Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Semerkant | Amin Maalouf

S Çevrimdışı

simurg

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Semerkant-Amin-Maalouf-1998__42210224_0.jpg
  • Ebu Tahir: Demişsin ki: 'Bazen camiye giderim, orası gölgeliktir, güzel uyku çekilir."​
  • Hayyam: Sadece Rabbi'yle barış içinde olan bir adam ibadethanede rahatça uyuyabilir.​
  • Hayyam: Ben, mahşer gününün dehşetinden başka iman, secdeden başka namaz tanımayanlardan değilim.Ben nasıl mı namaz kılarım? Bir gülü seyrederim, yıldızları sayarım, yaratılışın güzelliği, onun düzenindeki kusursuzluk karşısında büyülenirim, Rabbim'in en güzel eseri olan insanın, onun bilgiye aç beyninin, aşka aç gönlünün, uyanmış veya tatmin edilmiş tüm duyularının karşısında hayranlığa kapılırım.​
  • Ebu Tahir: Dinle genç dostum, Yüce Rabbim sana bir Adem oğlunun elde edebileceği en değerli şeyleri bahşetmiş: Zeka, belagat, sıhhat, güzellik, öğrenme, varoluşun tadına varma isteği, erkeklerin hayranlığı ve herhalde kadınların baygın iç çekişleri.Umarım Yaratan seni bilgelikten, dilini tutma bilgeliğinden yoksun bırakmamıştır; yoksa sahip olduğun tüm diğer vasıflar ne bir işe yarar ne de takdir görür.​
  • Hayyam: Düşündüklerimi ifade etmek için yaşlanmayı mı beklemem gerek?​
  • Ebu Tahir: Her düşündüğünü ifade edebileceğin gün, senin torunlarının torunları bile ihtiyarlamış olacak.Şimdi sır ve korku devrindeyiz, iki yüzün olmalı birini kalabalığa göstermeli, ötekini kendine ve Yaratıcı'na saklamalısın.Gözlerini, kulaklarını ve dilini korumak istiyorsan, gözlerin, kulakların ve dilin olduğunu unut.​
Semerkant | Amin Maalouf​

Huzura Doğru Çevrimdışı

Huzura Doğru

''Hiç''likte profesyonel hizmetçi
İslam-TR Üyesi
Kitap'ın dili biraz ağır,bunu da ben ekleyeyim...

Huzura Doğru Çevrimdışı

Huzura Doğru

İslam-TR Üyesi
Kitabın dili ağır mı ?
Bence aksine bir solukta okunan bir kitap.
Yazarın Işık bahçeleri kitabından sonra bu kitabını okudum.Ve ışık bahçelerini okuduysan aradaki farkı,akıcılığı rahatlıkla görürsün.Ben biraz kendi kitaplarıyla kıyaslama yaptım diyelim...

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Yazarın Işık bahçeleri kitabından sonra bu kitabını okudum.Ve ışık bahçelerini okuduysan aradaki farkı,akıcılığı rahatlıkla görürsün.Ben biraz kendi kitaplarıyla kıyaslama yaptım diyelim...

Işık bahçelerini okumadım, fakat başka kitaplarını okudum hiçbiri Semerkant gibi akmadı.
Yanı ondaki ilgi çekicilik diğerlerinden daha fazla bana göre. Sonra Afrikalı leo mesela.
Ama Doğu'nun limanları var , mesela onu zar zor bitirdim heyecanı yoktu.

Huzura Doğru Çevrimdışı

Huzura Doğru

İslam-TR Üyesi
''Mesela onu zar zor bitirdim heyecanı yoktu.''
İşte bu cümlenizi bende Semerkant kitabı ile yaşadım maalesef.Kitabı zorla okudum.Kişiden kişiye değişiyor demek ki...Işık bahçelerini okumadıysanız tavsiye ederim..Katkınız için teşekkür ederim..selametle...

Üst Ana Sayfa Alt