Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Musluman Olan Eski Çakal Carlos'tan, Usame Bin Ladin Yorumu

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Çakal Carlos'tan, Usame Bin Ladin Yorumu

Soğuk Savaş döneminin bir numaralı teröristi Çakal Carlos, ABD güçlerince Pakistan'da öldürülen El Kaide lideri Usama bin ladin'in şehid olduğunu, Ladin'in, "yaptıklarından, sergilediği örneklerden ötürü" yüzlerce yıl anımsanacağını söyledi.

Soğuk Savaş döneminin bir numaralı teröristi Çakal Carlos, ABD güçlerince Pakistan'da öldürülen El Kaide lideri Usame bin Ladin'in şehid olduğunu, Ladin'in, "yaptıklarından, sergilediği örneklerden ötürü" yüzlerce yıl anımsanacağını söyledi.

Fransa'da hapis cezasını çekmekte olan Carlos, İsveç ulusal televizyonuna telefonla verdiği demecinde, ABD Başkanı Barck Obama'yı ise hiç kimsenin anımsamayacağını ileri sürdü.

Asıl adı Ilich Ramirez Sanchez olan Carlos, 1975 yılında iki Fransız ajanı ve bir muhbiri öldürmek, Fransa'da 1982-1983 yıllarında çeşitli bombalı saldırılar düzenlemek gibi suçlarla müebbet hapse mahkum edilmişti. - STOCKHOLM (Anadolu Ajansı)

Çakal Carlos = Salim Muhammed Nuri

%C3%A7akal+carlos.jpg

'Çakal' lakabıyla tanınan Carlos yani Ilich Ramirez Sanchez adini ilk kez duyurdugu 70'lerden itibaren en çok aranilan en çok konusulan teröristlerden biriydi.

1949 Caracas Venezüella dogumlu babasi Marksist bir avukat 1959'da komünist partiye katildi. 1966'da babasiyla annesi bosandi. Annesiyle birlikte Londra’ya tasindi. babasi onun Sorbon Üniversitesine gitmesini isterken o Moskova’daki Patrice Lumumba'ya yazildi. 1970'te bu okuldan atildi. Bundan sonra Amman Ürdün’de bir Filistin egitim kampina katildi.

1973'de bir Yahudi suikastini eline gözüne bulastirdi. Fransa’yi bombalama eylemleri ile birbirine katti. Ona yakin bir isim yakalanip sorgulaninca polis Carlos'u yakalamak üzereyken 3 polisi öldürüp Brüksel üzerinden Beyrut’a kaçmayi basardi. OPEC Viyana eylemini burada planladi. Basarili oldu. 60 rehine ile uçakla Cezayir’e sonra da Libya’ya kaçarken rehineleri parti parti birakti.

1976'da Yugoslavya’da tutuklanip Bagdat’a gönderildi. Yemen’de kendi grubunu kurup Stasi ile baglantiya geçti. Romanya için birkaç rejim muhalifini öldürdü. 1982'de Magdalena Kopp (karisi) ile birlikte basarisiz bir nükleer istasyon sabotaji tecrübesi yasadi. Karisi ve gruptan birileri yakalaninca Avrupa’daki Fransiz hedeflerine saldirdi. Bu hareketi onu kullanan ülkelerden tepki çekti ve Macaristan’dan sinir disi edildi. Onu sadece Suriye kabul etti. Karisi ve kizi ile Sam’a yerlesti. Irak ile yakinlasmasi sonucu Suriye de onu disladi. Önce Ürdün’e sonra Sudan'a gitti. Sudan'daki asi tavirlari tepki çekti.

Bugün Salim Muhammed Nuri adini kullanan ve tam olarak açiga çikarilamayan gizli baglantilariacimasizligi sogukkanliligiyla bir efsaneye dönüsen Carlos 15 Agustos 1994'de Sudan'da CIA ve Fransizlar tarafindan kurulan tuzak ile tutsak edilerek Fransa'ya getirildi ve burada yapilan mahkeme de ömür boyu hapse mahkum edildi.

1975'de iki Fransiz ajan ve bir Lübnanli muhbiri öldürdügü iddiasiyla daha önce Carlos'un giyabinda yürütüp 'müebbet' ceza verdigi dava 12 Aralik'ta basladi ve 24 Aralik'ta sona erdi.

Yargicin mesleginiz ne sorusuna 'profesyonel devrimci' cevabini veren Carlos kayitlara geçecek adresinin de 'Tüm Dünya' olmasini istedi. Davanin basindan beri yargiç ve Carlos arasinda sürekli bir irade savasi vardi. Yargicin kendi üstünlügünü kabul ettirmek istemesine 'Ben sizin emir eriniz degilim. Benim kim oldugumu aklinizdan çikarmayin bana saygili olun' cevabini verdi.

Davanin sonuç kisminda dört saatlik bir konusma yapti. Konusmasinda 'Mahkeme karari benim için ikinci planda. Ben ne mahkeme kararini ne de bu mahkemenin yetkisini tanımayan uluslararasi devrimci savasçiyim' diyen Carlos kararin okunmasindan sonra 'Beni müebbet hapse mahkum edebilirsiniz ama bilin ki bu beni hiç korkutmadigi gibi kilim bile kipirdamiyor' diyerek sol yumrugunu havaya kaldirip "Yasasin Devrim" slogani atti..

Pek çok devletin sistem muhaliflerini öldürmek için kullandigi bir suikastçi ve terörist. su an hapiste ve Fransa’da olmasinin nedeninin Fransa ve ABD’nin bir sürü kirli isini halletmesi oldugu söylenmektedir. Gladio üyesi oldugu ve Brüksel’deki baglantilarinin onu devamli kurtardigi Operation Condor dahilindeki islere bulastigi yönündeki kanitlar da bu söylentileri güçlendiriyor.

Terör konusundaki bilgisini ise Küba'da aldigi egitime baglayanlar oldugu gibi bunu KGB'ye borçlu oldugunu söyleyenler de bulunuyor.

Devlet adamlarina suikasttan Nasa laboratuarlarina sizmaya kadar bir çok önemli eylem yapti.

Su anda 63 yasinda Fransa’da cezaevinde Avukatiyla evli devrimci Islam kitaplari yaziyor.

KRONOLOJI

-1975'de Müslüman olan Çakal Carlos Salim Muhammed Nuri adini aldi.

-En ünlü eylemi 1975'te Viyana'daki OPEC toplantisinda aralarinda 10 petrol bakaninin da bulundugu 70 kisiyi rehin almasi oldu.

-Bir Ingiliz is adaminin öldürülmesi ve Londra'daki bir Israil bankasina el bombali saldiri 75'li yillardaki bazi eylemleridir

-1980'lerde eylemlerini Fransa'da yogunlastirdi.

-Hava alanlari caddeler ve toplanti yerleri hedefleri arasindaydi.

-Avrupa'daki eylemleri sirasinda Lübnan Yemen Suriye Irak ve Libya gibi ülkelerde saklandi.

-1980 itibariyle Carlos dünya'nin en çok aranan adami olmustu: CIA Fransiz Istihbarati ve Interpol pesindeydi.

-CIA'nin düzenledigi bir suikasttan da kurtuldu.

-1982'de Fransa'daki bir nükleer reaktöre saldirisi basarisiz oldu.

-Beyrut'ta bir Fransiz binasi Fransa topraklarinda bir tren Avusturya'daki Fransiz elçiligi

Paris'te bir lokanta hedefleri arasindaydi.

1994'te Sudan'da yakalanana kadar Carlos bir efsane olarak kaldi. 1997'de Fransiz mahkemesince müebbet hapse mahkum edildi.

Hapishaneden telefonla katildigi Fransiz M6 televizyonuna söyle diyordu: "Hesabima göredüzenledigimiz operasyonlarda 1500'den çok ama 2000'den az insan öldü. Bu soru bana daha önce de soruldu ama cevabim aynidir: Bu insanlarin % 10'u bile masum degildi!"

ÇAKAL CARLOS CEZAEVINI PROTESTO IÇIN AÇLIK GREVINDE

Fransa'da ömür boyu hapis cezasina çarptirilan ‘Çakal Carlos' cezaevi kosullarini protesto etmek için açlik grevine basladi. Çakal Carlos'un avukati Isabel Coutant müvekkilinin geçtigimiz çarsamba gününden bu yana açlik grevinde oldugunu açikladi. Seker hastasi olan Carlos geçen yil mayis ayinda Fresnes Cezaevi'ndeki tecrit hücresine konulmasini protesto etmek amaciyla iki gün açlik grevine gitmisti. Çakal Carlos Fransa'da iki polisi öldürmek ve çesitli bombali eylemler düzenlemek suçundan 1997 yilinda ömür boyu hapis cezasina çarptirilmisti. Paris01.12.2004

ÇAKAL CARLOS AIHM'E BASVURDU

Tarihin en büyük teröristleri arasinda gösterilen Çakal Carlos Fransa'daki cezaevinde insan haklarina aykiri muamele gördügü gerekçesiyle Avrupa Insan Haklari Mahkemesi'ne (AIHM) basvurdu.

Gerçek adi Ilich Ramirez Sanchez olan Venezuela dogumlu Çakal Carlos avukati araciligiyla yaptigi basvuruda cezasinin 8 yilini kogusta tek basina geçirdigini ve bunun Avrupa Insan Haklari Sözlsmesi'ne aykiri oldugunu belirtti. Cezaevinde alçaltici muamele gördügünü ve yetkililerin dogru prosedürü uygulamadigini ileri süren Carlos küçük kirik dökük bir hücrede tutuldugunu ve sadece günde iki saat yürümesine izin verildigini öne sürdü. Carlos tehlikeli yapisi ve cezaevindeki güveni tehdit ettigi gerekçesiyle 1994-2002 yillari arasinda tek basina küçük bir kogusta tutulmustu.

dun05.jpg

Neden ÇAKAL?

Fransada Bir otel odasında kalırken polis çevresini sarıyor

ve operasyon başlıyor. Polis odayı basıyor kimse yok odada ama masada bir sıcak kahve ve ters dönmüş bir kitap kitabın ismi ÇAKAL...

iste o andan itibaren ismi çakal kalıyor. Onunla ilgili yazılan kitapları okuyanlar bilir.

iyi veya kötü bir amaç uğruna yaklaşık 2000 kişinin yaşamını aldı. para içinmi yoksa ailesi ülkesi içinmi? tabiki bu konuyu biraz araştıranların bazıları bu kişiye azda olsa sempati duyabilir. kendisi tv programına ceza evinden canlı tel bağlantısında şunları söyledi.... öldürdüğüm kişilerin % 95 veya % 96 sı ölümü hak etmiş kötü insanlardır dedi.

Gerçek adi: ilich ramirez sanchez.

gocmen bir devrimcinin oglu.

yüzyilin en büyük eylem adamlarindan biri.

devlet adamlarina suikasttan nasa labaratuvarlarina sizmaya kadar bir çok gorevi başardi.her firsatta cia'nin eline verdi. Fransız mahkemeleri tarafından 3 yıl yargılanan Carlos yargılama esnasında devamlı olarak davaya bakan hakimle büyük bir irade savaşı verdi. Hatta hakime bir mahkemede;"Ben uluslararası bir savaşçıyım. Kiminle konuştuğuna ve hareketlerine dikkat et" diyerek uyarıda bulundu. Karar mahkemesinde 4 saat savunma yaparak sözlerini; "Sizler beni yargılama hakkına sahip değilsiniz. Fransız mahkemelerini tanımıyorum. Asıl ben sizi sömürdüğünüz fakir bıraktığınız halklar adına yargılıyorum. Benim vatanım bütün yeryüzüdür. Kardeşlerim de ezilen sömürülen bütün halklardır" diyerek tamamladı. Mahkeme sonrası müebbet hapis cezasına çarptırılan Carlos yargılanma esnasında tanıştığı Fransa'nın en ünlü avukatlarından Isabella Coutant Peyre ile evlendi. Halen Fransa'da Fleury Merogis Cezaevi'nde bir hücrede tutulan Carlos günlerinin birçoğunu İslâm üzerine araştırmalar yaparak geçiriyor. Müslüman olduktan sonra Salim Muhammed ismini alan Carlos'un cezaevinde kaleme aldığı"Devrimci İslâm" isimli bir kitabı bulunuyor."İslâm'ın özünde büyük bir manevi güç bulunuyor. Bu güç insana müthiş bir özgüven ve kainatla içten ve samimi bir ilişki kurma olanağı sağlıyor. Kendimi hapishane de hiçbir zaman buruk hissetmiyorum. Çünkü inancım çok büyük ve köklü... İnancım bu dört duvar arasında Allah'a yakınlaştığım sürece beni özgür kılıyor. Şuna inanıyorum ki Batı insanı ve birçok Marksist İslâm'ın kutup yıldızı ve yol göstericiliği sayesinde doğru yolu bulacaktır. Dünya Kadiri Mutlak Allah'ın izniyle İslâm'la özgürleşecektir... Allahuekber..."

şu anda 63 yaşinda Müslüman oldu ve Bugün Salim Muhammed Nuri adını kullanmaktadır. fransa'da cezaevinde tutulmaktadır..

MuhacirSelman Çevrimdışı

MuhacirSelman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
(O) bir topluluğu doğru yola iletti, bir topluluğa da sapıklık hak oldu. Çünkü onlar, şeytanları Allah'tan başka dostlar tuttular ve kendilerinin de doğru yolda olduklarını sanıyorlar. (A'RAF 30)

Göklerin ve yerin orduları Allah'ındır. Allah çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.(FETİH 7)

Allah azze ve celle esaret altında olan tüm müslümanları kurtarsın..

Üst Ana Sayfa Alt