Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mücahidlerin Dostu Japon Gazeteci Shamil Kosuke Tsuneoka

islahhaber Çevrimdışı

islahhaber

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Mücahidlerin dostu japon gazeteci Shamil KosukeTsuneoka
islahhaber.net- HABER
M%C3%BCcahidlerin-Dostu-Japon-Gazeteci-Shamil-Kosuke-Tsuneoka-300x177.jpg

Son zamanlarda bağımsız Japon gazeteci Shamil K Tsuneoka’nın yazılı ve görsel medyada Suriye’de İslami direniş grupları ile samimi pozlar verdiğini görmekteyiz.
Shamil K Tsuneoka’nın diğer gazeticelerden çok farklı gazeteci oldugu görülüyor . Diger gazeteciler Irak ve Şam İslam Devleti örgütü ile nerdeyse hiç yakın durmaz iken Shamil K Tsuneoka aksine çok rahatça ve samimi pozlar vererek kapılarını sonuna kadar açıyor.Shamil K Tsuneoka, Irak ve Şam İslam Devleti örgütünü terörist olarak kabul etmiyor ve hiç teroristlere benzer yanlarını görmedim diyor. Bu bağları yıllar önce özelliklede Çeçenistanda kurdum. Bu İslami gruplarla kurduğum bağlar Suriye için çok faydalı oldu.
Shamil K Tsuneoka kendini şu ifadelerle anlatıyor. Aslında benim hikayem 1992 yılında 21 yaşında henüz öğrenci iken Cezayirde basladı. Sırt çantamı alıp Kuzey Afrikaya gitmeye karar verdim tam da Cezayirde iç savasın patlak verdigi dönemde. Fis partili insanlarla temas kurup dostluk kurdum. İki hafta onların yanında başbaşa kaldım ve onların vasıtasıyla İslam’a ilgi duymaya başladım.
1993 Afganistan’ ilgimi çekti ve kendi gözlerimle Taliban’ın İslam devletinin kuruluşuna sahit olmak için Afganistan’a gittim. Orada da iki hafta kaldım ve bir çok dost edindim. Yerel bir televizyonolan NAGASAKI kanalı için muhabirlik yapmak için yeniden 1998 de Afganistana gittim. Celalabat’ta eski dostlarımı yeniden buldum. Şah Mesudla röportaj yaptım. 3 ay boyunca Tacikistan, Hindistan Pakistan ve Afganistanda kaldım. Bağımsız bir gazeteci olarak Japon medyasına çatışmalar hakkında bilgi vermek adına 1999 da Çeçenistan’a gitmeye karar verdim.
Çeçenistan’dan GÜrcistan’a gitmeye karar verdim ama bu sefer geri dönmem imkansızlaşınca , Çeçenistan’lıların bulundugu göçmen kampında müslüman kardeşlerimle basbasa kaldım. Gürcüler bunları ormanın ortasında terk etmis , ormanda dunyadan kopuk Ruslar’ın saldırıları altında bir hayat sürüyorlardı.
Bu arada Çeçenistanlı Mücahitler ve yabancı mücahidlerle birlikte yaşamaya başladık. Karınlarımızı doyurmak için av yapıyor av bulamayınca yaprak yiyerek hayatta kalmaya çalışıyorduk . Orda gerçek dostlar edindim ve 3 Mücahidin şehid oluşuna şahitlik ettim. Artık tamamen İslamiyeti seçtim. Daha sonra Irak’ı, Filistin’i keşf etmeye karar verdim.
2009 yılında Çeçenistan’da kurmus olduğum bağlantılar Suriye için çok faydalı olmus ve Çeçenistanda tanımış olduğum Mücahitler bugun suriyede savasmaya gelmişlerdi. Eskisi gibi genç değillerdi hepsi yaşlarını almış Mücahidlerdi.Eski Mücahitlerden biri bana oglu’nun Suriye’de cihad ettigini söylemiş eğer bilgi almak ve konusmak istersen bağlantı kurabilecegimi söylemişti. Bende kabul ederek geçen Nisan ayında Türkiye-Suriye sınırından Suriye’ye giriş yaptım.
Irak ve Şam İslam Devleti örgütü komutanı Çeçen Mücahit Ebu Velit Muslimle karşılaştım.Burada bir çok Çeçen Mücahitin yanı sıra Avrupadan ve diğer ülkelerden gelen Mücahidlerin sayıları bile şaşılacak sayıda idi. Daha sonra Suriye’den çıkış yaptım.
Ekim ayında tekrar Suriye’ye gitmeye karar verdim. Geçen karşılaşmış olduğum ayni mucahit grup olan Irak ve Şam İslam Devleti örgütü ile tekrar görüştüm. Beni dostça karşıladılar yalnız benim arapça bilmemem ve Şeyh Ömer’inde ingilizce bilmemesi muhabbet kurmamızda bize baya bir zorluk çıkardı. Bütün seyahatlerimde Mucahitler beni koruma amacı ile yanımda oluyorlardı.
Mücahitler gazetecilerde bir güvenirlik sezdiğinde konuşmayı kabul ediyorlar. Tevhid bayragi altinda elimde silahla çekilmis fotoğraf hakkında konuşursak sizi temin ederim ki hiç silah kullanmasını bilmiyen biri olarak bu fotografları çekmemin amacı tamamen hatıra, politik amaç ve eğlenceli olsun diye idi.
Japonya’da bu tür fotoğraflarla karşı herhangi bir yasaklayıcı kanun yok. Ayrıca bir Japon’un silahlı gruplarla birlikte savaşmasında dahi problem olmuyor. Hatta Filipinde , Birmanya’da, Çeçenistan’da savasan japonlar bile var ama hiç biri Japon yönetimini telaşlandırmıyor.
Benim için Mücahidlerle dost olmak ahlaki sorun teşkil etmiyor.
3 Japon Fotoğrafçı Suriye’de Direniş Saflarında Haberi İçin Tıklayınız
France24 kanalının “Mücahitlerle arkadaş Japon Gazeteci Şamil Tsuneoka” adlı haberini Orhan SONGURLU islahhaber.net için tercüme etti.

11.jpg 1380650_166244093574579_2145090435_n.jpg shamel-cheikh-omar-le-syrien.jpg shamil-drapeau-alqaeda.jpg toutes-les-nationalit%C3%A9s-isis.jpg

Üst Ana Sayfa Alt