Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kul Hakkı Değilmi ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
U Çevrimdışı

Ubeydullah 2006

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
S.A
Kardeşlerim yazılanlarıda okudumda aşağı tükürsemsakal yukarı tükürsem bıyık. Herkes haklı haksız olanınız yok. Bende düşüncelerimi arz edeyim. Şimdi ne olursa olsun o şahıs bunu ticaret amacı ile yapıyor bu yüzden ister istemez hak mevzuusu var. Aynı şekilde bilgisayar yazılımlarıda geçerli. Ama buarada bende dahil muhakkak herkesin içinde bir kaçak yazılım kullananımız vardır kanaatindeyim. Zira o kadar geniş bir teknolojiki ap ayrı bir dal. Herkesin zevkine göre programalr mevcut yalnız birde şu var. Parayla almaya kalksak baş edemeyiz ömrümüz bunlara çalışmakla geçer. İşi ilim için yapmak bundan kurtarabilir kanaatindeyim. Ticaret işin içine girerse o iş sakat. Ayrıca benim islami kesimde en çok kızdığım nokto şu. İlahi, ezgi türü gibi dini içerikli yayınlarda, kul hakkı meselesi yüzünden çok gündeme geliyor. Bazen düşünüyorum bu adamların tek işi söylemek mi? Neden başka bir İşleri yok ? 2 ayda bir albüm yaparlar sağa sola konserlere giderler hep para para. İslam ı tebliğde ticaret var mı? Dini kullanarak ticaret yapmak bana biraz sakat geliyor (bu sadece ilahi ve ezgi konser türü şeyler için söylüyorum. Film çizgi sinema işi faklı, onlar bu gruba dahil değil bence) Bu gün piyasaya bakıyorum kur'andan kıssalar, Hikayeler Hadislerden seçmeler, Namaz gibi kitap eserleride çok yaygın ve fiyatlarıda hakeza bay tuzlu, Şimdi kıssa zaten kur'anda var 2 süsleme yap satış yap, aynı eser türlerinden neden 1-2 farklı yayın değilde yüzlercesi var. Bana biraz dini ticaret gibi geldi. Bakın sahabe hayatına var mı? Ayrıca bu ilahi okuyanların içerisinde en çok taktir ettiğim biri var ki oda hepinizin bildiği Mehmet Emin Ay. Hangi gün ticarete alet etti o güzel sesini. O ses başkasında olsaydı düşünemiyorum bile.. Ayrıca ben konya 'dayım burda bir arkadaş var kendisiyle görüşmedim ama bir belgesel hazırlamıştık Allah rızası için belgeseldeki ilahi seslendirmelerini yapmıştı. O hiç bir zaman işi ticarete dökmedi kaseti var mıd erseniz oda var. Alan alabilsin diyor ayakkabı dikmeye devam ediyor. Bu da sanatçı bu da insan. Bu kadar yeter benim düşüncem elinde imkanı olan orjinali alsın imkanı olmayan da böyle paylaşsın. Hiç yapamıyorsak bir tane de olsa bir cd sini alalım. Ama bu konuda çok derinlere inmek insanın kafasını çok karıştırır aynen bu konu başlığı altında herkesin kendine göre bir görüş çıkarması gibi... Bilmiyorum bu hakkında daha fazla konuşmaya gerek var mı?

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
samimiyetine güveniyorum kardeşim. açıklamalarından ötürü Allah razı olsun. şu anki söylemlerine yine kısmen katılıyorum. galiba anlaşamadığımız nokta bu işlerin Allah rızası için yapılıp yapılmadığı meselesi. biz insanların bu kasetleri ne için çıkardıklarını bilemeyiz. Allah rızası için yaptıklarını söyleseler bile sonuçta bu Albümlerin maliyetleri var. herkes böyle kaçağa yönelirse bu kasetler nasıl maliyetini kurtaracakta bu albümü maddi alana taşıyan işçiler ekmek yiyecek. insanlar buna zaman ve emek harcadıysa karşılığı olmalı. sanatçı tarafından helallik var diyelim. ya kaset yada cd yi çıkarıp onunla ilgili işlemleri yürüten işçilerin hakkı ne olucak. birde bunca ilahi albümü içerisinde kimin Allah rızası için yapıp yapmadığını nereden bilelim. bazı albüm sahipleri çoğaltmaya müsade ediyor ve bunu açıkça söyleyenler var. bence açıkça söyleyenlerin dışındaki albümleri şüpheli olduklarından ötürü almak kul hakkına girer. senin de değindiğin gibi bu kul hakkına şuan kullandığımız yazılımlarda girer.gerçektende batağa batmışız.bu konularda biraz daha dikkatli olmalıyız. Allah yardımcımız olsun.

G Çevrimdışı

gullere_vurgun

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ben ilahi cd lerini çoğaltıp satıyorum.Bu cd lerin çoğaltılmasının kul hakkına gireceğine inanıyorum.Kim ne derse desin bu iş cidden bir emek işidir ve emeği geçenlere saygılı olunması gerekir.Ben nedenmi çoğaltıyorum..? Herkesin kendine göre mazeretleri olduğu gibi benimde buraya yazamayacağım mazeretlerim elbette var ama bu ilahilerin gerek ticari amaçlı gerekse web sayfalarında yayınevinden izinsiz bir şekilde çoğaltılması veya dinletilmesi kul hakkına girmektedir.Açıkça söylemek gerekirse internette ilahilerin hepsine ulaşmak varken neden gidip cd ye para vereyim ve ben cd ye para vermediğim zaman yayınevi ne kazanıp bu konuda insanlara farklı hizmetler sunsun? Herkesin hakkını vermek gerekli,benim gibi veremiyorsakta kul hakkına girdiğini kabullenmek gerekli.İşine gelmeyenler herzaman nefsinin işine geleni söyler.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
İnanın bu konu acayip bir konu..Konu hakkında yazı yazıcaktım ama bir türlü dilimi kelimelere dökemedim..

Ah tüm siteler de www.ikraislam.com ve www.ayetler.com ' yönetici grubundaki arkaşalar kadar duyarlı olsada tüm malzemelerini ücretsiz sunsalar..

En azından sitemiz bazı değerli sanatçılarımızdan birebir izin alabilmektedir..

İnşallah hepsinden izin alınacaktır..

M Çevrimdışı

mrt806

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle Hayırlı Paylaşımlar
Yazılanları okudumda bazı arkadaşlar şöyle bir yorum yapmış:
O şarkıların telif hakkının ödendiğini nereden biliyorsun diyor o ödemediyse korsan indirilebilir diye bir mantık kurmuş ama bana dayanaksız geldi
bu konuda benim düşüncem şu:
Bir kişi emek harcayarak bir kaset çıkarıcak ve bu olaydan para kazanan kişiler olucak sende bunu çoğaltıcaksın sonuna kadar haramdır şöyle yaklaşanlar olabilir nereden biliyorsun diyenler olabilir şöyleki bir emek var ve siz bu emeği karşılığını ödemek zorundasınız
Şayet Paylaşımı Helaldir Ben Hakkımı Helal Ediyorum Diye Bir İbare Yoksa Sonuna Kadar Haramdır.

Ha Bu Benim Görüşüm Değil Yüce Allah'ın Emirleri Arasında Var Zaten

Bu Gibi Tartışmalar Biz İnsanların Dini Kurallar İçinde Bir Açık Aramamızdan Kaynaklanıyor Diye Bir Düşünceye Sahibim

C Çevrimdışı

cüleybib

Üye
İslam-TR Üyesi
  • Telif Hakkına sahipse,helallik vermiyorsa,
siteye eklenmesin
  • Telif Hakkına sahipse,helallik vermiyorsa, ama yok ben illa siteye ekleyecem tanınsın bilinsin diyorsanız
Yine siteye eklenmesin ya da
windows media playerdan o şarkıyı editleyin yarısına kadar..dinleyen dinlesin, tanıtımını yapan tanıtımını yapsın ihtilafta sona ersin...
  • Telif Hakkına sahipse veya değilse, ama helallik alınmışsa,
......................................

Selametle

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
DİNİ ESERLERDE KUL HAKKI YOKTUR

lx.cahide.xl Çevrimdışı

lx.cahide.xl

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ya yazilanlari okuyorum da söyle bi.. nedir bu tartisma :)

kardesim
ben bir kaç sanatçı kardeşimle ve bir çok da firmayla görüştüm. hiçbirisi hakkını helal etmiyor... hiçbirisi... ne internetten indirmeye ne çoğaltmaya razı değiller, bir kısmı radyolarda yayınlanmasını bile istemiyor reklam amacı dışında...
vs.. yazmissin da komigime gitti dogrusu.. hem "bir kac sanatci kardesimle görüstüm" diyorsun hem de "hic birisi hakkini helal etmiyor" diyorsun.. o nasil oluyor? her sanatciya bir bir ayri ayri sordunmu hakkini helal edip etmedigini?..

hem
sen duymamış olabilirsin, çünkü hiçbir sanatçıyla irtibatın yoktur.
bu sözün ne demek oluyor :) komik.. gercekten komik oluyorsunuz kardeslerim... madem görüstün sanatcilarla, o hakkini helal etmeyen sanatcilari burada listele de bilelim kimlerin helal etmedigini.. hic birisi deyip de gecistirme..

benim de görüstügüm sanatci abiler var kardesim.. ancak bunu bu sekilde söylemeyi istemezdim, ayrica bir cogu da helal ediyor. hatta bazilari sadece sanatci degil, meslek sahibi insanlar.. sanatciligi yanisira yapanlar var.

Kisacasi demek istedigim su; genel olarak konusulmasin bu konuda.. Herkes fikrini beyan edebilir yalniz emin olmadigi konularda konusmasin, unutmayalimki bu da kul hakkidir ;) fetva vermis oluyoruz emin olmadigimiz sürece kardeslerim...
bilip bilmeden konusmayalim.....

Vesselam

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt