Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Peygamberimiz Sav. Sivilleri Öldürme Emri Vermiş midir?

B Çevrimdışı

BirMusluman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bir gazvede çadırların içindekilerini peygamberimiz vurma emri veriyor diye hatırlıyorum birde mekke fethinde peygamberimize hicveden kadın olması lazım ölüm listesinde oda var diye öyle hatırlıyorum bu söylediklerimden yanlışlarım varsa düzeltin inşallah kardeşlerim.

J Çevrimdışı

jihat fisabilillah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
mekkenin fethinde 11 kişilik özel bir liste yapılıyor ve teker teker öldürülüyorlar bunların ortak özelliği islam aleyhine propaganda yapmak ,islama, peygambere hakaret etmek.Bunlar arasında iki köle kadın vardır.Köle olmalarına yani sahiplerinin emri ile islam aleyhine şarkılar söylemelerine rağmen öldürülmüşlerdir.Bu da islama peygambere hakaretin ,islam aleyhinde propagandanın ne kadar önemli bir suç olduğunu gösterir

L Çevrimdışı

la illa kelamullah

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bunlar arasında iki köle kadın vardır.Köle olmalarına yani sahiplerinin emri ile islam aleyhine şarkılar söylemelerine rağmen öldürülmüşlerdir.

bunlar ikrah altında mı şarkı söylemişler yoksa rıza ile mi?

K Çevrimdışı

Kozzsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
daha öncede demiştim "sivil" şehirli demektir silahsız daha uygun olur , silahsız öldürüldü mü evet öldürüldü.

Ebû Afek
Nebi as., Medine’ye geldiğinde; Amr b. Avf kabilesinden yaşı yüz yirmiye ulaşmış Ebû Afek diye anılan ve bir ihtiyar vardı. İslâm dinine girmediği gibi insanları Nebi as.’ın aleyhine düşmanlık etmeye kışkırtıyor. Yahudilerin yanında yer alan hatta Yahudi olduğu ifade edilen bu adam, Rasûlullâh’ı üzüyor ve manen eza-cefa ediyordu. Çıkardığı nifak doruktaydı. Allah’ın Elçisi Bedir savaşına çıktığında, Allah onu muzaffer olarak geri döndürdü. Ebû Afek, Allah’ın Elçisine haset ederek taşkınlık etmeye başladı. İnsanları Nebi as.’ın aleyhine kışkırtan hicivli şiirler söylemeye devam etti. Yapılan bu taşkınlığa canı sıkılan Sâlim b. Umeyr:- Ebû Afek’i öldürmek veya bu uğurda ölmek üzerime adak olsun, dedi. Fırsat kollamaya başladı.Ebû Afek’ın hiciv şiirleriyle çıkardığı fesat ve yaptığı eziyet üzerine bir gün Rasûlullâh:- Şu habisi benim adıma kim halledecek, buyurdu.Sâlim fırsatı yakalamıştı. Bir yaz gecesiydi. Ebû Afek, Amr b. Avf mevkiindeki evinin avlusunda uyuyordu. Sâlim geldi. Kılıcını Ebû Afek’in ciğerine sapladı. Kılıç ta yatağa dayandı. Allah’ın düşmanı iğrenç bir çığlık atarak bağırdı. Sesi duyan insanlar koşarak geldi. Onu evinin içine koydular. Sonra da bir kabir kazıp gömdüler. Olayın meydana getirdiği panikle oradakiler birbirlerine:- Onu kim öldürdü? Allah’a yemin olsun ki: eğer bilseydik biz de onu mutlaka öldürürdük, diyorlardı. Aşağıdaki kaynakların özeti bir araya getirildi.Meğâzî Vâkidî c.1 s.175Sîret İbnu Kesîr c.4 s.432Sîret İbnu Hişâm c.2 s.635Tabakâtu’l Kübrâ, İbnu Sa’d, c.2 s.28Târîhu’l İslâm… ez Zehebî c.2 s.138Ensâbu’l Eşrâf, Ensâbu’l Eşrâf c.1 s.165Üsdu’l Ğâbe, Kismu’s Sîre ve’t Târîh İbnu’l Esîr c.3 s.315Uyûnu’l Eser… Muhammed b. Abdullah b. Yahyâ İbn Seyyidü’n Nâs c.1 s.383

Bir kardeşin yorumundan alıntı:

Rasulullah(sav)'e gece baskınında ölen kadın ve çocuklarının durumu sorulduğu zaman "Onlar da onlardandır" buyurmuştur. Bu hadisi de Buhari Sahih'inde zikretmiştir.

Bunun yanında direk olarak sivilleri, sivil halkı kadın ve çocukları hedef almak asıl itibariyle yasaklanmıştır. Ancak Rasulullah(sav)'i şiirleriyle hicveden kadının öldürülmesi, Rasulullah(Sav)'e küfreden zımmi kadının Müslüman kocası tarafından katledilmesine karşın Rasulullah(sav)'in "Onların canı hederdir" demesi ise meşhurdur.

B Çevrimdışı

BirMusluman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşler çok önemli bir mesele çözülmüş oldu Allahu akbar.Rabbim sayılarınızı arttırsın dua ediyorum inşallah bu konuya hayırlı şekilde katkıları bulunan kardeşlerime sizleri çok ama çok seviyorum.Yönetici akhilerden konuyu kitlemelerini tavsiyede bulunuyorum ki konu hafazanallah sıkıntıya mahal verecek şekilde uzayıp saçmalanabilecek bir konu haline gelebilir de.Allah azze vecell sizleri firdevse götürecek ameller işlemeyi nasip etsin.

Üst Ana Sayfa Alt