Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Müslüman Olmaya Geldim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İyi de arkadaşım, tartışma yapılacak ortamda arada bir figüranlar gelip yok fitne, yok aklımızı karıştırmaya gelmiş derse, o ortamda sağlıklı bir tartışma yapılamaz... Senin sorduklarına özellikle cevap yazmadım ki, konu farklı yerlere gelmesin. Ne şiş yansın ne kebap. Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir, fitne yaygaralarını çekemem doğrusu...
Haddini bil ... kim o figüran ...

Martha Çevrimdışı

Martha

Üyeliği İptal Edildi
Banned
"1- İncilde İlk insan kimdir?
2- İlk insanın neyden evrim geçirerek insana dönüşmüştür?

Not: kardeşler , bir durun şu işi netleştirelim. (Abdulmuiz Hoca)"

Bence de önce bu kısım netleşmeli. Adem a.s yaratıldı mı yoksa maymundan geçiş mi yaptı?

Kitab-ı Mukaddes'de anlatılan yaratılış evrimle çelişmez. Aşama Aşama evrenin canlılığın nasıl ortaya çıktığı anlatılır. Adem sembolik olarak bahsi geçen ilk insandır.

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kitab-ı Mukaddes'de anlatılan yaratılış evrimle çelişmez. Aşama Aşama evrenin canlılığın nasıl ortaya çıktığı anlatılır. Adem sembolik olarak bahsi geçen ilk insandır.
sembolik olanla gerçeğin ifadesini nasıl ayırdediyorsunuz ? mesela Adem a.s sembolik ise Ibrahim a.s içim ne diyorsunuz ? eğer sembolik bir anlatımsa neden Incillerinizde , Pavlus mektuplarında kadın erkek eşitsizliğini açıklamak için Adem ile Havvanın şeytan tarafından kandırılması hikayesinden yola çıkmaktadır ??? kadın ve erkeğin toplumsal konumlarını açıklamak için sembolik bir anlatım üzerinden gitmeyi tercih etmişse Pavlus, bu ne kadar sağlıklıdır?bir masal üzerinden cinsiyetlerin toplumsal konumları belirlenebilir mi ?

İ Çevrimdışı

İbrahim_Asaf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

1- Aşama aşama evrenin, canlılığın ortaya çıkması kendiliğinden midir yoksa YARATILMA mıdır? Yaratılıp bu aşamalara tabi tutulmuşsa bunun adı evrim değil tekamül süreci olur.
2- Bu bahsettiğin aşamalarda incil maymunla bir akrabalıktan söz ediyor mu? Veya bir çeşit tesadüfen, kendiliğinden var olmayı işaret ediyor mu?
3- Evrimmde yaratma olayı, bilinçli tasarım var mıdır?
4- Hristiyanlığa göre Adem ve hayat aşama aşama tasarlanıp yaratılmış mıdır yoksa Adem türler arası geçişle evrimleşmiş bilinçsizlikten doğan bir varoluş mudur?

E Çevrimdışı

Erdem_Balıkesir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Arkadaşlar banlandın yazıyordu telefondan interneti kapayıp açtım ban yoktu beni banladılar mı? Ben tartışma ortamından çıktım siz de tartışmayın bence birbirimizi kırıyoruz

Ahlu Tawheed Çevrimdışı

Ahlu Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ahiler birçok kardeş üzerine varınca haliyle tedirginlikte kendini savunmaya geçer o kişi ,

sözü @Ahlu Tawheed kardeşe bırakalım inşeallah ...

@Ahlu Tawheed kardeş hele bir Münazara etsin , eğer cevapları yetersiz görürseniz , bu kardeş zatwn bizim müdahale edebileceğimizi söylemiş , ama lütfen her cevap için beğenmeyip müdahalede bulunmayalım, sabredelim , ben @Ahlu Tawheed kardeşe güveniyorum sözü ona bırakıyorum ..s.a

Allah razı olsun kardeşim ben henüz bilim yönünden tartışmıyorum fakat buradaki bilimsel tartışma da çok faydalı olmayabilir hep bir ağızdan. Zira bu sefer karşıdaki hakkı dinlemeye değil tartışmaya çeker. Aramızda fenni bölümlerle uğraşan birkaç arkadaş bununla uğraşabilir inşaallah.

@Erdem_Balıkesir Benim açtığım başlıktan adım adım devam edebiliriz, dilerse haftalar sürsün

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
@Martha Pavlus Korintillere mektuplarında kadın ve erkeğin eşit olamayacağını çünkü şeytan (yılan ) tarafından ilk kandırılanın Havva(kadın) oldugunu söylüyor .. madem Hz Ademin yaratılış hikayesi sadece bir sembolizmadan ibaret , neden o halde Pavlus cinsiyetlerin toplumsal rollerini açıklamak için bir mit, bir efsane, bir masaldan yola çıkmaktadır? böyle şey olur mu ? bir mavaldan yola çıkılarak toplumsal roller nasıl belirlenir???

Ahlu Tawheed Çevrimdışı

Ahlu Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Vatikan evrim teorisini kabul etmiştir. Evrim bilimsel bir gerçektir, aksini savunmak mümkün değil.

Bundan yüzyıllar önce insanlar dünyayı düz sanıyordu. Bunun aksini söyeyene salak diyorlardı. :)
Hem "teori" diyorsun hem de bunun aksi mümkün değil bu kesindir diyorsun. 'yasa olması için milyarlarca yıl geçmesi lazım' diyeceksin, o halde milyar yıl geçmeden yasalıktan söz edemezsin. Oxford'da evrim teorisine karşı olan profesörler bile var.

Bunların icmasını Cambridge bile bozmuyor :)))

E Çevrimdışı

Erdem_Balıkesir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bundan yüzyıllar önce insanlar dünyayı düz sanıyordu. Bunun aksini söyeyene salak diyorlardı. :)
Hem "teori" diyorsun hem de bunun aksi mümkün değil bu kesindir diyorsun. 'yasa olması için milyarlarca yıl geçmesi lazım' diyeceksin, o halde milyar yıl geçmeden yasalıktan söz edemezsin. Oxford'da evrim teorisine karşı olan profesörler bile var.

Bunların icmasını Cambridge bile bozmuyor :)))
Kuranda dünya düz gibi anlatılıyor
Yayıp döşedi
Doğu-batı arası
Güneşin battığı yer gibi ifadeler var :)

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
@Martha bu nasıl sembolizma ki , sembolik olarak bahsedilen Adem a.s ın soy seceresi neden yer alıyor kitaplarınızda ?

Adem bin yıl yaşadı , ondan Şit dogdu , Şit 300 yıl Allah ile yürüdü , Onu Allah yanına Aldı , ondan Hanok dogdu vs vs vs diye gider bu secere... kendinle çelişiyorsun farkında değilsin

Martha Çevrimdışı

Martha

Üyeliği İptal Edildi
Banned
1- Aşama aşama evrenin, canlılığın ortaya çıkması kendiliğinden midir yoksa YARATILMA mıdır? Yaratılıp bu aşamalara tabi tutulmuşsa bunun adı evrim değil tekamül süreci olur.
2- Bu bahsettiğin aşamalarda incil maymunla bir akrabalıktan söz ediyor mu? Veya bir çeşit tesadüfen, kendiliğinden var olmayı işaret ediyor mu?
3- Evrimmde yaratma olayı, bilinçli tasarım var mıdır?
4- Hristiyanlığa göre Adem ve hayat aşama aşama tasarlanıp yaratılmış mıdır yoksa Adem türler arası geçişle evrimleşmiş bilinçsizlikten doğan bir varoluş mudur?

1.Tanrı evrimle evreni ve canlıları yaratmak istemiş olabilir. Tanrı'nın yeryüzünü 6 günde yoktan var etmiş olması, aşama aşama yaratılış tezini destekler bir argümandır.

2. Kutsal metinlerin yer aldığı kitaplar birer bilim kitabı değildirler. Kitab-ı Mukaddes de bilim kitabı değildir.

3. Evrimde bilinç yoktur. Şartlar, seçilim, seleksiyon, mutasyon gibi evrimsel kavramlar vardır.

4. Adem sembolik bir kavramdır.

İ Çevrimdışı

İbrahim_Asaf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1.Tanrı evrimle evreni ve canlıları yaratmak istemiş olabilir. Tanrı'nın yeryüzünü 6 günde yoktan var etmiş olması, aşama aşama yaratılış tezini destekler bir argümandır.

2. Kutsal metinlerin yer aldığı kitaplar birer bilim kitabı değildirler. Kitab-ı Mukaddes de bilim kitabı değildir.

3. Evrimde bilinç yoktur. Şartlar, seçilim, seleksiyon, mutasyon gibi evrimsel kavramlar vardır.

Yaw he hee..

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

sen gel benim yukardaki sorularıma cevap ver... ben senin iyice samimiyetsiz oldugunu düşünüyorum ... çünkü verdiğim cevaplar gayet anlaşılır ve mantıklı neden kaçıyorsun ?????????

1.Pavlus bir sembolik anlatım üzerinden nasıl cinsiyetlerin toplumsal rollerini belirler ?
2.sembolik bir adamın soy seceresinin mantığı nedir ??

Ahlu Tawheed Çevrimdışı

Ahlu Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Evrimciler evrimi yasa gibi göstermeye uğraşmalarına rağmen evrim tartışılmaz değildir.
Buna dair akademik anlamda sayısız bilimsel makaleler ve yayınlar vardır.
Evrime karşı uluslararası alanda -müslümanlar haricinde bile- çok sayıda profesör ve akademik çalışmalar yapan insanlar bulunmaktadır.

3) Evrimde bilinç yoksa, midedeki mukus sıvısı nedir. Eğer herşey aşama aşama olsaydı, mukus sıvısı olmayan mide, her yiyecekte paramparça olacak ve insan türü kesilecekti. Ha mukus sıvısı sadece olsaydı, midesiz 'insansılar' yaşamını yürütemeyecekti. Buna dair hala açıklanamayan çok argüman vardır.. Oysa bilimsel yasa olan şey, hiçbir soruyu cevapsız bırakamaz.

4) Adem'in sembolik kavram olduğuna dair delilin nedir? Zira bir vahiy ancak başka bir vahiyle yorumlanabilir. Adem semboliktir diye açıkça başka bir ayet veya hristiyanlığa göre-hadis- bulamazsan bu sadece bi varsayımdan öteye geçmez.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evrimciler evrimi yasa gibi göstermeye uğraşmalarına rağmen evrim tartışılmaz değildir.
Buna dair akademik anlamda sayısız bilimsel makaleler ve yayınlar vardır.
Evrime karşı uluslararası alanda -müslümanlar haricinde bile- çok sayıda profesör ve akademik çalışmalar yapan insanlar bulunmaktadır.

3) Evrimde bilinç yoksa, midedeki mukus sıvısı nedir. Eğer herşey aşama aşama olsaydı, mukus sıvısı olmayan mide, her yiyecekte paramparça olacak ve insan türü kesilecekti. Ha mukus sıvısı sadece olsaydı, midesiz 'insansılar' yaşamını yürütemeyecekti. Buna dair hala açıklanamayan çok argüman vardır.. Oysa bilimsel yasa olan şey, hiçbir soruyu cevapsız bırakamaz.

4) Adem'in sembolik kavram olduğuna dair delilin nedir? Zira bir vahiy ancak başka bir vahiyle yorumlanabilir. Adem semboliktir diye açıkça başka bir ayet veya hristiyanlığa göre-hadis- bulamazsan bu sadece bi varsayımdan öteye geçmez.
Haci artik bosa yazma banlandilar galiba.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt