Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sürekli Ali Şeriati Sözleri Paylaşanlara Nasihat !

yenibahar Çevrimdışı

yenibahar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah subhanehu ve teala bu konuda bize neyin ne olduğunu bildirmiştir zaten

"Ey inananlar! Hahamlar ve rahiplerin çoğu, insanların mallarını haksızlıkla yerler. Allah yolundan alıkoyarlar. Altın ve gümüşü biriktirip Allah yolunda sarf etmeyenlere can yakıcı bir azabı müjdele." (Tevbe 34)

Ben Müslümanım ve Allah'ın dediğine tabi olurum. Sen kafir olduğuna göre neye uyarsan uy.

Ali Şeriati ZATEN , Dini , DIN ADAMLARI SINIFINDAN ALIP , Halka Indirdi ... Wesselam ...

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ali Şeriati ZATEN , Dini , DIN ADAMLARI SINIFINDAN ALIP , Halka Indirdi ... Wesselam ...
O sizin dininiz.
Bizim dinimiz olan İslam zaten din adamı veya avam fark etmeksizin bütün herkese inmiştir.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben Müslümanım ve Allah'ın dediğine tabi olurum. Sen kafir olduğuna göre neye uyarsan uy.
Kardesim bu soz cok agir bir soz.Alimler sahabeye fasik nazarinda bakanlara\harici\sii\mutezili....Hadis inkarcilarina hatta mutevatir hadisi bile inkar edenleri tekfir etmemis\yada cekinmisken...senin gibi bir avama bu dusmez.

Cahil kimseleri yargilama.Onlara sadece dogruyu goster.

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardesim bu soz cok agir bir soz.Alimler sahabeye fasik nazarinda bakanlara....Hadis inkarcilarina hatta mutevatir hadisi bile inkar edenleri tekfir etmemis\yada cekinmisken...senin gibi bir avama bu dusmez.
Abi, tekfir etmemin sebebi hadis inkarcısı olması değil, Kur'andan kendisine delil geldiği halde delile tabi olmayıp üstüne alay eden ve "bu doğruysa ben dinden çıkayım" diyen birisinin kafirliği apaçıktır. Forumda bunu bir kaç kez yaptı. Örneğin buyur abi oku şu konuyu :

https://www.islam-tr.org/konu/kurani-kerim-kerim-okuma-sevabi.1342/#post-357019

Kendisi "ben sizin akidenizin nasıl olduğunu öğrenmeye geldim" diyordu ilk başta, fakat açıkça sapık akidesini burada yaymaya ve nifak çıkarmaya çalışıyor. Art niyetli olduğu her halinden belli. Cehaletinden falan yazmıyor bunları yani.

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
]

Ben sürekli okuyan , araştıran bir kızım zaten DE , Şimdi bu konuyla alaka kuramadım ??

Alaka şöyle ki;aslında bu uyarıyı bir çok kere yapmayı düşünüyorum da bu zamana nasip oldu görünce şimdi yazılanları. Son zamanlarda fark ettiğim şey sürekli birileri ile anlaşma yoluna girip delil ile yanıt vermen gerekirken bunu yapmayıp eleştirmen (her konu da bunu aleni gördüm) uyarım bunun için.

Varsa bilgin net delil ile buyur inşaAllah ama yok ise ki cedelleşmeye gerek yok nihayetinde..

yenibahar Çevrimdışı

yenibahar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Muvahhide Abla , gayet güzel cevaplar veriyorum ve Davranış sergiliyorum Allah'ın sözleri size delil olarak yeterli gelmiyorsa , bu benim sorunum değil sanırım ...Seni seviyorum iyi geceler ablacığım ..

Et türki , Gecenin Ayeti Sana gelsin , ; Bilgisizlerle ILGILENMEYIZ..

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muvahhide Abla , gayet güzel cevaplar veriyorum ve Davranış sergiliyorum Allah'ın sözleri size delil olarak yeterli gelmiyorsa , bu benim sorunum değil sanırım ...Seni seviyorum iyi geceler ablacığım ..

Et türki , Gecenin Ayeti Sana gelsin , ; Kendilerini Davet ettiğin bu Tewhid Dini Müşriklere AĞIR Geldi ...
Sahabeye iftira atan birini övmek, ataistleri bir şeyin hayrında ölçüt kabul etmek,Rasulullah (s.a.v)'in sünnetini inkar etmek, delile karşı alay ile karşılık vermek...
Senin "tewhid dini"nden anladığın bunlar olsa gerek.
Bizim Tewhid dininden anladığımız Allah'ı uluhiyette ve rububiyette birlemek, Rasulullah'ı (s.a.v) takip etmek, tağuttan ictinab etmektir.

Tavırlara bak, görende Mus'ab bin Umeyr (r.a) gibi davet yapmış sanacak. Üstte Allah'ın kitabına ait bir kelime bile yazmamışsın.

yenibahar Çevrimdışı

yenibahar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sahabeye iftira atan birini övmek, ataistleri bir şeyin hayrında ölçüt kabul etmek,Rasulullah (s.a.v)'in sünnetini inkar etmek, delile karşı alay ile karşılık vermek...
Senin "tewhid dini"nden anladığın bunlar olsa gerek.
Bizim Tewhid dininden anladığımız Allah'ı uluhiyette ve rububiyette birlemek, Rasulullah'ı (s.a.v) takip etmek, tağuttan ictinab etmektir.

Tavırlara bak, görende Mus'ab bin Umeyr (r.a) gibi davet yapmış sanacak. Üstte Allah'ın kitabına ait bir kelime bile yazmamışsın.

Bunların tamamı senin ; benim hakkım da kafanda yarattığın zanlar ....

Senin anlattığın Din den Insanlar KAÇARKEN ....

Benim anlattığım Dinden , Insanlar Hayrete Düşüyor ! GERÇEKTEN ISLAM BÖYLE MI ? Diye !

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ebu omer el-talasi Çevrimdışı

ebu omer el-talasi

Üye
İslam-TR Üyesi
Bir rivâyete göre, Ebû Umeyye eş-Şa’banî ’den şöyle demiştir: Ebû Sa’lebe el- Huşenî’ye geldim "şu ayet hakkında ne diyorsun" diye sordum. Ebû Sa’lebe "Hangi ayet" dedi. Ben de “Ey iman edenler! Siz kendinizi düzeltmeye bakın! Siz doğru yolda olduktan sonra sapanlar size zarar vermez(Maide 105).” ayeti hakkında, dedim. O da “Vallahi, sen bu soruyu tam bilen birisinden sormuş bulundun.” dedi ve devam etti; "Ben de aynı şekilde bu ayeti Rasûlullah (a.s.m)’a sormuştum şöyle buyurmuştu:"

“Hayır! (sadece kendinizi düzeltmekle kalmayın). Birbirlerinize iyilikleri emredin, kötülüklerden sakındırın. Ancak ne zaman kendisine boyun eğilen bir hırsı/mal düşkünlüğünü, insanların peşinde gittikleri bir heva ve hevesi, dine tercih edilen bir dünya ve herkesin kendi görüşünü beğendiği bir dönemi gördüğünde, o zaman sadece kendi nefsinin çaresine bak ve halkı bırak! Ondan sonra öyle günler gelecek ki o günlerde dinin emirlerine uyma hususunda gösterilecek sabır, ateş parçasını elde tutmak gibi zor olacaktır. O günlerde Müslüman olarak yaşamaya çalışanlara, bu günkü sizin elli kişinin amelini isteyen kimselerin sevâbı kadar sevap yazılacaktır.”(Tirmizî, tefsir, 6).

Tam olarak bu zamanı anlatıyor kimse birşey dinlemiyor herkesin görüşü en doğrusu bırakın cahillikleri içinde debelensinler

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Et türki , Gecenin Ayeti Sana gelsin , ; Bilgisizlerle ILGILENMEYIZ..

Bu hangi ayete, kimin verdiği meal?

Hadisleri kabul etmiyorsunuz, mealleri de ayet numaralarıyla verin ki, bi bakalım ayette gerçekten bu sözler mi geçiyor.

Turab el kurdi Çevrimdışı

Turab el kurdi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ali Şeriatiyi anlamak için , Entellektüel düZeyde Bilgi Birikimine ve Kavrayışa ihtiyaç vardır ....Hatta tabiri Caizse kırk fırın ekmek yemek lazım ..

Abdestli Kapitalizm 'den söz eden ilk Kişidir ...
Abartma istersen. küfür nizamlarına ondan başka itiraz eden yokmuş gibi davranıyorsun. Kapitalizm-sosyalizm-komünizm gibi sistemlere sağlam bir eleştiri görmek istiyorsan seyyid kutub veya mevdudi okuyabilirsin.

