Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sizin Efendiniz Kim ? -Hoca(efendi) - Şeyh(efendi)

KavlulFasl Çevrimdışı

KavlulFasl

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
SİZİN EFENDİNİZ KİM ?

Abdullah b. Şihhîr radıyallâhu anh şöyle anlatmaktadır: “Âmiroğulları heyeti ile birlikte Rasûlullah’ın yanına vardım. ‘Sen bizim seyyidimizsin/efendimizsin’ dedik. Bunun üzerine: «Seyyid/Efendi Allah tebareke ve teâlâ’dır.»[1] buyurdu. ‘Sen bizim en üstünümüz, en yücemizsin’ dedik. «[Daha önce] söylediklerinizi ya da bir kısmını söyleyin[2]! Şeytan sizi cüretkâr kılmasın!» buyurdu.”[3]Ebû Dâvûd ceyyid isnadla rivâyet etmiştir.

Enes radıyallâhu anh şöyle anlatmaktadır: “Bazı kimseler ‘Ey Allah’ın Rasûlü! Ey en hayırlımız! Ey en hayırlımızın oğlu! Ey efendimiz Ey efendimizin oğlu!’ dediler. Bunun üzerine: «Ey insanlar! [Daha önce] söylediklerinizden söyleyin! Şeytan sakın sizin aklınızı çelip hevanızı azdırmasın! Ben Muhammed’im, Allah’ın kulu ve rasûlüyüm. Allah’ın benim için takdir buyurduğu konumdan daha yukarılara çıkarmanız hoşuma gitmez.» buyurdu.”[4]Nesâî ceyyid isnadla rivâyet etmiştir.

KAYNAK:

[1] Bak: el-Kavlu’l-Mufîd alâ Kitâbi’t-Tevhîd/ Muhammed es-Salih el-‘Useymîn, sayfa: 2/511
[2]Nebi sallallahu aleyhi ve sellem kendisi hakkında aşırılık kapısını kapatmayı irade etmiş ve onların bu sözü terk etmeleri için: “Seyyid Allah tebâreke ve teâlâ’dır” buyurmuştur. Seyyid kelimesi ile murad edilen ‘Malik’ tir, tıpkı kölenin Maliğine/sahibine seslendiğinde “seyidim” dediği gibi… Çünkü köle maliğinin tasarrufu altındadır. Buna göre Seyyid olan Allah subhanehu ve teâlâ’dır. Muhakkak ki O mutlak olarak Malik olan ve kulları hakkında dilediği gibi tasarrufta bulunandır. [İânetu’l-Mustefîd bi-Şerhi Kitâbi’t-Tevhîd/ Salih b. Fevzân b. Abdillah el-Fevzân 2/432]
[3]Yani daha önce Rasûlünüz ile muameleniz nasıl idiyse şimdide aynı şekilde davranın. Adet edindiğiniz üzere “ya Rasûlallah” veya “ya Nebiyyallah” demekle yetinin. Aşırılığa gitmeyin. [İânetu’l-Mustefîd bi-Şerhi Kitâbi’t-Tevhîd/ Salih b. Fevzân b. Abdillah el-Fevzân 2/434]
[4] Sahih: Ebû Dâvûd (4806), Ahmed (4/25), Nesâî, Amelu’l-Yevmi ve’l-Leyl (246)

Z Çevrimdışı

zeygue

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Rab,efendi,lord bunlar eş anlamlıdır.
Ve elbetteki efendimiz kainatın efendisi olan Allahtır.

Son yıllarda çıkan peygamberimiz için söylenen "Kainatın Efendisi" deyimi hristiyanlardan alınmış (muharref incile göre kainatın efendisi Hz.İsadır.) insanı müşrik yapan bir deyimdir.
Allah indinde biz o maksatla söylemiyoruz gibi mazeretler ne derece kabul görür bilemem.

Rabbul alemin=Alemlerin Rabbi=Alemlerin efendisi=Kainatın efendisi.

Üst Ana Sayfa Alt