Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Sosyal Medyada Kadın-erkek Diyalogları

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam bu forumun (VEYA İSLAMIN) sosyal medyada kadın erkek diyaloglarına dair kırmızı çizgilerini belirleyebilir misin? Bu aralar çok fazla abuk sabuk yorumlar geliyor. Yok "niye gülen adam yolladın", "niye onun gülen adamına dua ettin?", "konuştuğun senin mahremin mi?" vs.

Bayanların sorduğu sorulara cevap yazabilir miyiz? Eğer hiç bir şekilde diyaloğa girmeyeceksek erkeklere özel, kadınlara özel bölüm açılması daha doğru olmaz mı?

Allah razı olsun..

Abdulmucib Çevrimdışı

Abdulmucib

لا اله الا الله
Site Emektarı
Es selamu aleykum kardeşim. Bu konuda inşallah söylenebilecek şeyler şunlardır:

1. Her ne kadar kadın-erkek hepimiz kardeşsek de, bu kardeşlik din kardeşliğiyle sınırlı. Kimse kimsenin hakiki (kan bağı bulunan) kardeşi değil.

2. Hakiki iki kardeş (biri kız, biri erkek) veya evli çiftler bu forumda bulunuyor ise (ki elbette vardır) bu kişiler -kendilerinin kardeş olduğunu veya evli olduğunu bilmeyenlerin de olabileceğini düşünerek- forumda düzeyli yazışmalılar. Unutulmamalı ki şeytan her zaman iş başındadır:

Safiyye validemiz (r.a) şöyle anlatıyor:

Peygamber (s.a.v) mescidde itikafta iken bir gece ziyaret maksadıyla yanına gittim. Bir müddet kendisiyle konuştuk. Sonra geri dönmek üzere kalktım. O da beni evime getirmek için benimle beraber kalktı. Safiyye nin evi Üsema b. Zeydin arsasında idi. Ensardan iki kişi oradan geçiyordu. Rasûlullah (s.a.v)i görünce süratlendiler. Rasûlullah (s.a.v):
"Yavaş olunuz, yanımdaki eşim Huyeyin kızı Safiyye’dir. dedi. Onlar:
"Subhânallâh! Yâ Rasûlullah, bu da ne demek. (Biz sizden şüphe mi ediyoruz) dediler. Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v):
"Şüphesiz şeytan insanın damarlarında kanın dolaştığı gibi dolaşır. Ben onun, sizin kalbinize bir kötülük atmasından korkarım. buyurmuştur. (Ebû Dâvûd, Sıyam, 79.)

Bu hadis insanları su-i zanna götürecek şeylerden kaçınmak gerektiğine gayet güzel bir örnektir.

3. Ve bir bayan hemcinsiyle yazışıyorken dahi herkese açık bir ortamda yazıştığını, namahrem olanların da bu konuşmalarına tanık olduğunu düşünerek gayet ciddi olmaya çalışmalı ve birbirlerine hal hatır sormalarını, sohbetlerini mümkün mertebe özel mesaj yoluyla yapmalılar.

4. İlmi konularda elbetteki bayan-erkek farketmeksizin soru sorulur, usulünce cevap verilir. Ama yukarıda değindiğim şeylere dikkat etmek kaydıyla.

İlgili Konu:

Namahremlerin Internet Ya Da Telefon Ile Yazışması Caiz Mi?
https://www.islam-tr.org/konu/namahremlerin-internet-ya-da-telefon-ile-yazismasi-caiz-mi.31246/

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razi olsun...

Üst Ana Sayfa Alt