Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tecrübelerimiz

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Selâmun aleykum,

Geçenlerde cüzdanımı kaybettim. Bunun neticesinde birşeyler öğrendim. Siz siz olun ehliyetinizi kimliğinizi üzerine kaydettirin. Randevular şuan boş hemde ücretsiz bir işlem. Ehliyetin kartını evde bırakın kaybolan kimlik olsun. Kimlik kayıp bedeli 260₺. Ehliyet kayıp bedeli 1240₺. Ehliyetiniz fiziki olarak tek lazım olacağı yer araç kiralamada isterler.

Diğer tecrübem ise e devletten üzerinize şirket ortaklığı açılmaması ile alakalı. E devlet arama motoruna şirket ortaklığı yazın çıkar. Ekteki görsel de bulabilirsiniz.
IMG_20240201_123528.jpg

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
aleykum selam ve rahmetullah.
hocam şu cümlenizi anlayamadım maalesef.

paylaşımınız için ayrıca teşekkürler. ehliyeti hemen çıkardım cüzdandan.
Yeni çıkardılar bu sistemi ehliyeti kimliğinizin üzerine aktarabiliyorsunuz. Trafik polisi çevirdiğinde kimlik vererek ehliyet sorgulama yapabiliyorlar.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Yaklaşık 3 aydır marti tag uygulamasını kullanıyorum. Hem fiyat ve hemde güvenirlik bakımından çok iyi buluyorum. Güvenirlik konusunu açmak gerekirse sisteme kayıtlı olduklarından ötürü tüm kimlik bilgileri martı uygulamasında kayıtlı. Ayrıca sarı taksiyi kullananlar genellikle sabıkası sıkıntılı olan kişilerdir. Sarı taksi durak merkezini ne zaman arasam taksi yok. Bulunduğum mevkii de ise çok sık geçmiyorlar. Sizlerede tavsiyemdir. Bu işi ayrıca akşamları ekstra yapan kişi çok. Şuan 100.000 bulmuş durumdalar. Martı tag şoförleri ile konuştuğumda bana polisin çok sıkıntı çıkarmadığı mi hatta onlardan bile kullananların olduğunu söylediler. Ceza yiyen varmı evet var. Martı tag sahibi kişiye kestikleri cezayı Martı tag firması ödüyor ancak otoparkta araç 1-2 ay yatarsa onu ödemiyorlarmış. Velhasıl sarı taksi yerine martı tag her zaman tercihim ve tavsiyemdir

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Herhangi bir sebeple mahkemelik olursanız ve avukat tutarak tazminat davası açacaksanız noter vasıtasıyla vekaletname verip avukatı müvekkil kılmadan önce vekaletnamede bulunan Ahzu kabz yazısını vekaletnameden çıkartın. Eğer ki vekaletnameden ahzu kabz kelimesini çıkarmaz iseniz alacağınız parayı avukat cebe indirir .Sizde öylece bakakalırsınız.
Ahzu kabz, karar ile hükmedilen şeyin avukat tarafından teslim alınması ve uhdesinde bulundurulması demektir.Bu yetkiye sahip olan avukat örneğin, başlattığı icra takibinde ödenen paranın kendi hesabına gönderilmesini icra müdürlüğünden talep edebilir. Ve para size gideceğine direkt olarak avukata gider o da adil bir insan değilse dolandırmak niyeti varsa paranızı yer. Sizde T.C hukukunu bilmediğiniz için sesinizi çıkaramazsınız.

Bazı avukatlar tazminat davası açarken size sizin hayrınıza karşılık beklemeksizin yaptıklarını söylüyorlar ahzu kabz yetkisinden bahsetmiyorlar bile . Dava bitince ise paranın üstüne
yatıyorlar. Vekaletnamedeki ahzu kabz yazısı aşağıda kırmızı renkle belirtilmiştir.
Ekran görüntüsü 06-02-2024 18.30.26.png

