Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Muhammed Esed Kimdir?

E Çevrimdışı

ebu _yahya

Üye
İslam-TR Üyesi
Mekkeye giden yol kitabında özgeçmişini okudum.Ömer muhtar,Muhammed İkbal,Mevdudi gibi bir çok islami şahsiyetle tanışma fırsatı bulmuş.Akidevi konulara fazla girmesede daha modernist bir islam düşüncesi olduğu intibası oluşuyor.avrupalı düşünce yapısını da terkedememiş gibi.İslam şeriatını samimi bir şekilde istediği ama bu modern zamanda bazı yöntem farklılıkları ile tatbik edilmesi gerektiği izlenimi oluşturuyor.Açık olan sıkıntıları var mı bilgi verebilir misiniz?

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Akidevi konulara fazla girmesede daha modernist bir islam düşüncesi olduğu intibası oluşuyor.avrupalı düşünce yapısını da terkedememiş gibi.
Esselamu aleyküm.

Modernist olarak nitelendirilebilecek görüşleri tefsirinde mevcut. Şeyh Abduh'a benzer şekilde mucize gibi harikulade olayları fiziksel surette tevil etme eğilimi gösteriyor merhum. Bu meselede yanıldıkları, Resulullah ve ashabın tefsir ve kavrayışına muhalefetleri apaçık.

Siyasi ve hukuki görüşlerini ise buna mahsus bir kitapta beyan etmiş. Bahsettiğiniz yöntem farklılıkları eğer siyasi nizama ilişkin ise, bu zaten ictihata açık bir sahadır. Ukubata dair ne diyor? Hududu iptal veya tağyir ediyor mu? Bunu bilmiyorum. Ancak böyle bir şey dediğini zannetmiyorum. Esed'in yaşadığı dönemde bu tür bir görüş yaygın da değildi, en azından onun yakın olduğu ıslahçı tecditçi çevrede bu görüşü savunan yoktu. Eğer kitabını okuyan biri varsa, bize daha ayrıntılı bilgi verebilir.

E Çevrimdışı

ebu _yahya

Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam.Allah razı olsun.akidesine dair bir bilgim yok sadece adını söylediğimde sıkıntılı olabileceğini söyleyen kişiler oldu onların da tam bilgisi yok belkide karıştırıyorlar.Mekkeye giden yol 1 ve 2 kitabı siyasi tanıklık açısından çok değerli bir seri.Kendiside gördüğüm kadarıyla samimi ama kitabında da çağın getirilerine göre şeriatın yorumlanması gerektiğini söylüyor bu yorumlama menhec düzeyinde mi yoksa temelden mi? Bunu diğer kiraplarında açıyor mu onu merak ettim

Üst Ana Sayfa Alt