Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Meleklerin Girmediği Evler

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
4641d1380624964-melkler-girmedigi-evler-1238219_204758239704026_1099415676_n.jpg

1238219_204758239704026_1099415676_n.jpg

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Ne ilgisi var kardeş? Bu hadislerin Kur'an tarafından desteklenmediğini düşünüyorum. Yani, Kur'an'da resim ve heykel, köpek besleme ile ilgili yasaklar yok demek istiyorum.

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Geçmiş peygamberlerin şeriatları farklı olsa da, onların şeriatlarında serbest olan ve onlardan sonra gelen Kur'an şeriatının yasaklamadığı şeylerin yasak olmadığını düşünüyorum. Hadislerin de Kur'an'a arz edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir kanun, anayasaya aykırı olup olmadığı araştırılmadan kabul edilebilir mi?

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Süleyman peygamberin timsalleri (resimleri/heykelleri) vardı. Mağara arkadaşlarının da köpekleri vardı.
haram olan köpeği evinde beslemek ashabı kehfin köpeği çoban köpeğiydi

- - - Updated - - -

Süleyman peygamberin timsalleri (resimleri/heykelleri) vardı. Mağara arkadaşlarının da köpekleri vardı.
haram olan köpeği evinde beslemek ashabı kehfin köpeği çoban köpeğiydi

azizk83 Çevrimdışı

azizk83

Üye
İslam-TR Üyesi
Ne ilgisi var kardeş? Bu hadislerin Kur'an tarafından desteklenmediğini düşünüyorum. Yani, Kur'an'da resim ve heykel, köpek besleme ile ilgili yasaklar yok demek istiyorum.

Kur'an anayasa kitabıdır, herşeyi Kur'an'da bulacaksınız diye bir şeyi düşünmek çok yanlış bir i'tikaddır.

Kur'an müslümanlığı yapıp hadisleri yok saymak cehaletin göstergesidir. Zaten Efendimiz(SAV) bu durumu önceden bize haber vermiştir.

Mıkdam b. Ma’dikerib (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Dikkat edin! Sizden biriniz koltuğuna kurulduğu halde benden bir hadis kendisine ulaşacak ta o kimse şöyle diyecek: Bizimle sizin aranızda Allah’ın kitabı var. Bu kitapla neyi helal olarak bulursak onu helal sayar haram olan hususları da haram kabul ederiz. Gerçekten Allah Rasûlünün haram kıldığı bir şey Allah’ın haram kıldığı gibidir.” (İbn Mâce, Mukaddime: 2; Dârimî, Mukaddime: 6)

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Kur'an anayasa kitabıdır, herşeyi Kur'an'da bulacaksınız diye bir şeyi düşünmek çok yanlış bir i'tikaddır.

Kur'an müslümanlığı yapıp hadisleri yok saymak cehaletin göstergesidir. Zaten Efendimiz(SAV) bu durumu önceden bize haber vermiştir.

Mıkdam b. Ma’dikerib (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Dikkat edin! Sizden biriniz koltuğuna kurulduğu halde benden bir hadis kendisine ulaşacak ta o kimse şöyle diyecek: Bizimle sizin aranızda Allah’ın kitabı var. Bu kitapla neyi helal olarak bulursak onu helal sayar haram olan hususları da haram kabul ederiz. Gerçekten Allah Rasûlünün haram kıldığı bir şey Allah’ın haram kıldığı gibidir.” (İbn Mâce, Mukaddime: 2; Dârimî, Mukaddime: 6)

"Her şeyi Kur'an'da bulacağız" diye bir şey demedim. Sadece sünnetin Kur'an'a uygun olması gerektiğini söyledim.

R Çevrimdışı

Rebi3

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
dennab sünnet kurana uygundur zaten. Hadislerdede herhangi bir uygunsuzluk yok (uydurma olarak bildirilenler hariç). Kuranda yasaklar olduğu gibi Rasulullah a.s ında ümmetine yasak ettiği şeyler haliyle vardır. Sünnet münkirlerinin sapık inançlarından etkilenmişsin. Allah seni ve bizi ıslah etsin.

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Sevgili heycan kardeşim, paylaştığınız videoyu ciddiye alıp dinlemeye başladım ancak daha 30. saniyede devamını izlemekten vazgeçtim.

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
dennab sünnet kurana uygundur zaten. Hadislerdede herhangi bir uygunsuzluk yok (uydurma olarak bildirilenler hariç). Kuranda yasaklar olduğu gibi Rasulullah a.s ında ümmetine yasak ettiği şeyler haliyle vardır. Sünnet münkirlerinin sapık inançlarından etkilenmişsin. Allah seni ve bizi ıslah etsin.

Sevgili kardeşim, ben rasulullahın devre dışı bırakılması taraftarı değilim ancak;
1. Hadisler, Kur'an'a uygun olmalıdır. 2. Hadislerin peygambere ait olup olmadığı şüphelidir.

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
dennab kuranı bize ulaştıranlarla hadisleri bize uluştıranlar aynı insanlardır Allah cc onlardan razı olsun şimdi iyi düşün bunlar yalancı mı dürüst mü hükmü sen ver

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Şöyle bir soruya ne cevab verirsiniz sevgili kardeşim; Hadisler için uydurma/zayıf/mütevatir gibi sınıflandırmalar olduğu halde, ayetler için neden böylesi sınıflandırmalar bulunmamaktadır?

Üst Ana Sayfa Alt