Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kürt İslam Cephesi: ‘Ne Esed’e, Ne PYD’ye Kulluk Etmeyeceğiz!’

F Çevrimdışı

furkan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
nev2-1-300x225.jpg

Kürt İslam Cephesi: ‘Ne Esed’e, Ne PYD’ye Kulluk Etmeyeceğiz!’ Suriye Kürt İslam Cephesi Lideri Timetürk’e konuştu: ‘Esed zindanlarından çıktık, PYD zindanlarına girdik, ikisi bizim için aynıdır’ Perşembe, 1 Ağustos, 2013...
Kürt İslam Cephesi: ‘Ne Esed’e, Ne PYD’ye Kulluk Etmeyeceğiz!’

Suriye Kürt İslam Cephesi Lideri Timetürk’e konuştu: ‘Esed zindanlarından çıktık, PYD zindanlarına girdik, ikisi bizim için aynıdır’

Perşembe, 1 Ağustos, 2013 – 10:22

RÖP: NEVZAT ÇİÇEK
PYD Lideri Salih Müslim PYD ve Nusra arasındaki çatışmalara atfen; “Şu an çatıştığımız cihatçı gruplar bizim bölgemizde İslam emirlikleri kurmak istiyorlar. Şeriat düzeni getirmek istiyorlar.” Diyerek çatışmanın “Radikal İslamcılarla” olduğu mesajını veriyordu.
Nusra Cephesi ise PYD’yi Esed’in çıkarları doğrultusunda hareket etmekle ve Suriye Devrimini arkadan vurmakla itham ediyor…
Peki, gerçekte Suriye’de PYD sadece Nusra ile mi savaşıyor, YOKSA Irak-Şam İslam Devleti, Özgür Suriye Ordusu’da çatışmaların içerisinde mi?…Bir biriyle savaşan Kürt gruplar var mı?
Kafamdaki soruların cevabını yerinde incelemek ve ilk ağızdan durumu öğrenmek amacıyla Kilis’ten ve Hatay’da girerek Halep’e kadar ilerledim.Dört gün boyunca kaldığımız bölgede Efrin’e dört kilometre kadar gittik ve Suriye Kürt İslam Cephesi başta olmak üzere, ismi geçen bir çok grubun askeri ve temsilcileri ile görüştüm.
Halep’in dar sokaklarında bombalar ve keskin nişancılar altında İnsani Yardım Vakfı’nın yardım çalışmalarına şahit oldum…Özellikle Humus için açlıktan ölmemek için istenen kedi yeme fetvası sonrası durumun daha da kötüleştiğini ve Humus’ta adeta çağdaş bir Kerbela yaşandığının özellikle altını çizmem gerekiyor.
Öncelikle şunu belirterek başlayayım ki, Suriye’deki savaş hem savaşanlar hem halk hem de komşu ülkeler açısından çekilmez bir hal almış. “Nizam” diye adlandırılan Esed güçleri o kadar acımasız ki camiler içerisinde cemaat olmasına rağmen bombalanıyor, gündüz kekin nişancılar insan avlarken gece bombalamalar kesilmiyor, buna rağmen hayat devam ediyor…
Türkiye sınırına yakın Atme bölgesi telefon ve internet çektiği için bir çok mücahit grubun, Özgür Suriye Ordusu mensubunun vazgeçemediği yerlerin başında geliyor. İletişim telefon şebekeleri kesik olduğu için genellikle telsizlerle sağlanıyor. Bir çok kampta giden yardımlar olmazsa on binlerce insan açlıktan ölecek kadar ölüme yakın…
Esed’in uçakları gece gündüz fark etmeden Türkiye sınırına yakın yerler dahil olmak üzere her yerde ölüm kusuyor…
Suriye’de Esed’e karşı savaşan küçük gruplara “Ketibe”, onlardan daha büyük gruplara “Liva” en büyük gruplara da “Tecemmü” adı veriliyor…Şuan Esed’e Özgür Ordu dahil olmak üzere Esed’e karşı savaşan insan sayısının 100 binin üzerinde olduğu ifade ediliyor..Her grup ele geçirdiği yerlerde alan hakimiyetini kuruyor ve Halep örneğinde olduğu gibi güçler birleşebiliyor…Çoğu kendi mahkemesini kurmuş ve belediye hizmetleri veriyor
Suriye’de şuan “Devle” diye adlandırılan ve Irak-Şam İslam Devleti olarak nitelendirilen yapı Irak El Kaidesi olarak biliniyor. Cephetül Nusra olarak bilinen grup ise Devle’den ayrı olarak yapılanmış ve içerisinde muhacirler dahil olmak üzere bir çok farklı grubu barındırabiliyor. Liva İslam, Ahraru’ş Şam Tugayları, El Fecru’l İslamiyye Hareketi, Et Taliatu’l İslamiyye Cemaati ve El İmanu’l Mukatile,Faruk Tugayları, Liva El Tevhid, Liva El İslam, Selahattin Tugayları, Şam Özgürlük Kartaları, Suriye Kürt İslam Cephesi, PYD, Özgür Ordu gibi bir çok büyük yapı yanında Fatih Sultan Mehmet, Necmettin Erbakan, Selahattin Eyubi gibi bir çok yapıda öne çıkıyor… Bunlar yanında bir çok küçük Ketibe’de Suriye’de varlık gösteriyor.
Suriye’de seküler olarak da çarpışan ve İslami düzen için çarpışanların içerisinde bir çok farklı ülkeden insanı görmek mümkün….
Bütün bunları Suriye’de Esed’e karşı savaşanları daha iyi anlamak adına yazdım…
Şimdi gelelim PYD ve Nusra çatışmasına…
Burada ne Nusra sadece Nusra’dan oluşuyor ne de PYD sadece PYD olarak biliniyor.
PYD’ye karşı Nusra içerisinde Ahraru’ş Şam başta olmak üzere Allah-u Ekber örgütü, Gureba El Şam, El Faruk, Kürt Ketibeleri, Suriye İslam Cephesi gibi örgütler de Nusra’nın yanında PYD’ye karşı savaşıyor…
Peki, Kürtler PYD’ye karşı neden savaşıyorlar, neden itiraz ediyorlar ben de bu soruları Suriye Kürt İslam Cephesi ( Cephetül İslami Kurdi) Lideri Ebu Abdullah’a sordum…Ebu Abdullah’la Suriye’de yaptığımız röportaj sonrası aslında bölgede yaşananlar ve bundan sonra Suriye’si için yaşanacakların ilk ipuçlarını görebilirsiniz…
Ne zaman Kuruldunuz, amacınız nedir?
2012 yılının 2. Ayında kurulduk. Halka yapılan zulmü ortadan kaldırmak için, özellikle de Kürt halkından zulmü kaldırmak için kurulduk. İlk kuruluşumuzu Halep ve Efrin’de gerçekleştirdik…Kürt halkını Suriye halkından bir parça saymak ve onların haklarını savunmak için kurulduk.Kimse ile ilgimiz yok bağımsızız..
Kime karşı kurdunuz bu cepheyi?
Sadece Esed’e karşı kurmadık bu yapıyı, Kürtlerin hakkının karşısına duran Esed’i destekleyen Arap, Kürt fark etmez hepsine karşı kurulduk…Esed, Komünist, PYD, Şia Kürtlerde İslam’ı kaybettirdiler bizde tekrar Kürt halkı arasında İslamı yaymak ve onlara İslam’ı anlatmak ve onlardaki baskıyı kaldırmak için kurulduk…
Kürt halkı İslam’ı yitirmiş bir halktır, İslam dinini unutturmamak için insanları İslam’a davet ediyoruz bu yapı ile bir taraftan da Esed’in gitmesi için mücadele ediyoruz…
Esed’in gitmesi noktasında Kürt bölgelerinde gösteriler nasıl başladı?
Esed zindanlarında uzun süre kaldık kimseye köle olmamak bedel ödedik. Devrime kalkışırken insanlar zulümden kurtulmak için gösterilere başladı…Bizden bir çok kişi şehit edildi Esed güçleri tarafından…Bizde Kürt bölgelerinde devrime destek vermeye çatışmalara başladık…Ancak Esed’e karşı yaptığımız gösterileri PYD engelliyordu ve onlarla çatışmaya girdik. Bir çok gencimiz bu savaşta yaşamını yitirdi. PYD halkı Esed’e karşı gösteri yapmama konusunda çok korkuttu ve bir çok kişiyi de tutukladı.
Silahlı devrime destek veren bir çok Kürt genci Özgür Suriye Ordusu’na destek verdi, PYD bu kişilerden bazılarını esir aldı. Efrin bölgesinde bir çok Kürt genci hala PYD’nin zindanında. Genel Kürt bölgesine yardım götürmeye çalıştık ama bizden bir çok kişiyi insani yardım dağıttığı için tutukladı ve hala yüzlerce kişi hala PYD’nin zindanlarında
Biz Esed’den kurtulmak için devirme başladık ama karşımızda PYD güçlerini bulduk. Biz izzetimizi, şerefimizi, özgürlüğümüzü ve İslam’ımızı istiyoruz kimseye köle olmak istemiyoruz
PYD, nasıl bu kadar etkili olmayı başardı?
PYD ve PKK aynıdır. PKK terörist listesine alındığı için PYD ismi kullanılıyor…Bunun askeri kanadı da YPG’dir…
YPG sadece PKK’lılardan mı oluşuyor, bunlar Suriye içerisinden mi yoksa dışarıdan mı geldiler?
Ağırlıklı olarak dışarıdan gelen PKK’lılardan oluşuyor. Kontrol noktaları ve karakollar PKK’nın elinde…Her şey aynı Türkiye’den Suriye’ye geldiler ve kontrol noktalarını ele aldılar.
PYD ve Nusra neden çatıştı?
Suriye rejimi kendi kontrol ettiği bütün bölgeleri ve silahları PYD’ye teslim etti. Esed kendi yanında durmaları noktasında onlara kendi kararlarını kendilerinin alacakları ve kendi bölgelerini yönetme garantisini PKK’ya vereceğinin garantisini verdi. Sadece doğu bölgesinde değil, PYD Şiilerin olduğu Nubul Zehra ve Matarman Havaalanı başta olmak üzere muhalifler tarafından çevrilen bir çok yerin ablukasını kırmaya çalıştılar. Bir çok kişi burada yaşamını yitirdi. Rasulayn bölgesinden muhalifler Kamışlı’ya doğru ilerlemeye başlarken PYD Nusra ve Özgür Ordu ile çarpışmaya başladı…Mücahitler ne zaman ilerlemeye başlasa onlar çatışmaya başlıyor…Rumeylan’da petrol bölgesinde, Kamışlı’da, Havaalanında mücahitler ilerlerken PYD başka bir yerden cephe açarak sürekli onları engelliyor…
Rasulayn’da Arap çeteleri Kürtleri kesti diyor PYD, ne diyorsunuz?
Amude’de Kürt halkını orada öldüren PYD’dir, Basuta’da, Celamü, Efrin gibi yerlerde gösteri yapan halkı PYD öldürdü. PYD, Halep’te Şeyh Mahsud bölgesini Özgür Suriye Ordusunun haramilerine 150 milyon Suriye lirasına sattılar.
Araplar ve Kürtler arasında bir mesele gibi göstermeye çalışıyorlar. PYD bizi İslam’a davet için, insani yardım soktuğumuz için, Esed güçlerine karşı savaştığımız için bizi engelliyor
PYD lideri Salih Müslim El Kaide İle savaştıklarını söylüyor?
PYD, Liva Tevhid tugayları ile çatıştı, Yusuf Azma Tugaylarıyla çatıştı, Selahattin Tugayları ki daha çok Kürtlerden oluşuyor ve bize göre daha sekülerler onlarla çatıştı bunlar mı El Kaide…Kürt köylerinde savaştığı insanlar şeriatçı değildi, Nusra değildi bunları niye öldürdü. Cephetül Nusra ve PYD arasında anlaşma vardı Kamışlı’daki ablukanın kalkması için ama gidenleri de PYD öldürdü
Esed’in yanında duran herkesin karşısında duracağız…Çocukları öldüren, tecavüz eden, tevhid bayraklarını yırtan herkesle savaşacağız…Bizim gibi bir çok grup var
PYD ne yapmak istiyor?
Esed’in teşvikiyle Araplar ve Kürtler arasında PYD fitne yapmak istiyor ve bunu da yapıyor
PYD’nin demokratik özerklikle ilgili demeçleri için ne diyorsunuz?
Suriye halkı kendi toprağını ayırmayacak, Türkiye’de denediler bunu başaramadılar ama Suriye’de bunu başarmaları çok zor, buna izin verilmez
PYD’ye karşı savaşan Kürt Örgütleri hangileridir?
Yusuf Azam Tugayları, Selahattin Tugayları, Selahattin Torunları, İbni Teymiye, Mekke Şehitleri, Ahraru’ş Şam, Cephetül Nusra’daki Kürtlerin hepsi savaşıyor PYD ile
PYD’nin gücü ne kadardır?
Esed’in verdiği ağır ve hafif silahlarla askeri açıdan çok güçlüler. Suriye’de bu bölgede yüzde yirmiden fazla destek alamazlar. Beş binden silahlı güce sahipler. Bunların büyük bir kısmı 2000 den fazla Suriye dışından gelenlerdir. Onlara karşı savaşan bizim gibi grupların elinde ne yazık ki silah yok. Esed’e karşı savaşan diğer gruplarda da
Suriye’nin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Esed ve PKK’ya karşı inşallah İslami bir devlet kuracağız, dinimize sahip çıkacağız…
Batı, siz böyle İslami devlet deyince korkuyor, yardım etmiyor, ne diyorsunuz?
Biz onlardan bir şey istemiyoruz, beklentimiz de yok, çıplak da kalsın Allah bize yeter…Mursi İslami olduğu için yapılanlar belli, Türkiye’nin niye AB’ye alınmadığı ortada… Biz kendi yönetimizi kendimiz kurmak istiyoruz. Ne Esed’e ne PYD’ye kulluk etmeyeceğiz.
Diğer Kürt Partiler PYD’ye nasıl bakıyor?
Aralarında çok ciddi sorunlar var…
PYD Yarın tam anlamıyla bu bölgede etkin olsa sizin davranışınız ne olur?
Kim olursa olsun bizi karşısında bulacaktır. Çünkü bize göre İslam’a karşı savaşıyorlar ve bizde bunu kabul etmiyoruz.
Türkiye basınında PKK’nın Hizbullah ve şebihalarla beraber hareket ettiği iddiaları var, bu ne derece doğru
Halep Bölgesinde El Leramun’da, El Nil Caddesi’nde oradaki Hibullah militanları ile birlikte o bölgelerde hareket ettiler. Orada askeri kontrol noktalarını ele geçirdiler
Cephetül Ekrad Kürt Grubu olmasına rağmen ÖSO içerisindeydi şuan PYD’nin yanında değil mi?
Önceden sadece isim kullanıyordu Özgür Ordu’dan şimdi onlara karşı savaşıyor
Son olarak ne söylemek istersiniz?
Biz Kürdüz, Kürtlerle değil, Esed’in yandaşı olanlarla savaşıyoruz, PYD ile de bu yüzden savaşıyoruz. İslam’a karşı çıkanlarla savaşıyoruz. Türkiye’deki Kürt kardeşlerimize şu mesajı veriyoruz, Biz Esed zindanlarından çıktık, PYD zindanlarına girdik, Kürtlerin hakları için de kanımızın son damlasına kadar savaşacağız. Esed güçleri ve PYD’ye Kürtleri zillet altına almasına müsaade etmeyeceğiz
PYD, kendilerine karşı savaşanlara Türkiye’nin yardım ettiğini söylüyor
Türkiye tüm Suriye halkını destekliyor. Suriye halkının hepsi, Esed’e karşı savaşanların hepsi El Kaide değil…Türkiye sınır olduğu için mecbur olarak bu sorunla ilgilenecek.
39545.jpg

nev2-1.jpg

H Çevrimdışı

hunermend

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ya ben anlayamıyorum neden cihad hep bu topraklarda yapılıyor neden müsülmanların en büyük düşmanı olan israil e karşı şimdiye kadar harekete geçilmedi? neden ırak -neden suriye -neden mısır vs neden israil ve abd yok
bunlar sadece aklıma takılan sorular bilen bir mümin varsa allah rızası için bizi aydınlatsın

C Çevrimdışı

cendeller

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kafandaki bu sorulara cevap bulabilmen için kardeş tevhid'i bilmen lazım ve onu tabiatını çok iyi bilmen gerekiyor... Bunun yanında Allah'ın değişmez kanunu olan küfür ile islam arasındaki mücadeleyi görmen gerek... bugün müslümanlar hernekadar daha önceleri müslümanların yoğun olarak yaşadıkları topraklarda küfre karşı bir mücadele versede bu müslümanların kendi aralarında olan karmaşadan ve fikir ayrılıklarından dolayı değil bu bugün müslümanları koruyup kollayan bir devletlerinin olmayışındandır, zira bugün müslümanlar kafirlerin hakim olduğu ve kendi kanınları ile müslümanları yönettiği bir nizamın altında yaşıyorlar... bugün kafirler müslümanların topraklarını gasp etmiş ve bu topraklarda kendilerine edinmiş oldukları kuklalar ile müslümanlar üzerinde tahakkümlerini sürdürüyorlar sana sorarım müslümanlar bu tağutları devirmeden nasıl dışarıya yönelicekler ? bugün sınırlar kafirlerin uşakları olan bu tağutların oluşturmuş oldukları bu sınırlardan dışarı çıkabildiler mi ? velev ki çıksa sen zannediyormusun bugün müslümanların kendi yaşadıkları toplumlarda islamı anlaşılır ve yaşanılır bir duruma getirmeden kafirlere savaş açabileceğini ? Allah resulü kendi çevresindeki olan kabileler ve topluluklar ile savaşmadan mı bizansa veyahutta perslilere savaş açtı ? hayır kessinlikle zira bugün müslümanların kendi ellerinden alınmış toprakları öncelikli olarak ele geçirmeleri gerekiyor ve buralarda kendi hakimiyetlerini sağladıktan sonra bu şekilde yavaş yavaş dışarıya doğru açılmaları ve islamı bu şekilde yaymaları gerekiyor... şu zamanlarda müslümanın diyen insanların zihninde şöyle bir kanıda oluşmuş ki bu kanının kendisi kessinlikle islamı bir kanı değildir... bu kanı cihadın olduğu heryerde fitne varmış gibi anlaşılmasıdır halbuki tam tersi cihadın olduğu yerde izzet ve uyanma vardır... Allah'ın müslümanları muzzaffer kılacağı umudu vardır... yoksa tam tersi müslümanlar bugün bu tağuti düzenlerin bünyesi altında seslerini çıkarmadan yaşamaları izzetli ve şerefli bir yaşam değildir... gerçek şeref ve izzetin Allah yolunda mücadele etmek ve bununla beraber başına gelebilecek tüm zorluklara sabr etmek olduğunu bilmiyorsan biz islamı özünü anlamamışız demektir...

C Çevrimdışı

cendeller

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ben bilen bir kardeşimizden beni aydınlatmasını istiyorum
evet yeniyim ve hakikati araştırıyorum

Kardeş bu yazdıklarım sana cevap mahiyetindeydi doyurucu olacağını zannetmiyorum zira kişinin bildiklerini bu şekilde bir kaç cümle ile ifade etmesi ve hissettiklerini bütünü ile ona aktarması düşünülemez... ama umarım azda olsa bazı noktalarda şüphelerine cevap olmuştur... vesselam

H Çevrimdışı

hunermend

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Kardeş bu yazdıklarım sana cevap mahiyetindeydi doyurucu olacağını zannetmiyorum zira kişinin bildiklerini bu şekilde bir kaç cümle ile ifade etmesi ve hissettiklerini bütünü ile ona aktarması düşünülemez... ama umarım azda olsa bazı noktalarda şüphelerine cevap olmuştur... vesselam
kesinlikle Allah razı olsun bende aslında cihadın neden bu topraklarda yapıldığını diğer ülkelerde olmadığı konusunda sizinle aynı düşünüyordum lakin emin olamıyordum bunun içinde bir art niyet aramamız gerektiğini takip ettiğimiz basın bize empoze ediyor selam ve dua ile

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ağırlıklı olarak dışarıdan gelen PKK’lılardan oluşuyor. Kontrol noktaları ve karakollar PKK’nın elinde…Her şey aynı Türkiye’den Suriye’ye geldiler ve kontrol noktalarını ele aldılar.

Ding dong Akkoyunlu PKK ittifakı !

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arkaaşlar neden akkoyunlu?

Üst Ana Sayfa Alt