Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Son Oturuşta Dua Etmek

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün aleykum ve rahmetullah ve berekatuh , son oturuşta tahiyyat , salli barik ve Rabbena dualarından sonra hadiste geçen 4 şeyden Allah'a sığındıktan sonra aklımdan ne geçerse rabbime sığınıp dualar ediyorum bazen çok uzun tutuyorum namazı bitirmek istemiyorum , bunda bir sakınca varmıdır , Allah hepinizi hayırlara vesile etsin , amin

Alimlerimiz, namazda okunacak dualar hakkında farklı görüşlerdedir. İmam Âzam Abu Hanife ile İmam Ahmed b. Hanbel'e göre namazda ancak Peygamber Efendimiz (asv)'den rivayet edilen yahut Kur'ân-ı Kerîm'e muvafık olan dualar okunur.

Buna göre, namazın son oturuşunda, Tahiyyat, Salli, Barik ve Rabbenadualarından başka bunların ardından, ayet ve hadislerde geçen dualar okunabilir. Bu durumda namaz geçerlidir ve sehiv secdesi de gerekmez. Son oturuş uzunca dua etmek yeri olduğundan, bir vacibin tehiri söz konusu değildir. (bk. Ö. Nasuhi Bilmen, B. İlmihal, s.195).

İmam Şafiî ile İmam Mâlik namazda gerek din, gerekse dünya işlerine ait olan ve insan sözüne benzeyen duaları okumak caizdir. Bunlardan okumakla namaz bozulmaz. Selefin görüşüne göre hangi si evla dır , kafam karıştıda

Moderatör tarafında düzenlendi:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt