Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Nasrallah: Sizlere Yeni Zaferler Vaadediyorum

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
hizbullah-iftihar-velfecr.jpg

Hizbullah lideri Seyyid Hasan NasrALLAH, siyonist düşmanın Lübnan'dan kovuluşunun 8. yıldönümü dolayısıyla Beyrut'ta yaptığı tarihi konuşmasında, İslam Ümmetine yeni zaferler müjdesi verdi.

Seyyid NasrALLAH'ın konuşmasından bölümler:
Semir Kantar ve Arkadaşları Yakında Aramızda Olacak

Siyonistlerin ellerinde bulunan esirlerin çok kısa bir zaman sonra kurtarılacağını müjdeleyen NasrALLAH, “Esirler bizim vaadimizdir. Semir Kantar ve esir arkadaşları gerçekten de çok yakında aramızda Lübnan'da olacaklar” dedi.

Zafer Kazandık. Fakat, Yönetimi İstemedik

NasrALLAH konuşmasının devamında Lübnan'ın iç meselelerine değindi. 2000 yılında Bint Cubeyl'de düzenlenen kutlamalardaki konuşmasına atıfta bulunan NasrALLAH “Biz, görevimizi yaptık. ALLAH'ın bizden razı olması bizim için yeterlidir. hiç kimseden bir teşekkür beklemiyoruz. Yönetimi istemediğimizi söyledim. Direnişçilerin kanları ile özgürleşen bu topraklar, Lübnan yönetiminindir. Buranın güvenliğinden Lübnan yönetimi sorumludur. Biz ne güvenlik ne de idari yapısından sorumlu olmak istiyoruz. Böyle demedim mi? Eylemlerimiz sözlerimize muhalefet etti mi? Kesinlikle hayır” dedi.

Lübnanlı Siyasetçilerin Bilmedikleri Mahrumiyet Bölgeleri Var

NasrALLAH, her şeyi Lübnan yönetimine bıraktıklarını, Lübnan yönetiminden, direnişin olduğu bölgelerde insanların mahrumiyet içerisine yaşadıklarını, bu bölgelerle ilgilenilmesi çağrısında bulunduğunu söyledi.

Geçen 8 yıllık zaman içerisinde, bugünlerde yönetime talip olanların bu bölgelerde bulunan insanlarla ilgilenmediklerini belirten Seyyid NasrALLAH “Mahrumiyet içerisinde bulunan bölgeye gitmenize engel olan nedir? Lübnanlı kardeşlerimiz biliyor fakat Arap kardeşlerimiz de bilsinler. Lübnan da öyle bölgeler var ki Lübnan yönetimi bilmiyor. Sadece vergileri toplayan polis biliyor” şeklinde seslendi.

Fikirlerimizi, Halkımıza Dayatmak İstemedik

NasrALLAH, Lübnan'a hükmetmek istemediklerini şu sözleri ile bir kez daha vurguladı: “Tarihte zafer kazanan tüm direnişçiler, yönetimi talep ettiler. Fakat biz yönetime asla talip olmadık. Onlara dedik ki bu yönetim sizin olsun. Dedik ki adil olun. İnsanların sosyal ve ekonomik sorunlarını çözün. İnsanların şerefini koruyun. 2000 yılındaki zafer sonrasında yönetime ortak olmayı bile istemedik. Bugün bu sözlerimi tekrarlıyorum. Biz Hizbullah olarak yönetime talip değiliz, Lübnan'a hükmetmek istemiyoruz. Fikirlerimizi ve projelerimizi Lübnan halkına dayatmak istemiyoruz”

Lübnan'ın Yönetimine Herkes Katılmalı

NasrALLAH, Lübnan'a tek başlarına hükmetmek istememelerinin sebebini de Lübnan'ın diğer ülkelerden farklı olarak çok farklı gurupları barındıran bir yapıya sahip olmasını gösterdi. NasrALLAH, Lübnan'ın herkesin katılımıyla, dayanışmasıyla idare edilmesi gerektiğini söyledi.

Evet! Ben, Velayeti Fakih Hizbindenim

Hizbullah hareketini İslam İnkılabı Rehberi'ne tabi olmakla suçlayanlara cevap veren Seyyid Hasan NasrALLAH, bu gerçeğin çarpıtıldığını söyledikten sonra “Onlar bizlere, velayeti fakih hizbi dedikleri zaman bizi aşağıladıklarını düşünüyorlar. Asla..! Ben bugün buradan Velayeti fakih hizbinin bir ferdi olmaktan gurur duyduğumu ilan ediyorum. Fakih adil, fakih alim, fakih hakim, fakih cesaretli, fakih doğru sözlü ve fakih samimidir."

Hakkımızda Çok Şey Söylediler

Fuad Sinyora hükümetinin Hizbullah aleyhindeki kompolarını boşa çıkarmak için Beyrut'un kontrolünü ele geçirmesi üzerine, Hizbullah'a karşı suçlamalarda bulunanlara da cevap veren Seyyid Hasan NasrALLAH, “Son olaylar hakkında çok şey söylendi. Denildi ki: Bu olayların hedefi, yönetimi veya Lübnan'ı ele geçirmekti. Darbeden söz ettiler. Yönetimi değiştirmekten söz ettiler. Suriye'yi Lübnan'a geri getirmekten söz ettiler… Temmuz savaşında da direniş, İran'ın nükleer enerjisi için savaşıyor dediler. Bugün de aynısını söylediler” dedi.

Muhaliflerin dik duruşu karşısında Lübnan hükümetinin meşru olmayan kararlarından geri atmasıyla, Doha'daki görüşmeler esnasında sergiledikleri tutum ile yönetime talip olmadıklarını bir kez daha ispatladıklarını belirten Seyyid NasrALLAH, “Lübnan'ı direniş ve ordu arasındaki çatışmadan kurtarmak istedik. Lübnan'ı gurupçuluk fitnesinden kurtarmak istedik. Lübnan'ı zamanın firavunu olan George Bush'un vaat ettiği sıcak yazdan kurtarmak istedik” dedi.

Son yaşanan olaylar sebebiyle kendilerini yönetimi ele geçirmekle itham edenlere, eşitlik ve adalet ilkelerine dayalı bir zeminde Lübnan'ın çıkarları için çalışmaya çağıran Seyyid Hasan NasrALLAH, adil ve temsilcilerinin halk tarafından seçildiği devlet talebini de yineledi.

Arap kimliğinde değişikliğe gidilmeden Lübnan Anayasasında değişiklik yapılaması talebine olumlu cevap veren Seyyid Hasan NasrALLAH “Evet, Anayasada değişiklik yapılmasını onaylıyorum. Hizbi Vilayeti Fakih'den olan ben, Arap kimliğini koruyacak ve Lübnan'ın içişlerine karışmayı engelleyecek bir Anayasa değişikliğini onaylıyorum” dedi.

Suçlamalara Sonra Cevap Vereceğim

NasrALLAH, Lübnan'da son yaşanan olaylar hakkında açıklamak istediği bir çok hususun olduğunu fakat, halkın mutlu olduğu bugünde tartışmaları tekrardan gündeme getirmek istemediğini belirterek, şahsı ve Hizbullah hakkındaki suçlamalara ilerleyen günlerde yanıt vereceğini söyledi.

Yaşananlardan İbret Alınmalı

NasrALLAH, mühim olanın yaşanan hadiselerden ibret ve ders alınması gerektiğini, bundan dolayı da zafer kazanmış bir kişinin uslubuyla konuşmadığını vurguladı.

Katar, Suriye ve İran'a Teşekkür

NasrALLAH Konuşmasında Katar, Suriye ve İran İslam Cumhuriyetine, ittifakın sağlanmasındaki katkılarından dolayı teşekkür etti.

Direniş ve Devletin Silahı

Direnişin silahının kullanılması ile ilgili eleştirilere yanıt veren NasrALLAH “Direnişin silahının iç siyasi kazanımlarda kullanılması yanlıştır. Fakat aynı şekilde devletin silahının, muhalif gurupların tasfiyesinde kullanmak da meşru değildir. Devletin silahını, harici hesapların (Lübnan'ı zayıflatan ve İsrail ile mücadelede silahın kullanılmasını yasaklayan) çıkarı için kullanmak meşru değildir. Devletin silahının direnişi ve silahını hedef almada kullanılması da meşru değildir. İster direnişin isterse devletin silahı olsun bütün silahlar, hedeflerini hizmet etmede kalması gerekir” dedi.

Sizlere Yeni Zaferleri Vaadediyorum

NasrALLAH, konuşmasında ayrıca hükümetin geri adım atmasının, sadece Hizbullah'ın değil tüm Lübnanlıların bir zaferi olduğunu belirterek “Sizlere daha önceden zaferler vaadettiğim gibi şimdi yeniden yeni zaferler vaadediyorum” dedi.

Gelin! Hep Beraber Lübnan'ın Hayallerini Gerçekleştirelim

NasrALLAH, Amerika'nın iddia ettiği gibi bu yazın sıcak değil sakin geçeceğini söyledikten sonra “Önümüzde iki hayal var. Birinci Lübnan'ın hayalidir. İkincisi de Amerikanındır. Lübnan'ın hayali yazın sakin geçmesidir. Amerikanınki ise yazın sıcak geçmesidir. Gelin hep beraberce Lübnan'ın hayalini gerçekleştirelim düşmanlarımızın hayalini değil” dedi.

velfecr