Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kur'an ile İstihare Var mıdır?

Vafi Çevrimdışı

Vafi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kuran ile istihare yapanlar var, bu ehlisünnette var mıdır ?
Nasıl yapılıyor derseniz şöyle ;

Kur’an’ı alıp ve şu duayı okuyorlar;

"اَللّهُمَّ اِنّى تَفَأَّلْتُ بِکِتابِکَ، وَ تَوَکَّلْتُ عَلَیْکَ، فَاَرِنى مِنْ کِتابِکَ ما هُوَ مَکْتُومٌ مِنْ سِرِّکَ الْمَکْنُونِ فـى غَیْبِـکَ" (Ey Allahım senin kitabınla istihare yapıyor ve sana tevekkül ediyorum. O halde sen de kitabında gaybında örtülü gizli olan şeyi bana göster). Ardından Kur’an’ı açıp ve sağdaki ilk sayfanın birinci satırından kendi maksadını Allah’tan istiyorsun. Eğer ayet rahmet ve olumlu içerikli bir ayet çıkarsa iyidir,ama azapla ilgili veya olumsuz bir ayet çıkarsa iyi değildir.

Kuran ile bu türlerde bir den fazla çeşit ile istihare yapanlar var . Bu istihare var mıdır ? yapmak doğru mudur ?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kuran ile istihare yapanlar var, bu ehlisünnette var mıdır ?
Nasıl yapılıyor derseniz şöyle ;

Kur’an’ı alıp ve şu duayı okuyorlar;

"اَللّهُمَّ اِنّى تَفَأَّلْتُ بِکِتابِکَ، وَ تَوَکَّلْتُ عَلَیْکَ، فَاَرِنى مِنْ کِتابِکَ ما هُوَ مَکْتُومٌ مِنْ سِرِّکَ الْمَکْنُونِ فـى غَیْبِـکَ" (Ey Allahım senin kitabınla istihare yapıyor ve sana tevekkül ediyorum. O halde sen de kitabında gaybında örtülü gizli olan şeyi bana göster). Ardından Kur’an’ı açıp ve sağdaki ilk sayfanın birinci satırından kendi maksadını Allah’tan istiyorsun. Eğer ayet rahmet ve olumlu içerikli bir ayet çıkarsa iyidir,ama azapla ilgili veya olumsuz bir ayet çıkarsa iyi değildir.

Kuran ile bu türlerde bir den fazla çeşit ile istihare yapanlar var . Bu istihare var mıdır ? yapmak doğru mudur ?

İlk defa duydum medyum falanmi bunu yapanlar

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yok, normal insanlar baya baya yapıyor ve denilenlere göre bu istihare yöntemi doğru çıkıyormuş.

Bu tarz seyleri genelde sofi cubbeli kesimi yapiyor gibi geliyor bana yinede.
Ben yapani gormedim sahsen.
Abdulmuizz Fida agabey dogrusu diyecektir bize insaallah.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Bu sanırım günümüzde genelde Nurcuların "Tefeul" denen falcılığın Kurana yaptırılmış halidir. Câiz değildir.