Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Müslüman mı Müşrik mi Olduğunu Bilmediğim Dedemin Mirası ve Kafir Anne Babanın Hibesi Alınır mı?

I Çevrimdışı

islamicworld

Üye
İslam-TR Üyesi
Müslüman mı Müşrik mi olduğunu bilmediğim dedem, kendisi ben küçükken ölmüş. Kimisi namaz kılıyordu diyor, kimisi seçimlere katılmak gibi bazı şirkleri yaptığını söylüyor. Akidesinin ne olduğunu bilmiyorum. Ondan miras düştü, ne yapmam gerekir?

İkinci sorum ise bir başkasının:

Kafir anne babanın mirası Müslümana haram. Fakat kafir anne baba yaşarken malını çocuğuna hibe ederse bu helal olur mu?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Dedenin kâfirliği net olarak sabit değilse; "Namaz kılıyor fakat seçimlerde oy kullanıyor, akidesini de bilmiyorum" diyorsan; günahkâr musluman olarak değerlendirerek mirası alınır.

İkinci sorun için, kâfirin velev ki anne baba olsun hediyesi, hibesi alınır, mirası alınmaz.

Musluman, Kâfire; Kâfir , Muslumana Mirasçı Olabilir mi? Mezheblerin Görüşü?

https://www.islam-tr.org/konu/muslu...bilir-mi-mezheblerin-gorusu.35912/#post317244

I Çevrimdışı

islamicworld

Üye
İslam-TR Üyesi
"Ölünce alabilmen üzere malımı sana şimdi bağışlıyorum" derse bu miras hükmüne mi hibe hükmüne mi geçer? Yoksa yine aynı haramlık söz konusu olur mu? Hibe ve hediyenin mirastan ayrılmasının şartı nedir

Abdulmuizz Fida

Admin
"Ölünce alabilmen üzere malımı sana şimdi bağışlıyorum" derse bu miras hükmüne mi hibe hükmüne mi geçer? Yoksa yine aynı haramlık söz konusu olur mu? Hibe ve hediyenin mirastan ayrılmasının şartı nedir

Miras düşen yakınlara vasiyet edilmez.
Miras düşmeyen kimselere malının en fazla üçte birini vasiyette bulunulabilir.

I Çevrimdışı

islamicworld

Üye
İslam-TR Üyesi
Miras düşen yakınlara vasiyet edilmez.
Miras düşmeyen kimselere maının en fazla üçte birini vasiyette bulunulabilir.
Yok abi, hakkını helal et. Şunu diyorum: bu kişinin anne babası müşrik. Kendisine dolayısıyla mirasları haram. Fakat bu kişiler yaşarlarken kendi çocuklarına deseler ki: malımın tümünü biz öldükten sonra kullanman kaydı ile sana hibe ediyorum. Bu yine miras hükmünde haramlığa girer mi, yoksa normal hediye bir mal mı olur?

Kendisi bana sordu da. Allah razı olsun

Abdulmuizz Fida

Admin
Yok abi, hakkını helal et. Şunu diyorum: bu kişinin anne babası müşrik. Kendisine dolayısıyla mirasları haram. Fakat bu kişiler yaşarlarken kendi çocuklarına deseler ki: malımın tümünü biz öldükten sonra kullanman kaydı ile sana hibe ediyorum. Bu yine miras hükmünde haramlığa girer mi, yoksa normal hediye bir mal mı olur?

Kendisi bana sordu da. Allah razı olsun
Miras düşen vârislere, öldükten sonraya kalan mal miras hükmündedir. Kâfir olması hasebiyle câiz olmaz. Hayatteyken vârise veye vârislerden kimisine hediye edebilir, öldükten sonra kalan mal yine miras olur ve tüm vârislere taksim edilir. Ancak miras düşmeyen kimselere hediye konusunda vâsiyette bulunabilir.

Üst Ana Sayfa Alt