Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru "Mehdi Türklere Saldıracak" Hadisinin Orjinali ve Gerçek Anlamı Bu Olabilir mi?

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
...Velev ki ben cahilim bari sen alimliğini gösterde biraz edebli ol...

selametle... ben araya girdim kusura bakmayın...

O Çevrimdışı

Oğuz Horasan

Üye
İslam-TR Üyesi
Tekrara dönmeye başladık. Daha önce de söylemiştim. Söylemediğim şeyleri söylemiş gibi bana ithaf edip sonrada cevap bekliyorsun. Yazdıklarımı doğru oku lütfen.

Ben kabirlerin "deve hörgücü" şeklini savunmadım ki sen bana onun delilini soruyorsun.

Türbe (oda) demektir. Ve ölünün üstü kapalı oda üzerine gömülmesi caizdir. Ashab'ın önce Resulullah'ı defnetmesi buna delildir. Hz.Ebubekir (ra) vefat edince, Hz.Ömer'de (ra) aynı şekilde içtihat edip Hz.Ebubekir'i (ra) öyle gömmüştür. Hz.Ömer (ra) vefat ettiğinde de sahabe aynı yolu izlemiştir.

Eğer sen ölünün mezarı kapalı bir oda içine gömülemez diyorsan, delil göstermesi gereken sensin. Bununla ilgili delilin nedir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Tekrara dönmeye başladık. Daha önce de söylemiştim. Söylemediğim şeyleri söylemiş gibi bana ithaf edip sonrada cevap bekliyorsun. Yazdıklarımı doğru oku lütfen.

Ben kabirlerin "deve hörgücü" şeklini savunmadım ki sen bana onun delilini soruyorsun.

Türbe (oda) demektir. Ve ölünün üstü kapalı oda üzerine gömülmesi caizdir. Ashab'ın önce Resulullah'ı defnetmesi buna delildir. Hz.Ebubekir (ra) vefat edince, Hz.Ömer'de (ra) aynı şekilde içtihat edip Hz.Ebubekir'i (ra) öyle gömmüştür. Hz.Ömer (ra) vefat ettiğinde de sahabe aynı yolu izlemiştir.

Eğer sen ölünün mezarı kapalı bir oda içine gömülemez diyorsan, delil göstermesi gereken sensin. Bununla ilgili delilin nedir?

Deve hörgücünün delili istemedim iyi oku, aksine câiz olduğunu söylüyorum!

Rasulullah (a.s.)'ın kâbri evinin / odasının içinde, zemin seviyesindedir. Mescidin hâricinde evinin odasının içerisinde olması hâsebiyle sen türbe zannedebilirsin ama Rasulullahın en küçük özelliğini dâhi takib edib uygulayan ashab ve ehl-i sunnet âlimleri evlerine gömülmeyi istememiş, Türbe hiç istememişlerdir. Ebubekir ve Umer (r.anhum)'un Rasulullahın yanına gömülmeyi istemeleri yakınlıklarından dolayıdır, yoksa Türbeyle alâkası yoktur.

SORU:

1- İddia ettiğin Sahih Hadisin nesh olduğunu ve mensuhunu isbatla (!)

2- Bunu senden başka iddia eden kimdir?

3- Türbe caizdir diyenler kimlerdir?

O Çevrimdışı

Oğuz Horasan

Üye
İslam-TR Üyesi
"Size kabir ziyaretini yasaklamıştım. Artık kabirleri ziyaret edebilirsiniz."(Müslim, Cenâiz, - 106, Edâhi, 37; Ebû Dâvud, Cenâiz 77, Eşribe, 7; Tirmizi, Cenâiz, 7;Nesaî, Cenâiz, 100; İbn Mâce, Cenâiz, 47; Ahmed b. Hanbel, I, 147, 452, III, 38, 63, 237, 250, V, 35, 355, 357.)

Efendimizin (sav) kabirleri çok ziyaret eden kadınlara lânet ettiğini bildiren hadisler ziyaret yasağı olan döneme aittir. Tirmizi bunu açıkça ifade etmiştir (Tirmizi, Cenâiz, 60). Hz. Âîşe (r.anha) ve İbn Abdilberr bu görüştedir.

Hanefilerin sağlam görüşüne göre, saç baş yolma, ağlamayı tazeleme gibi aşırılıklar olmamak şartıyla, kadının kabir ziyareti caiz görülmüştür. Çünkü hadislerde yer alan ruhsat, kadınları da kapsamına almaktadır.(Tirmizi, Cenâiz 60, 61; İbn Abidin, Reddü'l-Muhtâr, İstanbul 1984, II, 242.)

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Bu mu senin okuduğun ilim ?
Kardeşim sabrımı zorlama;

Nesh ettiğin bu hadislerin delillerini, neshin tarihleri / dönemleri, nesh diyen alimleri yaz? diyorum!

وعن أبي الْهَيَّاجِ ا‘سْدى قال: ] قَالَ لي عَلِيٌّ رَضِيَ اللَّهُ عَنْه: أَ أبْعَثُكَ عَلى مَا بَعَثَنِي عَلَيْهِ رَسُولُ اللَّهِ #؟ قَالَ: اِذْهَبْ، فََ تَدَعْ تِمْثَاً إّ طَمَسْتَهُ، وََ قَبْراً مُشْرِفاً إّ سَوَّيْتَهُ
[. أخرجه مسلم وأبو داود والترمذي

.6. (5469)- Ebu'l-Heyyâc el-Esedî anlatıyor: "Bana, Ali (radıyallahu anh):
"Rasûlullah(aleyhissalâtu vesselâm)'ın beni göndermiş olduğu şeye ben de seni göndereyim mi?" diye sordu ve Rasûlullah'ın kendisine:
"Haydi git, kırıp dökmedik put, düzlemedik yüksek kabir bırakma!" dediğini anlattı."
(Muslim, Cenâiz 93, (969); Ebu Dâvud, Cenâiz 72, (3218); Nesâî, Cenâiz 99, (4, 88, 89)

وعن جابرٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْه قال: ] نَهىَ رَسُولُ اللَّهِ # أنْ يُجَصَّصَ الْقَبْرُ، وَأنْ يُبْنَى عَلَيْهِ، وأنْ يُقْعَدَ عَلَيْهِ، وأنْ يُكْتَبَ عَلَيْهِ، وَأنْ يُوطأ
[. أخرجه الخمسة إ البخاري

.7. (5470)- Câbir (radıyallahu anh) anlatıyor: "Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm) kabrin kireçlenmesini,üzerine bina yapılmasını, üzerine oturulmasını, üzerine yazı yazılmasını ve ayakla basılmasını yasakladı."
(Muslim, Cenâiz 94, (970); Ebu Dâvud, Cenâiz 76, (3225, 3226); Tirmizî, Cenâiz 58, (1052); Nesâî, Cenâiz 96, (4, 86, 88)

İslam'a Göre Kabir - Mezarın Şekli Nedir?

O Çevrimdışı

ogrencitalebe

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Oğuz Horasan diyor ki türbe oda manasındadır.Yerle aynı yükseklikte olursa bir odanın içinde (türbe'nin içinde) mezar olması caizdir.Ben böyle anladım.Bir yanlışlık mı var bu fikirde ?

H Çevrimdışı

Horasani

اعيدوا إلى الحق سلطانه
İslam-TR Üyesi
Oğuz Horasan diyor ki türbe oda manasındadır.Yerle aynı yükseklikte olursa bir odanın içinde (türbe'nin içinde) mezar olması caizdir.Ben böyle anladım.Bir yanlışlık mı var bu fikirde ?
وعن جابرٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْه قال: ] نَهىَ رَسُولُ اللَّهِ # أنْ يُجَصَّصَ الْقَبْرُ، وَأنْ يُبْنَى عَلَيْهِ، وأنْ يُقْعَدَ عَلَيْهِ، وأنْ يُكْتَبَ عَلَيْهِ، وَأنْ يُوطأ [. أخرجه الخمسة إ البخاري .7. (5470)- Câbir (radıyallahu anh) anlatıyor: "Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm) kabrin kireçlenmesini, üzerine bina yapılmasını, üzerine oturulmasını, üzerine yazı yazılmasını ve ayakla basılmasını yasakladı." (Muslim, Cenâiz 94, (970); Ebu Dâvud, Cenâiz 76, (3225, 3226); Tirmizî, Cenâiz 58, (1052); Nesâî, Cenâiz 96, (4, 86, 88)

kardeşim hadis de diyor ki medfunun üzerine bina yapmak,mezari yükseltmek ... yasak diyor. bu senin sorduğun soruyu iptal etmiyor mu ?

