Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Show Tv’de Dini Nikahla Dalga Geçildi Adi Insanlar!!!

B Çevrimdışı

BaiTullaH

Üye
İslam-TR Üyesi
Yazıklar Olsun Sizin Gibiler !!!!

Bir televizyon kanalında yayınlanan dizide evlenen iki genç için kıyılacak dini nikah çağ dışı tasvir edildi.

Show TV’de yayınlanan Melekler Korusun adlı dizide evlenecek genç çiftin dini nikahı yapılacağı sırada yaşanan diyaloglar büyük tepki topladı. Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığından emekli ilahiyatçı Necmettin Nursaçan, nikahın dini yönünün de olması gerektiğini belirterek, mehir konusuna da değindi.Haber 7’ye de ulaşan tepkilerde dizide dini nikahla dalga geçildiği ve dini nikahın gelenek gibi gösterilmeye çalışıldığı dile getirildi.

DİNİ NİKAH ÇAĞ DIŞI

Dizinin dini nikahı gelenek gibi gösteren kısımda, nikah için başının örtülmesi istenen gelin adayı ‘Ben başımı falan örtmüyorum, duvağımı taktırdım saçımı yaptırdım’ diyerek odayı terk ediyor. Gelin adayı ailesinin de dini nikaha karşı çıkacağını belirterek, dini nikahın gereksizliğini belirten sözler sıralıyor.

‘BENİM AŞKIM SATILIK DEĞİL

Nikah için ikna edilen gelin adayı daha sonra imamın mehiri anlatıp, miktarını sormak istediğinde nikahtakilerden biri, ‘Gelin boşandığında damattan para mı alacağız?’ diye soruyor. İmam ise ‘Onun gibi bir şey’ diyerek bu soruyu cevaplıyor.Damat adayı da ‘Benim aşkım satılık değil’ diyerek olaya nokta koyuyor. 50 bilezikten başlayan pazarlık 500 bilezik, ev, yelkenli gibi isteklerle devam ediyor.

DİNİ NİKAHI HAFİFE ALMAK DOĞRU DEĞİL

Eski Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan dini nikah ve mehir hakkında şu bilgileri verdi: “Nikahın esası şahitler huzurunda icap ve kabul ‘aldım, vardım’ ama tabi bunun dini yönü de olmalı. Dua sena da olmalı. İki ayrı ailede yetişmiş iki kişi dünyada ve ahirette mutlu olmak, birbirlerine yar ve yardımcı olmak, hayırlı nesiller yetiştirmek isteyen bu insanlar Allah’tan yardım dilemedi, Peygamberimize salatü selamda bulunmalı, böyle olursa çok daha güzel olur. Sadece hukuki bir muamele değil aynı zamanda böyle de bir yönü vardır. Hafife almak, önemi yok demek doğru değil.

”NİKAHIN HAYIRLISI KOLAY OLANDIR

Eski Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan mehirin alt ve üst sınırı olmadığını belirtti. Nursaçan, mehir hakkında şunları söyledi; “Mehir hanımın hakkıdır, hanıma verilen değerin işaretidir. O bölgedeki örf ve adete göre belirlenmelidir. Alt ve üst sınırı yoktur. Sevgili Peygamberimiz ‘nikahın hayırlısı kolay olandır’ der. Mutluluğu parada pulda, dairede arabada aramak gerekmez ama bütün de boş çıkarmak mümkün değil. Nikahtan önce mehirden bahsedilmemişse, nikahtan sonra da kararlaştırılabilir. Çok yüksek olup da huzur bozacak seviyede olmamalıdır”

kaynak: islamiuyanis

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
Elçilerini hidayet ve hak din üzere gönderen O'dur. Öyle ki onu (hak din olan İslam'ı) bütün dinlere karşı üstün kılacaktır; müşrikler hoş görmese bile.saff/9

E Çevrimdışı

elcevzi

Üye
İslam-TR Üyesi
bismillah öncelikle şuna değinmek isterim ki nikahın ''dini nikah'' ve ''resmi nikah'' diye ikiye ayrılması büyük yanlıştır.nikah bir tek nikahtır ancak devlet dinsiz olunca bu tür kavramlar tamamen unutturulmuş ve halka iki nikah imajı verilmiştir.

leylinur Çevrimdışı

leylinur

Üye
İslam-TR Üyesi
esselamu aleykum.
onlar hayata bakışlarında ahiret ile bağlantıyı kopardıkları için öyle söylüyorda bu gün radikaller arasında bile dinin nikahı nikah gibi kullanmayıp resmii nikahı nikah olarak değerlendirerek ailesine ve çevresine yenilen böylece allahın emrine dolaylı hakaret edenler yok mu???bu meseleler sistemin köklü değişmesiyle çözülür bu tür insanlara hakaret etmek ile değil,hatta şunuda diyebiliriz ki mihirlerini eşlerine vermeyenler var,hilafet gelecek inşaallah hem nikahlar hem mihirler her şey hakkıyla gerçekleşecekinş...dua ile...

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
derinden bir ah ceksek yeridir,nedeni cocuklara maymundan turedigini anlatanlar biz,ISLAM i sadece ozel gunnlerde anip sadece el kaldiran biz,ALLAH azze v e celle dururken cani olmayan oluden isteyen biz,kible dururken kabire yonelen biz,saglam kaynaklar dururken ve onunla hic amel etmedikleri halde sadece karisitirmak icin kriminolji laboratuari gibi curukmu bayatmi tazemi zayifmi sismanmi diyen biz,hadi su sorunlara el atalim dedigimiz zaman en onden sivisan biz,umumhane,meyahane,cami bunlarin ucune birden ayni ada parselde yapi iznive calisma izni veren biz,para ile kadin satan devlet gene biz,kalplerimizi deterjan ile yikayip temizlebilen gene biz,,,yani BUNLAR OLANLAR O KADAR DOGALKI VESSELAM.......