Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Orucum Bozuldu mu?

K Çevrimdışı

kanas

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum,
İçtiğim su gırtlağıma geldi ama gırtlağımdan yukarı geçmedi yani ağzıma gelmedi. Ben gırtlağımdan aşağı yuttum suyu, orucum bozuldu mu?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam, Kardeşim yazından anlayamadım. aşağı yukarı bırakın, mideye su gitti mi? Bilerek mi içtin?

Abdulmuizz Fida

Admin
Aynen geri çıkmaya çalıştı boğazımdayken geri yuttum. Bilerek yuttum.
Kardeşim baştan anlatırmısın; durub dururken kusma hadisesi mi yaşadın, yoksa normal olarak su içtin, boğazından aşağı inerken aklına geldi çıkarmaya çalıştığın halde çıkaramayıb, tekrar içtiğin suyu yutmak zorunda mı kaldın.
Neyse iki durumda da oruc (eğer unutarak içtiniz ve son anda hatırladınız ise) bozulmaz, tamamlayın inşeAllah.

K Çevrimdışı

kanas

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim baştan anlatırmısın; durub dururken kusma hadisesi mi yaşadın, yoksa normal olarak su içtin, boğazından aşağı inerken aklına geldi çıkarmaya çalıştığın halde çıkaramayıb, tekrar içtiğin suyu yutmak zorunda mı kaldın.
Neyse iki durumda da oruc (eğer unutarak içtiniz ve son anda hatırladınız ise) bozulmaz, tamamlayın inşeAllah.
Kusma hadisesi oluyordu. Oruçlu olduğumu unutarak değil bilerek yuttum ama ağız dolusu değildi.

Abdulmuizz Fida

Admin
Kardeşim ben sorunu (içiyormusun, kusuyormusun, içtiğini mi kustun, yoksa otururken durup dururken mi kustun, bilerek mi , bilmeyerek mi, ne yaşadığını tam) anlayamıyorum.

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
abdulmuiz olay anladığım kadarıyla reflü de olduğu gibi fazla yemekten yada hazımsızlıktan dolayı yemek yedikten bir kaç saat sonrada olabilir mideden yemek borusuna su gelir buna buna acı yada ekşi su da denilir bunu bazen istemedende olsa yutarsın anlatılmak istenen olay bu herhalde

K Çevrimdışı

kanas

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim ben sorunu (içiyormusun, kusuyormusun, içtiğini mi kustun, yoksa otururken durup dururken mi kustun, bilerek mi , bilmeyerek mi, ne yaşadığını tam) anlayamıyorum.
İçtiğim su istem dışı olarak boğazıma geldi ben de kusmamak için geri yuttum. Yani durup dururken, istemeden kusuyordum ama yuttum dediğim gibi. Sabrın için ALLAH razı olsun abi :)

Abdulmuizz Fida

Admin
Kardeşim işte bunu soruyorum, yani "içtiğin su" unutkanlıkla mı idi, yoksa bilerek mi? Sonra niye kusmamak istedin?

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
:)

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu arkadasin daha ne sordugu belirsiz iken sabırla defalarca cevaplanıyor fakat kendi sağlığım hakikaten söz konusu olan bi konuda sorduğum sorunun cevabını hala beklemekteyim kaç gündür orucum bozulabilir şübhesi ile nefes sorunu yasamama ragmen burna ilaç çekmiyorum burun spreyleri tuzlu su vs kullanmak orucu bozar mı yahut ne kadar miktar alabiliriz diye sordum cevaplanmadı biz sitenin üvey evladıyız demek ki :/

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhi zaten kanas arkadasın sorusunun tam altında benim sorum var Ramadan ve oruçla alakalı soru ve cevap bölümünde :)

Sorularınızı farklı farklı yere değil de, Sitedeki Soru Cevab Bölümünde ilgili başlıklara açarsanız inşeallah geç de olsa görülür, cevablanır.

Soru Cevab :

https://www.islam-tr.org/katagori/soru-cevap-bolumu.231/

Soru Cevab : Kurban _ Ramazan _ Oruç

https://www.islam-tr.org/katagori/kurban-ramazan-oruc.240/

Abdulmuizz Fida

Admin
İşte orası aslen benim dediğim bölüm değil.
Kanasın yazdığı soruya da bugün sorduğu için yazdım.

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İşte orası aslen benim dediğim bölüm değil.
Kanasın yazdığı soruya da bugün sorduğu için yazdım.
Tamam akhi ben anladım senin esas ilgilendigin bölüm soru cevap bölümü .. biraz sitem ettim açıkcası zoruma da gitti biraz bu arkadasın sorusu yanıtlanıp benim ki yanıtlanmayınca. . Hakkını Helal edesin :)

K Çevrimdışı

kanas

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bilerek içtim ama sahur vaktinde içmiştim yani vakit konusunda sıkıntı yok. Ama vakit çıktıktan sonra boğazıma geldi. Ben de geri yuttum. İlmi olarak biraz cahil olduğum için kussam acaba orucum bozulur mu diye geri yuttum.

Abdulmuizz Fida

Admin
Bilerek içtim ama sahur vaktinde içmiştim yani vakit konusunda sıkıntı yok. Ama vakit çıktıktan sonra boğazıma geldi. Ben de geri yuttum. İlmi olarak biraz cahil olduğum için kussam acaba orucum bozulur mu diye geri yuttum.
Olayı anlamaya çalışıyorum ki , vereceğimiz cevab vebal taşıyor.
Kardeşim hep aynı sıkıntı, en baştan detaylıca söylemiyorsun. Desene ki "Oruçlu değilken içtiğim su, sahurdan sonra oruçlu iken kusacak gibi olub boğazıma kadar geldi , kusmadım, tekrar yuttum."
İnşeallah bu durumda bir şey gerekmez, kussanızda gerekmezdi.

K Çevrimdışı

kanas

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Olayı anlamaya çalışıyorum ki , vereceğimiz cevab vebal taşıyor.
Kardeşim hep aynı sıkıntı, en baştan detaylıca söylemiyorsun. Desene ki "Oruçlu değilken içtiğim su, sahurdan sonra oruçlu iken kusacak gibi olub boğazıma kadar geldi , kusmadım, tekrar yuttum."
İnşeallah bu durumda bir şey gerekmez, kussanızda gerekmezdi.
Hakkını Helal Et abi. ALLAH razı olsun.

E Çevrimdışı

esma erol

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
arkadaşım bu tarz soruları yüzyüze hocalarla konuşarak daha iyi çözümlersiniz

Üst Ana Sayfa Alt