O Çevrimdışı

ogrencitalebe

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Benim anlamadığım nokta Peygamberimizin evinin odasına defnedilmesi nasıl oluyor o zaman ?Yani o da mı caiz değildi sahabe yanlış mı yaptı ?Yoksa var olan bir odaya defnetmek caiz,sonradan mezarın üstüne oda yapmak mı caiz değil ?

Ayrıca tartışmalara giren arkadaşlara bir serzenişte bulunmak istiyorum.Birbirinize bu kadar hiddetli ve sert olursanız nasıl tek bir ümmet olacaksınız ?Nolur artık birbirimize bazı konularda anlaşamasakta kardeş ŞEFKATİ gösterelim müslümanlar olarak...

H Çevrimdışı

Horasani

اعيدوا إلى الحق سلطانه
İslam-TR Üyesi
aynı şeyleri kopyala yapistir yapmak istemiyorum Abdulmuiz fida nın son mesajlarina bir bakıver

H Çevrimdışı

HAZRETİ MEHDİ

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
-Naim, Hakim b. Nafi’den tahric etti. Dedi ki: Süfyani Türklerle savaştıktan sonra, onun yok edilmesi görevi, Mehdi’nin elinde olur. Mehdi ilk kurduğu orduyu da Türk’e (karşı) gönderir.

-Ka’b dan rivayet edilmiştir ki, o dedi: “Ben Mehdî’yi enbiyanın kitaplarında yazılı gördüm ki, onun amelinde ne zulüm vardır ne de ayıp. O ilk harp sancağını Türk’lere karşı çeker. Onları hezimete uğratır ve onlardan esirler ve mallar alır. Sonra Şam’a gider, orayı fetheder. Sonra beraberindeki bütün esirleri azad eder ve arkadaşlarına kıymetlerini öder. Mehdî’den sonra Yemen ahalisinden ve “Kahtan” beldesinden biri halife olur ki, Mehdî’nin din kardeşidir. Onun ameliyle amel eder. Ve Rum şehrini fetheden ve ganimetlerini alan odur.
(Fetava-yi Hadîsiyye, İbn-i Hacer-i Heytemi, s.42)

Laik Türkler hak yolunda olmasalar da hedefleri Süfyani'ye uymadığından Süfyani ile savaşırlar ve yenilirler, aynı durum bir kısım Batılılar (ABD) için de geçerli. Neticede bunların hiçbiri Şeri kanunları istemediğinden Mehdi ile de savaşırlar.

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
-Naim, Hakim b. Nafi’den tahric etti. Dedi ki: Süfyani Türklerle savaştıktan sonra, onun yok edilmesi görevi, Mehdi’nin elinde olur. Mehdi ilk kurduğu orduyu da Türk’e (karşı) gönderir.

-Ka’b dan rivayet edilmiştir ki, o dedi: “Ben Mehdî’yi enbiyanın kitaplarında yazılı gördüm ki, onun amelinde ne zulüm vardır ne de ayıp. O ilk harp sancağını Türk’lere karşı çeker. Onları hezimete uğratır ve onlardan esirler ve mallar alır. Sonra Şam’a gider, orayı fetheder. Sonra beraberindeki bütün esirleri azad eder ve arkadaşlarına kıymetlerini öder. Mehdî’den sonra Yemen ahalisinden ve “Kahtan” beldesinden biri halife olur ki, Mehdî’nin din kardeşidir. Onun ameliyle amel eder. Ve Rum şehrini fetheden ve ganimetlerini alan odur.
(Fetava-yi Hadîsiyye, İbn-i Hacer-i Heytemi, s.42)

Laik Türkler hak yolunda olmasalar da hedefleri Süfyani'ye uymadığından Süfyani ile savaşırlar ve yenilirler, aynı durum bir kısım Batılılar (ABD) için de geçerli. Neticede bunların hiçbiri Şeri kanunları istemediğinden Mehdi ile de savaşırlar.

laik türkler sufyani ile savaşırlar :) nereden çıktı bu :)?

Bu arada Rum niye ABD ?

Rum Bizanstır , Bizans ise ortodokstur , Ortodoks olan da ABD değil Rusya'dır .

Heee bu tevili yazanın zamanında rusya gomonistti değil mi ?

O zaman SSCB idi , ve Amerika islama hizmet ediyor diyen akiller vardı !!! .

Hala gomonist sanan var mıdır Rusya'yı ?

Bencileyin deccalin bopeşçırağının peşinden gidenlerden veya türevlerinden çatır çatır fethedilecektir Türkiye :)

Allahu Alem.

S Çevrimdışı

Serdengeçtii

Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlar ilmi münazaralarda birazdaha nezaket kuralllarına uyalım inşallah . Abdul muiz kardeş türbe caiz değilse Allah resulu ve 2 sahabe neden oda icine gömüldü o zaman bu sorunun cevabini bekliyoruz .

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
adam bu gösterdiği delillerle baya bi adamın aklını çelmiş belli ki burda ilimi görünce delillerine reddiyeyi görünce aynı şeyleri yazıp cevap versenize diyor :) kardeş sen iyi misin kabir ziyaretine batıl diyen yok :) 500 defa bunu demiş abdülmuiz abi vallahi garip yahu.

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
laik Türklerden sağcılar Süfyani'ye karşı savaşacaklar, solcular ona tabi olacaklar,

haberin yok galiba küfür tek millettir. sağcıs ı solcusu falan yok , ve amerika yanlış yazdım evangelist yahudi bir devlettir . oysa yahudiler hem deccalin hem de süfyanın yanındadır yani abd de süfyan tarafında gene olmadı , fazla said okur da akla zarardır .

eğerki ortada bir rum varsa kıyas yapacaksan rum eşittir bizanstır batı roma değil hiçbir çıkar yolu yok , bu da ancak rusya olur ( bugünkü hali ile ) . Çünkü Rum süresindeki rumlar dahi bizanstırlar , batı roma değil yani direk ortodoks grubudur. Daha da ötesi o rumların yani bizansın mirasçısı olarak abd değil rusya vardır herhangi bir abd ırkçısında bizans figürü göremezsin ama ruslar derhal bizansa gönderme yaparlar son örnek ukraynadaki milliyetçilerin bayrakları.

Haliyle deccalin bopeşçırağının peşinden gidenle deccalin bopçularını da süfyan ya da deccale karşı koyamazsın .

Neredelerse oradadırlar .

senin(okuduğun ) bu hesabına göretek gözlünün mason hükümranlığı abd tek gözlüye karşı olacak yanınada yardımcılarını alacak. ABDNİN KURUCU BABALARININ NEREDEYSE TAMAMI MASONDUR . Ki bunu da gizlemezler paralarının üzerinden devlet binalarının mimarisine dek masonluk fışkırır haldedir .

Soğuk savaş döneminde uydurulmuş koca bir hikaye (ki milliyetçi türkleri süfyana karşı koymanda o döneme ait bir hayal değişik bir varyasyonla 80 öncesi diyeyim)

He bu arada türkistanda türkiyedekinden çok daha fazla türk yaşamaktadır . Olayın Türklerle ilgili kısmı oraya ait olabilir ? Tabi olaylara ben merkezli bakanlar hiç o tarafı hesaba katmıyorlar ( alında abd nin rum olduğu söylendiğinde o tarafı gomonistler idare etmekteydi ve daha evvelde yazdığım gibi kim iaklı evveller ABD islama hizmet ediyor demekteydi) , yani bu bahsedilenler anadoluda değil türkistanda da geçiyor olabilir ...

Uzun lafın kısası:

Gayba fazla taş atmamak lazım hele biR olsun , yaşarken görebilirsek anlarız .

Son düzenleme:
hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Hakkaten sağcı solcu nedir yahu :D sanirsin malheme değil de demokratlarin savasi cumhuriyetçiler yok mu kardes :p