Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Şirk neden en büyük günahtır??

C Çevrimdışı

Can Feza

Üye
İslam-TR Üyesi
Şirkin en büyük günah olduğuna,ALLAH'ın bütün günahları affettiği halde şirki affetmediğine inanır fakat anlamakta güçlük çekerdim.Şirk bir inanç,bir kanaat iradenin zihnî bir fiilidir.Bu neden insanoğlunun yapıp ettiği büyük kötülüklerden,insan öldürmekten,zulüm,işkence etmekten,hırsızlıktan daha büyük günah olsun?
Kendi halinde kimseye zararı olmayan hatta insanlara elinden geldiği kadar iyilik yapan putperest ya da günümüzde çok bulunut haliyle ateist,neden eli bıçaklı katilden daha kötü olsun?
Bütün bunları tam anlamakta güçlük çekerdim.Fakat ne zaman ki şirkin varlığa bir ihanet,bir yabancılaşma,olanı olduğu gibi tanımayanbir zulüm hem de en büyük zulüm olduğunu idrak ettim...
O zaman şirkin neden en büyük günah olduğunu anlar hale geldim.

Küfür ve şirk bir kanaat olmadan öte aynı zamanda insanın önce kendisiyle,sonra içinde yaşadığı toplumla tabiatla ve Rabbiyle ilişkisini bozan,tarumar eden bir hal,bir durumdur.Bu sebeple müşrük ve kafirin en mümeyyiz vasfı cehaletidir.
(A.Aslan)

Üst Ana Sayfa Alt