Ali şeriati kitaplarını tek okuyan sen değilsin. Zamanında tam ali şeriati hayranıydım. Kitaplarında sahabeye hakaret ediyor. hz. Ali'nin (radiyallahu anh) gizli şirke karşı savaştığını söylüyor. "Bu ali'nin dini, bu da osman'ın dini" gibi çok sıkıntılı ifadeleri var.

Faydalabilinecek şeyler de var. Fakat sahabeyi hakkıyla seven bir müslümanın ali şeriati'yi sevmesi mümkün değil bence.

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bunların tamamı senin ; benim hakkım da kafanda yarattığın zanlar ....

Senin anlattığın Din den Insanlar KAÇARKEN ....

Benim anlattığım Dinden , Insanlar Hayrete Düşüyor ! GERÇEKTEN ISLAM BÖYLE MI ? Diye !
Tabiki değil mi oooo şimdi yaz da geliyor kim kapanacak bu sıcakta değil mi , kim kılacak 5 vakit namaz , yazın oruç tut hem o Zaman'lar kimse pek çalışmıyormuş koca gün yatıyorlar mış ne var öyle oruç tutmaya oooo gece kalk namaz kıl bu da nerden çıktı ne güzel 3 vakit varken , benim sorumluluğum farz lar kim uğraşacak sünnet namazıyla filan dimi , ben çalışayım çabalayayım her sene malımın paramın bir kısmını gideyim dilenciye dağıtayım gitsin oda benim gibi çalışsın kazansın , hem hayvan kesmek te neymiş katliam bu ya yazık günah ,bu ebu davut Muş Müslim miş Buhari'miş bu raviler filan yalancının teki bunlar fasık Munafık bu lar yalandan din uydurmuşlar hiç allahtan korkularıda yokmuş iyi cesaret , hem hadisler uydurma ya Kuran da uydurma ise güneşi gitmişler siyah balçığa batırmışlar var mı şimdi böle bir iş bunu Allah söylemiş olamaz (haşa) hem Peygamber'imiz toplamadı ki nerden bileyim bu hadis uyduranlar ekleme çıkarma yapmış mı , çok şüphelerim var çok , hem öğlen ile akşam arası bi namazdan bahsetmiş , kim çıkarmış acaba bunu , ben böle şeylere gelemem akıllı alımlı ve zeki bir insanım (ben bu Gökhan ) bunları ayırt edebilirim heralde Allah bana oku demiş akıl vermiş !! süper bir din geriye kalanlar tebrik etmek gerek bazen , bı hadis sünnet inkarcılığı bütün sapık fırkalardan daha zillet en azından onlar delille geliyor bunlar kendi ile Kuran'ı Kerim ile çelişiyor

Huzura Doğru Çevrimdışı

Huzura Doğru

''Hiç''likte profesyonel hizmetçi
İslam-TR Üyesi
Başta Kur'an'ı Kerim'i,sonra Efendimiz(aleyhisselam)'i,sonra sırasıyla tabbiin ve tabe-i tabiin'i araştırıp çok iyi idrak ettiyseniz ileriki aşamada Ali Şeriati'nin kitaplarını okuyup yorumlamakta bir sakınca yoktur diye düşünüyorum.Ancak Kur'an ahlakından bir eksiğimiz varsa kimse bizi kurtaramaz.Zaten bize düşen hiç kimseyi januslaştırmamak....Ali Şeriati'de tekrar dönderilseydi Dünya'ya muhtemelen beni sakın Ali Şeriati'nin dini diye januslaştırma derdi....

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Nasihate muhtaç bir kalpten nasihate muhtaç kalplere.

Bismillah.
Hepinizden haklarınızı helal etmenizi dileyerek sözlerime başlıyorum;

Maşallah burada bir davet seli görüyorum. Nasihat eden değerli büyüklerim/kardeşlerim ve nasihat dinleyen kardeşlerim, Allah azze ve celle insana fayda vermesi ve ekinlerle onları rızıklandırması için yağmur yağdırır. Ama bazen insanları imtihan etmek için yağmuru bol bol yağdırır ve sele dönüşür. Sonuçta insanlar hem ekinlerinden olabilir hemde canlarından... Allah muhafaza... Sizde bir davet seli oluşturmuşsunuz. Öyle ki bol bol hatta çok çok bol bol davet ediyorsunuz! Yaptığınız hir kaç nasihati dinledim/okudum subhanAllah 'dövüyor musunuz, nasihat mi ediyorsunuz' anlayamadım.
Öncelikle davet eden, nasihat eden kişi bu işi Rasûlullah aleyhi salatu vesselâm'dan öğrenecek, Rasûlullah bu şekilde mi davet ediyordu? Ve dinleyen kişi Rasûlullah aleyhi salatu vesselâm gibi dinleyecek, Rasûlullah bu şekilde mi dinliyordu? Her iki tarafı; nasihat eden ve dinleyen tarafı Allah'tan korkmaya davet ediyorum. Sen kin beslemiş olan kardeşim Allah'tan kork bu kinin davetine engel oluyor mu diye Allah'tan kork ve sen ey kendisine kin beslenilen Allah'tan kork, 'bana neden kin besleniliyor; Allah için mi yoksa Allah'ın yolundan şaştığım için mi' diye Allah'tan kork. Birbirimizle er yada geç ya anlaşacağız yada anlaşamayacağız. Velev ki anlaşacaksak neden birbirimizden helallik dileyecek şekilde kalplerimizi kırıyoruz? Yahut neden güzel bir şekilde anlaşmazlık yaşamayalım? İki taraftara bakınca hatalar görüyorum. Bu yüzden sizleri Allah'tan korkmaya davet ediyorum.

Siz yenibahar kardeşimiz eğer imanınızda salih bir niyet besliyorsanız Allah azze ve celle sizi doğru yola bir hakaretle yahut güzel bir dille getirecektir. Ama bunu isterken niyetinize dikkat edin ve Allah'tan bol bol korkun. Vallahi O'ndan korkmayan helak olmuştur. Ve bir cümlenizde Ali şeriati hakında konuşmak için 40 fırın ekmek(çok ilim öğrenmek diye yorumluyorum) yemek gerekir demiştiniz. Ve sanırım ikimizde bu kadar ekmek yemiş değiliz. Bu yüzden ikimizide 40 fırın ekmek yemeye (Allah için ilim öğrenmeye) davet ediyorum.

Sözlerim kardeşlerimi kırdıysa özür dilerim. Ve haklarınızı helal etmenizi isterim. Başta kendimi sonra hepinizi Allah'tan bolca korkmaya ve O'na bolca dua edip zikretmeye davet ediyorum. Selametle...

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
.. Ali Şeriatî’nin bir de Hac isimli kitabı var. Bir de ona göz atalım.
Kitap, Ejder Okumuş tarafından tercüme edilmiş. Elimizdeki 2. baskı Şûrâ Yayınları’na ait. Nisan 2001…
4. sahifede “Yayıncının Notu” olarak şu cümleler göze çarpıyor:
“Bu kitap, Şehid Ali Şeriatî’nin bizzat gözden geçirip ilâveler yaptığı ve “Öğretmen Şehid Dr. Ali Şeriatî’nin Eserlerini Derleme Bürosu”nun külliyat arasında yayımladığı Farsça son Hacc baskısının tam çevirisidir.”
Demek ki neymiş? Ali Şeriatî bu kitabı bizzat kendisi gözden geçirmiş. Aşağıda madde madde verilecek bilgileri lütfen bunu bilerek değerlendiriniz.
1-“Ve yine biz, aynı yöntemle, İslâm mezhepleri arasında bir mukayese yapsak, İslâm dâhilinde bulunan Şia’yı, dinler arasında İslâm’ı nasıl görüyorsak öyle görürüz.” (s: 8)
2- Şeriatî’nin, Hac hakkındaki şu ifadesine bilhassa dikkat: “Ve Hacc: Müslümanlar arasında her yıl tekrar edilen en çirkin, en mantıksız eylem!” (s: 9)
Bu söz üzerine biz de diyoruz ki, bu sözün sahibi en alçak en rezil insan…
....bence bu adam okunacak, takip edilecek kısacası tartışılacak ve vakit harcanacak biri değildir.
şia ve akidesini öven ve menhec edinen bir kimseye hiç bir muhabbetim olamaz ! Ancak buğzum vardır.

Üst Ana Sayfa Alt