Son düzenleme:
مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir silah ruhsatı almadan önce daha önce hakkınızda işlem yapılıp yapılmadığına göre silah ruhsatı alma işine kalkışın . Eğer ki daha önce Emniyet Müdürlüğü sizin hakkınızda terörle mücadele veya başka şeylerden dolayı işlem yaptıysa yargılanıp beraat etseniz dahi silah ruhsatı almak istediğinizde emniyetin sisteminden sizin başınızdan geçen olaylar sebebiyle size silah ruhsatı verilmez. Beraat etmeniz sizin silah ruhsatı alacağınız anlamına gelmez. Emniyet, sizin beraat ettiğiniz davayı sisteminde arşiv olarak ömür boyu tutar ve devlet asla silah ruhsatı vermez. Yok ben beraat ettim belki silah ruhsatı verirler diye giderseniz gittiğiniz zaman durumunuzu belirtin silah ruhsatı alıp alamayacağınızı sorun öncesinden silah ruhsatı harcını ödemeyin harcı ödesenizde paranızın alması çok uzun sürüyor.

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir insanı sevip onunla evlenmeyi düşünüyorsanız asla bunu ailelerinizden gizlemeyin. Sevdiğiniz insanın geçmişi kötü düzelir diyorsanız ona tevbe edip etmediğini sorun tevbe ettiyse ona zaman tanıyın . Ama asla onun isteklerine boyun eğmeyin kendinizden asla taviz vermeyin. Ve asla bu kişi benimle evlenecek düşüncesi ile hata yapmaya devam etmeyin sizi Allah rızası için sevip sevmediğinden emin olun o şekilde sevin . Bir kere bile size sevmediğini söylediyse uzatmayın istesenizde o zaten sizi sevmeyecektir. Size yaklaşımının nasıl olduğuna bakın sizi küçümsüyorsa size yalanlar söylüyorsa başkaları ile kıyaslıyorsa onu bırakın.Kendi geçmişinizle karşınızdaki insanın geçmişini kıyaslayıp beni ancak bu insan sever ben ancak bu insanla evlenirim başkası beni kabul etmez işte bu da benim gibi ancak ben,i bu anlar düşüncesinde olupta kendinizi küçümser ve karamsar bir hal içerisine sokmayın.Tevbe ettiyseniz zaten Allah sizin geçmişte bulunduğunuz durumu iyi bir hale çevirip karşınıza uyumlu bir insan çıkartır. Herkese hak ettiği değeri verip onu Allah'a bırakın . Çünkü zaman çok değerli olup değer verilmeyi hak etmeyen insanlar için zaman harcanmamalıdır.

Son düzenleme:
مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kendinizi İslami ilimler yolunda geliştirecekseniz bunu bizzatihi Arapça öğrenmekle ve bolcaKur'an-ı Kerim okumakla geliştirin. İlahiyata gidip ben dinimi öğrenirim dinime göre yaşarım günahlardan korunurum gençliğimi İslam üzere yaşarım diye düşünmeyin . Emin olun ki sıradan bir vatandaş Arapça ve Kur'an-ı Kerim okumayı iyi derece de biliyorsa sadece evinde oturup İslami kitaplar okuyarak o ilahiyatçı denilen ve çokça methedilen insanlardan kat ve kat ileri seviyeye gelebilir. İslami ilimler yolunda ilim öğrenmek isteyen insanlar imani açıdan kuvvetli olmalıdır. İmanı az olan insan bu yolda ilerlerken yolda ilerlemek açısından şevk ve lezzet bulamaz. İmanı az ise İslami ilimleri benimsemesi zor olur sindiremez içinde ilmi eritemez.

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir tarikata veya gruba bağlanmadan önce onlara gelirlerinin nereden geldiğini sorun içlerinde bidat var mı gizli iş yürütüyorlar mı Allah'a itaat konusunda ne derecedeler bunu derinlemesine araştırıp o grubun içine girin.

Salafiyyaaa Çevrimdışı

Salafiyyaaa

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Kendinizi İslami ilimler yolunda geliştirecekseniz bunu bizzatihi Arapça öğrenmekle ve bolcaKur'an-ı Kerim okumakla geliştirin. İlahiyata gidip ben dinimi öğrenirim dinime göre yaşarım günahlardan korunurum gençliğimi İslam üzere yaşarım diye düşünmeyin . Emin olun ki sıradan bir vatandaş Arapça ve Kur'an-ı Kerim okumayı iyi derece de biliyorsa sadece evinde oturup İslami kitaplar okuyarak o ilahiyatçı denilen ve çokça methedilen insanlardan kat ve kat ileri seviyeye gelebilir. İslami ilimler yolunda ilim öğrenmek isteyen insanlar imani açıdan kuvvetli olmalıdır. İmanı az olan insan bu yolda ilerlerken yolda ilerlemek açısından şevk ve lezzet bulamaz. İmanı az ise İslami ilimleri benimsemesi zor olur sindiremez içinde ilmi eritemez.
Arapçaya değindiğin için söylüyorum Arapça bilenler tecrübelerini paylaşsa aşırı iyi oluyor ya faydalanırız in sha ALLAH …

Salafiyyaaa Çevrimdışı

Salafiyyaaa

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Youtube'dan birkaç hoca ve kitap tavsiyesinde bulunabilirim. Kardeşler özelden mesaj atabilirler.
Ben durusul lugatul arabiyye yapıyorum pratik Arapça da Mısırlı bir abladan alıyorum lakin ben mi acele ediyorum bilmiyorum böyle sürekli olmayacak gibi his geliyor . Yani yaklaşık kaç senede biter en azından yüzeysel olarak Kur’ân okunduğunda anlama ?

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben durusul lugatul arabiyye yapıyorum pratik Arapça da Mısırlı bir abladan alıyorum lakin ben mi acele ediyorum bilmiyorum böyle sürekli olmayacak gibi his geliyor . Yani yaklaşık kaç senede biter en azından yüzeysel olarak Kur’ân okunduğunda anlama ?
5-6 ayda Kur'an-ı Kerim'i anlayabilecek seviyeye gelinebilir. Kitap ve o kitabı okuyan hocaları dinleyerek .

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Nahiv ve sarf eğitimiyle birlikte bol bol metin okumaları ve dinleme yapılır . Bu şekilde ilerliyor ben üniversitede iken öğrenmiştim halen Arapça okuyorum .

الإسلام أولا Çevrimdışı

الإسلام أولا

Dünya müminin zindanı kâfirinse cennetidir.
İslam-TR Üyesi
Bazı üniversite hocaları bu konuda iyiler biyografilerine bakıp youtube üzerinden kanallarını takip edebilirsniz.
Selamun aleykum, takip ettiğiniz kanalları ve okuduğunuz tüm kitapları bizimle de paylaşabilir misiniz inseAllah.

Not: Forumda arapça okumalar yapmak için PDF hikaye kitapları da var onlardan da istifade edebilirsiniz inseAllah,
bu arada dinleme yapmakta faydalı oluyor diye düşünüyorum ve ana dili Arapça olan bir arkadaş edinmek,tel uygulamaları vb...

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum, takip ettiğiniz kanalları ve okuduğunuz tüm kitapları bizimle de paylaşabilir misiniz inseAllah.

Not: Forumda arapça okumalar yapmak için PDF hikaye kitapları da var onlardan da istifade edebilirsiniz inseAllah,
bu arada dinleme yapmakta faydalı oluyor diye düşünüyorum ve ana dili Arapça olan bir arkadaş edinmek,tel uygulamaları vb...
Aleykümselam ve rahmetullah . Faydalandığım kitapları müsait bir vaktimde paylaşacağım. Ana dili Arapça olan arkadaşın faydalı olacağı hususunda şunu söylemek isterim eğer ki fasih Arapça konuşacaksanız ana dili Arapça olan arkadaşınızın fasih Arapçayı çok iyi bilmesi ve konuşması gerekir. Fasih arapçayı ise genelde ilim adamları İslami ilimlerle meşgul olan insanlar biliyor. Ana dili Arapça olan kişi fasih arapçayı anlayabilir ama Arap olupta Kur'an-ı Kerim arapçası ile konuşmakta zorluk çekenlere rastladım. Genelde ammice konuşuyorlar .

Üst Ana Sayfa Alt