Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Okula Giderken Kılınamayan Namazlar ve Kıble Tayinindeki Sapmanın Etkisi?

A Çevrimdışı

apollo123

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm.17 yaşındayım arkadaşlarımın yardımı sayesinde 2 haftadır namaz kılmayı öğreniyorum.Okul dolayısıyla ancak akşam ve yatsıyı kılabiliyorum(Hergün 1 kaza da kılıyorum).Hafta sonları öğlenide kılıyorum.Yeni öğrenmeye başladığım için bazı eksiklikler oluyor.Arkadaşlarım niyet önemlidir kabul olur diyorlar.Doğrumu? Birde kıbleye dönüyorum.Küçük sapmalar oluyor.Hafif soluna doğru bakıyorum.Sorun yaratırmı?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah kardeşim ,
Evvela bir insan/çocuk kaç yaşında namazla mukellef olur onu görelim ;

Sebra (r.anh), "Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu" demiştir:
"Çocuk 7 yaşına gelince namaz kılmasını emrediniz. 10 yaşına gelir de kılmazsa dövünüz (ve yataklarını ayırınız.)"
(Tirmizî, mevâkît, 182; Ahmed b. Hanbel, II, 180 - 187; Ebu Davud, Namaz, Bab 26, Hadis no : 494; Dârimî, salât 141)

Çocuklara Namaz Kaç Yaşında Farz Olur? - Çocuğa Namaz Kılma Emri Ne Zaman Verilir?

https://www.islam-tr.org/konu/cocuklara-namaz-kac-yasinda-farz-olur.28163/

Okuyor olmanız ve bu sebeble okula denk gelen namaz vakitlerini kaçırıyor olmanız sorumluluğunuzu kaldırmaz. Ne yapıp edip, musait bir yerinde vakti içerisinde namazınızı kılmalısınız. Eve gelip (kaza) kılmanız , namazın borcunu üzerinizden düşürse de, vaktinde kılmamanın günahını düşürmez. Bu sebeble ayrıca bol bol tevbe istiğfar da etmelisiniz.

Kıble'nin tayininde küçük sapmalar namazın sıhhatini etkilemez. Yeter ki göğsünüz kıblenin yönünden aşırı (45 derece ve üstü) sapma olmasın. Bunun için kıbleyi iyi araştırdıktan, yönünden kalbiniz mutmâin olduktan sonra namaza durmanız vesveseyi de sonlandıracaktır.

Üst Ana Sayfa Alt