Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mısırlı Selefi Lider: "Piramitleri Yıkın"

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
C Çevrimdışı

casiye 6

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Yine Mürtedden cizye alınmayacağına ve Ehli Kitab'ın dinine girse de ona yaşama hakkı verilmeyeceğinde de alimler ittifak etmişler ki mürted'in cezası İslam devletinde öldürülmesidir.

Kur'an'da mürtedin öldürülmesini emreden bir hüküm var mıdır?

Bunlar dışında kalan kafirlere gelince, Şafii ve Hanbeli alimleri Hristiyan, Yahudi ve Mecusiler dışındaki diğer kafir müşriklerle zımmet akdi yapılmaz görüşündedirler. Hanefiler demişler ki: Arap müşrikler dışındaki kafirlerle zımmet akti yapılır. Malik ve Evzai'ye göre de tüm kafirlerle zımmet akdi yapılabilir, İslam devletinde cizye karşılığı yaşayabilirler.

Sonuç: Ehli kitab ve mecusilerin cizye karşılığı yaşayabileceğinde ve Mürtedden cizye alınmayağında İslam uleması ittifak halindeler. Fakat diğer müşriklere gelince burada ihtilaf vardır. Yahudi ve Hristiyanlar dışında kalan kafirlerle zımmet akdi yapılabileceğini söyleyenler "Mecusilere ehli kitap muamelesi yapın" hadisini delil getirmişler. Aksi görüş sahipleri de bu hükmün yalnızca Mecusilere has olduğunu, Allah Kur'an'da "Müşrikleri nerede bulursanız öldürün" buyurduğunu vb ayetleri delil getirmişlerdir.

Kur'an'da müşriklerle anlaşma yapma bahsi geçer. Rivayetlerde ise Hudeybiye Anlaşması'ndan bahsedilir.

Kur'an'daki "müşrikleri öldürme emri" (Tevbe 5) anlaşmayı bozan müşriklerle alakalı bildiğim kadarıyla.

M Çevrimdışı

mutmain

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
tövbe 28
Ey inananlar, müşrikler, mutlaka pis insanlardır, bu yıldan sonra artık onları Mescidi Haram'a yaklaştırmayın. Yoksulluktan korkarsanız bilin ki Allah dilerse yakında sizi lutfuyla, ihsanıyla zenginleştirir ve şüphe yok ki Allah her şeyi bilir, hüküm ve hikmet sahibidir

tapınmak nedir bunu bilmek gerekir
kabede ki 360 putun fonksiyonu nedir bunları bilmek gerekir
mekkede ziraat ile geçimlik sağlamak imkansızdı ekonomisi ticarete dayanıyordu onlarda ticaret yaptıkları her devlet yada kavmin büyüğünün heykelini tazim için kabeye dikerek ticaret yaptıkları yerlerde imtiyaz kazanmış oluyorlardı
yani putlara tapınmanın bir çok amacı vardır biride bu ticari kaygılardır

şimdi mısır ticaretinin en büyük unsurları bu piramit ve sfekslerdir
bu şeyler sayesinde mısıra her yıl bir çok baldırı çıplak ziyarete gelir
yani bu piramitlerin mısıra getirisi fuhşiyattan başka bir şey değildir

fakat yıkılması hususuna gelecek olursak
zamanlamasını bilmek gerekir peygamber mekkede iken putlara dokunmamıştır
çünkü putlara verilecek zarar gerçekleştirilmek istenen hedefe engel koydurabilirdi
ve yapılması gereken her şey allahın izninden sonra olmalıydı

mısır şimdi henüz bir şer i devlete kavüşmamışken söylenen bu sözler fitne oluşturmasktan öteye gitmez

çünkü lat ve hubel putlarının çilalanıp süslendiği yerde Vedd, Süva, Yegus, Yeuk ve Nesir den bahsetmek gereksizdir

C Çevrimdışı

casiye 6

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Böyle yaparak soruya cevap vermiş olmuyorsunuz. Sorum halen daha geçerlidir.

E Çevrimdışı

ehlieser

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Mekke'deki heykeller put hükmünde oldukları için yıkılmışlardır ancak günümüz piramitlerine ve sfenkslerine tapan birileri yok bildiğim kadarıyla.

Süleyman peygamberin heykellerinin suret olup olmadıkları konusunda bir bilgim yok. Bana soracağınıza siz cevap verin bilginiz varsa. Suret olsalar bile bir sakıncası var mı onlara tapmadıktan sonra?

"Senin dininde" diyerek ne demek istediğinizi anlamadım. Benim dinim İslam'dır. Bahsettikleriniz İslam'a uygunsa caizdir, değilse caiz değildir.

Sizin itikadınızı ölçmek içindi bu sorular. Anlaşıldığı üzere katıksız bir hadis inkarcısısınız.
Size Peygamberin sözleriyle ve fiilleriyle bu işlerin haram oluşuna dair delil getirsem, ateiste kurandan delil getirmiş gibi olurum.
Peygamberin sözüne itimat etmeyenler, kendi sözlerine itimat edileceğini sanıyorlarsa yanılıyorlar.
Bundan sonrası, senin dinin sana benim dinim bana.

Kur'an'a uyuyoruz, hadislere itibar etmiyoruz diyenler, Kur'an'a uyuyoruz derkende yalancıdırlar. Siz bu kur'an'a uyuyoruz diyen zındıkların hiç birisinin hırsızın elini kestirmek için çabaladığını gördünüz mü? Zinanın suçu meselesinde sopa haddini ağızlarına dolayanlar kaç zaniye sopa atmışlar?!

Bunlar Kur'ana değil hevalarına uymuş kimselerdir. Vesselam.

Benim dinimde, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Yaşar Nuri'den Abdulaziz Bayındır'dan ve onlar gibi zalimlerden söz söylemeye daha çok hak sahibidir.

M Çevrimdışı

mutminne

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Allahın kuranı kerimde ibadet ,emir ve yasaklarda detaycı olmadan,genel ifadeler kullanması ,allahın kulları üzerindeki ,aff ve rahmetinin bir tecellisidir.İnsan samimi bir şekilde allahın hükmünü yerine getirmeye çalışması ve bu uğurda mücadele etmesi allahın rahmetine bir vesiledir.
senin için zekat %2.5 ,fakat benim için %10
senin için işlenmeyen yere zekat düşmez ,ama bana göre düşer.
sana namaz beş vakit ,diğeri için 3 vakit olabiliyor.
senin için 7 tavaf olabilir ,benim için sayı önemli değil.
senin için rekat sayısı 4 iken başkası için önemli olmayabilir.
Bu örnekler arttırılabilir.Fukuhattaki bu ayrılıklar asla bir şirk veya dalalet olarak görülmemelidir.
Kuranın ,hariicindeki tüm beşeri ilmler(Hadisler ve fetva,tarih ve diğerleri.. ) hiç bir zaman Allahın takdirini ortaya koymaz.Sadece bizi mutmein eden bir sonuca ulaştırır.fakat bu sonuç bizi bağlar.başkasının başka bir şekilde ifası ,o kişinin yanlış yaptığı anlamına gelmez..

.(yusuf.111)''(vetefzile külli şey'in)''Bu kitap(kuran)herşeyi açıklıyan bir kitaptır"""

E Çevrimdışı

ehlieser

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allahın kuranı kerimde ibadet ,emir ve yasaklarda detaycı olmadan,genel ifadeler kullanması ,allahın kulları üzerindeki ,aff ve rahmetinin bir tecellisidir.İnsan samimi bir şekilde allahın hükmünü yerine getirmeye çalışması ve bu uğurda mücadele etmesi allahın rahmetine bir vesiledir.
Bu örnekler arttırılabilir.Fukuhattaki bu ayrılıklar asla bir şirk veya dalalet olarak görülmemelidir.
Kuranın ,hariicindeki tüm beşeri ilmler(Hadisler ve fetva,tarih ve diğerleri.. ) hiç bir zaman Allahın takdirini ortaya koymaz.Sadece bizi mutmein eden bir sonuca ulaştırır.fakat bu sonuç bizi bağlar.başkasının başka bir şekilde ifası ,o kişinin yanlış yaptığı anlamına gelmez..

.(yusuf.111)''(vetefzile külli şey'in)''Bu kitap(kuran)herşeyi açıklıyan bir kitaptır"""

Ehli sünnete göre siz kafirsiniz. Benim inancımda bu.
De ki: Herkes beklemektedir: Öyle ise siz de bekleyin. Yakında anlayacaksınız; doğru düzgün yolun yolcuları kimmiş ve hidayette olan kimmiş!

Hadis inkarcısı kafirlerle cedelleşecek değilim sizin hesabınız Allah'a kalmıştır.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin

Sizin için önemli olmayan şeyler malesef bizim için çok önemli ve bu bizim inancımızdır.

-“...Peygamber size neyi verirse, onu alın; neden sizi nehyederse, ondan da sakının...” (Haşr / 7)

Rasulullah sav'in söyledikleri sana göre bana göre olmaz, ben Kuran'dan başka birşeye inanmam dersen buyur Kuran'dan deliller.

https://www.islam-tr.org/ayet-hediyeleri/4973-allaha-ve-resulu-save-itaatla-ilgili-ayetler.html

Kusura bakma sizin gibi birini forumda tutamayız, ya tevbe edin ya da pisliğinizi buradan uzak tutun.

Süresiz ban..

Not: tevbe edip, ayetlere olduğu gibi iman edersen forumumuz size açık olacaktır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt