Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Namazla Ilgili Bazı Sünnetleri Bilmeyenler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
beğavi Çevrimdışı

beğavi

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ben sana ayat yazdım cevap veririsem kafa karıştırı cı olur onun için cevapı vermiyorum
kısa ve öz bir şekilde taberi(rah) anlatmış yazıyorum:
Şüphesiz ki zikri (Kur'anı) biz indirdik biz. Onun koruyucusu da şüphesiz ki biziz.(Hicr=9)
Allah teala bu âyet-i Kerimede, Peygamberle alay ederek ona: "Ey kendisine öğüt verici bir kitap indirilen kimse, şüphesiz ki sen, delisin." diyen kâfirlere cevaben buyuruyor ki: "Ey kâfirler, o Öğüt veren kitabı biz indirdik biz. Onu olduğu gibi muhafaza edecek olan da biziz. Ona ne birşey ilave edilebilir ne de ondan birşey eksiltilebilir. O, değiştirilemez."
Kur'an-i Kerim, Allah tealanin kelamı olması hasebiyle, mânâsı ve ifadre şekilleri bakımından da mucizedir. Herhangi bir insan sözüne benzememektedir. Bu itibarla ona bir insan sözünü karıştırmak veya onun herhangi bir kısmını değiştirmek imkânsızdır. Böyle.birşey yapıldığında durum hemen ve çok açık bir şekilde anlaşılır.
Diğer taraftan Allah teala birçok kullarını Kur'ana hizmetçi kılmış, onu tam olarak ezberlemelerini nasibetmiştir. Öyleki, dünyanın bir ucunda bulunan bir Hafızın, tek bir kelimeyi dahi yanlış okuması, diğer ucundaki Hafız tarafından tesbit edilmekte ve düzeltilmektedir.
Ayrıca Allah tealanın, mânevi bir güçle Kur'an-ı Kerimi muhafaza ettiği muhakkaktır. Nitekim Kur'an-ı Kerim, asırlardan beri kitaplarda ve insanların zihninde muhafaza edilmiş, herhangi bir değişmeye maruz kalmamıştır

kargı1 Çevrimdışı

kargı1

Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH razı olsun aldın cevabı inşALLAH kim tayin ediyor diye ben suud için demiştim

USULU'D DİN Çevrimdışı

USULU'D DİN

Üye
İslam-TR Üyesi
taalib
sana olan sevgim azalıyor ne yazık ki.birşeyler yap da Allah için kardeşlik bağımız tekrar kuvvetlensin.mesela öğüt verenin öğüdünü bir tut.bir araştır.beğenmezsen o zaman bana cephe al.

nahl
sana da kızmıyorum.fakat bir görüşü tam oturtana kadar bu kadar bağlı kalmamanı öneriyorum.birşeyi tam oturttuğunu da ancak gönlünde tekrar islam ın hoşnutluğunu duyduğun zaman anlarsın inşaAllah

eğer şimdi gönlün hoşnut ise sana bir hadis söyleyeyim de eskiden bu konuyu araştırdığım zamanlarda beni tam 1 ay uykusuz bırakan bu hadisin vesilesiyle Rabbimin beni doğru yola iletmesi inşaAllah senin de başına gelsin sende doğru yolu bul.

''birtakım insanlar cuma yı terkettikleri zaman Allahu Teala kalplerini kilitler de sonra sapıtanlardan olurlar''

bu hadis müslim de geçiyor.lafzını tam hatırlayamadığım için derme çatma yazdım.fakat şundan eminim ki önce cumayı terkedecekler sonra sapıtanlardan olacaklar lafzı geçiyor.

o halde şunu iyi anla.günümüzde müslümanlıkla alakası olmayanlar cuma ya gitmeyebilirler.bu demek oluyor ki önce sapıtmışlar sonra cumayı terk etmişler.
fakat hadiste bunun haricindeki bir topluluktan bahsediyor.önce cumayı terk edecekler sonra sapıtacaklar.yani sapıtmaları cumayı terk etmelerine bağlıdır.kesin farz olan bir hükmü belli başlı sebeplerden terk etmek ancak sapıkların işidir.

sana akılı nasların önüne geçirme deyişime sadece bir örnekti bu.daha bunun gibi nice hataları var harici kafaların Allah yanlışlarımızı görenlerden eylesin.
akıl öyle birşey ki o kadar sevimli geliyor ki bize nasları terk ettiriyor vahiye olan teslimiyetimizi alıyor.oysa Allahu Teala bizi uyardı ''kendilerinde olan ilme güvendiler!'' diye.
şimdi sen kendinde olan ilme dayanarak cemaat ile namazı ve cumayı terk mi ediyorsun? Allahummesellim!

bunu harici dediğim veya tevil yoluyla hariciliğe kaçıyor dediğim el makdisi nin ve abdulkadir b. abdulaziz in yazılarında görebilirsin.o halde bu ne demek oluyor biliyor musun?
bu şu demek oluyor ki sen köşeye sıkıştın.ya el makdisi yi reddedeceksin ya ebu hanzala yı.çünkü ikisi farklı görüşteler bu namaz konusunda.daha bir çok hususta ayırılıyorlar.
el makdisi dediğim gibi bir çok yönden diğer harici kesimin hareketlerini kınıyor ve beri olduğunu söylüyor.bende diyorum ki bir de el makdisi nin kendisinin görmediği hataları var.onları bulmak içinde başka alimlerin tekfir ile ilgili görüşlerine bak diyorum.

benim ayet ve hadislerle buraya detaylı yazacak vaktim de yok ayrıca.git araştır sen kendi bacağından asılacaksın.ben kendi bacağımdan.tekfiri de detaylı bilmen gerekmiyor.günlük hayatta neler yapabileceğini öğren gerisinden uzak dur madem aklın almıyor.

şunu söylemek istiyorum ki haricilik kibir sahiplerinin işidir.herkesi tekfir ederek tatmin olurlar ve kendilerince kafir olanların arasında çok yüce görürler.bu dile dökülmese akıla gelmese dahi hareketlerde böyledir.bazen insan kendi hatasını kendisine dahi itiraf edemez.bu da böyle bir durum.

haricilikten kurtulduğunu da ne zaman anlarsın biliyor musun? birine baktığın zaman bu kafir mi müslüman mı diye sormadığın zaman.
çünkü haricilere göre 2 şık kafirlik ya da müslümanlık.
oysa ehli sünnete göre bu böyle değil.

müslümanlık ile kafirlik arasında, doğruyu bilip de nefsine zulmettiği için günah sahibi vardır henüz hatasını anlayamamış cahil kişi vardır ulaştığı son ilim tevilden dolayı hatalı dahi olsa niyeti halis olduğu için ecir sahibi olan kişi vardır.bu şıklar uzar da uzar.bu şıkları da oluşturan yine ayet ve hadislerden çıkartılan tekfirin engelleridir.

artık bu siteyi yıksanız da cevap vermeyeceğim.sadece moderatöre bildireceğim inşaAllah.

K Çevrimdışı

Kontrol Ediliyor...

Üye
İslam-TR Üyesi
usulu

sen asla basit bir soruya müslüman gibi cevap veremiyecek kadar ne olduğun görülüyor.

sapıtmişların bir yolu olan laik-demokratik-kapitalizm dinine düzenine-sistemine-rejimine sapıtmışların yoludur diyemiyecek kadar imanı bilgin yoktur.

kendi aklınca yuvarlak yazıp harici damgası vurmaktan başka bir şey elinden gelmiyor.

bir ayet yazıp bugüne uygulamayacak kadar bilgin olmadığını da görmekteyim.

fatiha süresini bile anlamamışsın.

kelime-i şehadet-i bozan şartlardan haberin yoktur.

ebuhanzala gibi bir ehli sünnet bir kardeşimizin yanında elifi bile bilmezsin.

ebuhanzala gibi kardeşlerimizden ALLAH C.C RAZI OLSUN.

NE MUTLU MÜSLÜMANLARA Kİ EBU HANZALA GİBİ EHLİ SÜNNET BİR KARDEŞİMİZ VARDIR.

ALLAH C.C EBUHANZALA VE KARDEŞLERİNİN GİTTİĞİ YOLDA GİTMEYİ HEPİMİZE NASİP ETSİN.

ALLAH C.C YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN.

E Çevrimdışı

Ebu Katade

Guest
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

yazdıklarım

Muhammed Ebu Said El- Yarbuzi nin hadislerle ve izahlarıyla derlediği ''kitap ve sünnete göre namaz'' risalesindendir.

bilmeyenler inşaAllah amel etsin diye, bilenler de bu rivayetlerde hata var mıdır inşaAllah göstersinler diyedir.

RUKU'DAN KALKTIKTAN SONRA ELLERİ TEKRAR GÖĞSÜN ÜZERİNE KOYMA BABI

Vail İbnu Hucr ra şöyle dedi: Resulullah sav i namaz için tekbir aldığı vakit, ellerini kulakları hizasına kadar kaldırdığını ve sonra ruku'ya giderken ve sonra semiAllahu limen hamideh deyip rukudan kalkarken de aynı şeyi yaptığını ve kıyamda da sağ eli sol elini tuttuğunu gördüm.

(bu hadisi Ahmed(4/318) hasen bir senedle rivayet etmiştir)

İZAH

bu hadis i şerif, Resulullah sav in ''iftitah'' tekbirinden ve ''ruku'dan'' sonraki ''kıyam'' halinde ellerini göğsünün üzerine bağladığını ifade ediyor.zira göğsün üzerine el koyma, ''iftitah'' tekbirinden sonraki kıyama has olsaydı, hemen iftitah tekbirinden sonra ellerini göğsünün üzerine bağladı diye ifade etmesi gerekirdi.iftitah tekbirinden sonra zikretmeyip, ruku'dan sonra bu hareketi tek isim altında, ruku'dan kalktıktan sonra ''kıyam'da'' sağı ile solunu tuttuğunu gördüm demesi, çok sarih bir ifade'i kelamdır.

Zira asıl olanda budur.hem rukudan kalktıktan sonra eller salıverilecek diye zayıfda olsa tek bir rivayet mevcud değildir.Resulullah sav den gelen hadislerden cemi'si namazda kıyam halinde ellerin göğsün üzerine konulacağına delalet ediyor.

SECDEYE GİDERKEN ELLERİN OMUZLAR HİZASINA KADAR KALDIRILABİLECEĞİ BABI

Malik ibnu huveyris ra den:O, nebi sav in namazında, ruku ettiğinde, başını ruku'dan kaldırdığında ve secde ettiğinde ellerini kulakları hizasına kadar kaldırdığını görmüş.

(bu hadisi nesai (1085) ve dare kutni() sahih bir senedle rivayet etmişlerdir)

İZAH

kıyamdan secdeye giderken,secdeden kalkarken tekrar secdeye giderken, birinci ve üçüncü re'katlardan kıyama kalkarken elleri tekbirle kaldırma hareketi Resulullah sav den sabit olan bir ameldir.70 numaralı ibnu umer hadisiyle aralarında tenakuz varmış gibi görünmesine rağmen, ibnu umer dahil on tane sahabeden naklolunmuştur.bu rivayet mütenakız değil bilakis ibnu umer'in rivayetinin ziyadesidir.hadis ilmin'de ma'lum olduğu üzere sika nın ziyadesi makbul'dur.

SECDEDEN KALKARKEN ELLERİN OMUZLAR HİZASINA KADAR KALDIRILACAĞI BABI

vail ibnu hucr ra den: Resulullah sav ile beraber namaz kıldım.Resulullah sav (namaza başlarken) tekbir aldığı vakit ellerini (omuzları hizasına kadar) kaldırdı ve başını secdeden kaldırdığı vakitte ellerini (omuzları hizasına kadar) kaldırdı.

(bu hadisi ebu davud(723) ve ahmed (3/436) sahih bir senedle rivayet etmiştir)

ALLAH razı olsun kardeş çok güzel bir konuya değinmişsiniz.....

Es-Serahsi Çevrimdışı

Es-Serahsi

Üye
İslam-TR Üyesi
Hanzalayı Allah ıslah etsin, tekfirci bir zihniyete sahip ama son zamanlarda biraz düzelmiş diye duydum nekadar doğru Allahualem.

K Çevrimdışı

Kontrol Ediliyor...

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu hanzalayı şirk işleyenler ,şirk ayetlernden haberi olmayanlar sevmez.

ebuhanzalayı tağut ayetlerini bilmiyenler sevmez

ebuhanzalayı ilah,rab ,din terimlerini bilmiyen sevmez.

ebuhanzalayı müşrik-münafık-kafir ilemüslüman ayırımı yapmayanlar sevmez.

ebuhanzalayı siyer bilgisi olmayanlar sevmez

ebuhanzalayı Laik-demokratik-kapitalizm dini ile islam dinini birlikte kabül edenler sevmez.

inşallah laik düzenin baskılarına laik düzenin hapsetmesine rağmen mücadeleye devam eden ebu hanzala kardeşimze Allah c.c den kuvvet vermesini dua ediyorum.

Allah c.c ebuhanzala kardeşimizden ve ümmetten razı olsun.

cd leri inşallah elden ele dolaşmaktadır.

inşallah yaptığı hizmet genç yaşına rağmen anlatılmayacak kadar önemlidir.

binlerce ebuhanzala yetişiyor.

korkun ey kafirler korkun.

sevinin ey müslümanlar sevinin yola çıktık.

kork ey laik düzen kork

korkun ey laik düzen uşakları korkun.

Allah c.c kafirun süresinde de diyor ey kafirler dediyor.

biz sizin söz verdiğiniz atanızın ilke ve inkilaplarını kabül etmiyoruz.

biz sizin bu şekilde taptığınız heykellere saygı durmıuyoruz.

sadece Allah c.c ye kıyamda dururuz.

sonrada diyoruz ki sizin laik dininiz size bizim islam dinimiz bizedir.

işte biz Allah c.c nin tekfir edin dediklerini tekfir ederiz.

müslümanım diye putu atanlara kardeş deriz.kardeşlerimizi canımızdan çok severiz.

Ebuhanzala kardeşimizi de canımızdan çok seviyoruz.

Allahc.c nin hükümleri tekfir et diyor bizde tekfir ediyoruz.

sizin zırvalarınız sizedir.

biz Allah c.c ilahımıza böyle bağlıyız.başka ilahları atarız atmayanları kardeş saymayız.

Allah c.c yarve yardımcımız olsun

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Bazı arkadaşlar abi konu silerken ya da müdahele ederken acele ediyorsun diyorlar. İşte bu adamı normalde dün atmam gerekti bakın bugün bunca müslümanın günahına girdi. Topluca buradakileri tekfir ederek içindeki pisliği attı.

Korkun ey kafirler diyor birde karşısında kafirler topluluğu var ya korkacaklar. Bunların işi gücü yok ancak sesleri müslümanlara çıkıyor neyse adam olmayan bi kaç kitap okuyup burada ahkam kesenleri muhattab almak hata aslında.

Ebu hanzalayı yere göğe sığdıramıyorlar halbuki kendisi ilim talebesi bile değil. İnsanlar büyük alimleri bırakıp bu tür kişilere bağlanırsa olacağı da budur. Kime ne dediğinden bile haberi olmayan zavallıları Rabbim ıslah etsin.

Konu kilitlenmiştir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...