güzel olan bazı mü’minlerde ortaya çıkan olağanüstü haldir. Yüce Allah’ın velî olmayan müslüman bir kulunu, darda kaldığı veya sıkıntıya düştüğü zaman, olağan üstü bir şekilde bu darlık ve sıkıntıdan kurtarmasıdır.

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Mesela bir sitede evliya olmayan müminlerden görülen harikalara firaset denir diyor, başka bir sitede meunet de zikrediliyor.

Kardeşim her mümin Evliyaullahtır.Evliyaullah olmayan mümin nereden çıktı anlayamadım?!

Üst Ana Sayfa Alt