Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tecrübelerimiz

الإسلام أولا Çevrimdışı

الإسلام أولا

Dünya müminin zindanı kâfirinse cennetidir.
İslam-TR Üyesi
Öncelikle Allah razı olsun cevabınız için,kesinlikle katılıyorum kolay değil bu iş, çoğunluk kendi lehçesini konuşuyor maalesef...ama geneli okullarda Fasih Arapça üzerinden eğitim aldıkları için iyi olanları vardır mutlaka bunun için bazı uygulamalar var ve oradan niyetinizi söyleyip detaylı bilgi alabilirsiniz karşı tarafta size şeffaf olacaktır tabi ki yani zor evet ama aramak lazım sanki...

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykümselam ve rahmetullah . Faydalandığım kitapları müsait bir vaktimde paylaşacağım. Ana dili Arapça olan arkadaşın faydalı olacağı hususunda şunu söylemek isterim eğer ki fasih Arapça konuşacaksanız ana dili Arapça olan arkadaşınızın fasih Arapçayı çok iyi bilmesi ve konuşması gerekir. Fasih arapçayı ise genelde ilim adamları İslami ilimlerle meşgul olan insanlar biliyor. Ana dili Arapça olan kişi fasih arapçayı anlayabilir ama Arap olupta Kur'an-ı Kerim arapçası ile konuşmakta zorluk çekenlere rastladım. Genelde ammice konuşuyorlar .
Konuşma dili olan Arapça'yı öğrenen kişi Kuran'ı ne kadar anlayabilir?

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
İster 20 yaşında olun, ister 60 yaşında; ister ilme yeni başlamış olun, ister allâme olun, farketmez. Tevhid konusunu fehmetmiş gibi davranmayın.

Rasûlullah ﷺ, ilk tebliğe başladığında Safa tepesine çıkıp tevhidi anlatıyordu. Vefat ederken başını, Aişe annemizin göğsüne yaslarken bile "Bu adamlar zaten 22 senedir benimle birlikte, bunlar tevhidi fehmetmiştir." demedi. Aksine "Allah, Yahudi ve Hristiyanlara lanet etsin! Onlar peygamberlerinin kabirlerini mescid edindiler!" diyerek giderken bile insanları şirkten sakındırmaya ve tevhid hususunda dikkatli davranmaya çağırıyordu. Tevhid olmayınca diğerlerinin bir önemi yok.

Salafiyyaaa Çevrimdışı

Salafiyyaaa

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Konuşma dili olan Arapça'yı öğrenen kişi Kuran'ı ne kadar anlayabilir?
fasih Arapça konuşuyorsa çok iyi anlar lakin lehçe farkı ortaya çıkıyor burada mesela Suriyelilerin Arapçası çok farklı mısırınki farklı buna Arapça farkı değil de lehçe farkı deniyor . Ama onlar da fasih Arapça olmamasına rağmen kur’ân okurken anlıyor lakin fasih gibi anlamıyor çat pat diyelim . YouTube den izle fasih Arapça konuşması bambaşka güzel . Bu yüzden pratik Arapçada muhakkak ki birisiyle konuşman gerekiyor yoksa aşırı zorlanıyorsun .

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
fasih Arapça konuşuyorsa çok iyi anlar lakin lehçe farkı ortaya çıkıyor burada mesela Suriyelilerin Arapçası çok farklı mısırınki farklı buna Arapça farkı değil de lehçe farkı deniyor . Ama onlar da fasih Arapça olmamasına rağmen kur’ân okurken anlıyor lakin fasih gibi anlamıyor çat pat diyelim . YouTube den izle fasih Arapça konuşması bambaşka güzel . Bu yüzden pratik Arapçada muhakkak ki birisiyle konuşman gerekiyor yoksa aşırı zorlanıyorsun .

Cahilliğimi mazur görün, sorularım saçma gelirse eğer.

Elbette fasih Arapça daha güzeldir. Benim inşaAllah nasip olursa istediğim bir Arapla da iletişim kurabilmek, beni anlayabilmesi ve onu anlayabilmek. Arapça bir kitap okuyup anlayabilmek. Arap hocaları dinlerken anlamak.
Kişi ilk başta fasih Arapça'yı öğrendiğinde mi bunu daha kolay yapabilir, yoksa konuşma dili olanı mı?
Diğer sorum da hangi Arap lehçesi fasih olana daha yakın?

Salafiyyaaa Çevrimdışı

Salafiyyaaa

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi

Elbette fasih Arapça daha güzeldir. Benim inşaAllah nasip olursa istediğim bir Arapla da iletişim kurabilmek, beni anlayabilmesi ve onu anlayabilmek. Arapça bir kitap okuyup anlayabilmek. Arap hocaları dinlerken anlamak.
Kişi ilk başta fasih Arapça'yı öğrendiğinde mi bunu daha kolay yapabilir, yoksa konuşma dili olanı mı?
Estağfurullah bacım sıkıntı değil . Öncelikle ilk hedefin Kur’ân anlamak olsun . Şuan hangi beldede yaşıyorsun bilmiyorum belden de bir hoca eğitim veriyorsa yüz yüze en güzeli . Lakin çoğu öğrenen YouTube üzerinden öğreniyor . Ben kendim Medine üniversitesinin öğrettiği kitabı kullanıyorum bundan önce sarf ve nahiv diye iki kitaptan gördüm ama kendim verimli bulmadım herkesin tercihi farklı . Bu dersleri aldıktan sonra gramer öğreniyorsun ve cümle kurmaya başlıyorsun. Bu kurduğun cümleleri fasihte anlar lehçesi farklı olan da anlar . Hangi Arapça lehçesi fasihe daha yakın ben inan ki bilmiyorum lakin şöyle bir tecrübeye sahibim Iraklı bir hocadan ders alırken muhteşem bir Arapçası vardı bildiğin fasih Arapça gibiydi lakin ben ilerletemedim çünkü hoca Türkçe konuşmuyordu kuralları görmüyordum aşırı zorlanıp bırakmıştım . Sabredip azmedersen in sha ALLAH olur ve bol duâ . Bana da duâ et bende bitireyim hayırla 🥲🌸

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Arapça öğrenirken ilk gayeniz Kur'an-ı Kerim Arapçasını yani fasih Arapçayı öğrenmek olsun yoksa hiçbiri anlamı kalmıyor .

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Estağfurullah bacım sıkıntı değil . Öncelikle ilk hedefin Kur’ân anlamak olsun . Şuan hangi beldede yaşıyorsun bilmiyorum belden de bir hoca eğitim veriyorsa yüz yüze en güzeli . Lakin çoğu öğrenen YouTube üzerinden öğreniyor . Ben kendim Medine üniversitesinin öğrettiği kitabı kullanıyorum bundan önce sarf ve nahiv diye iki kitaptan gördüm ama kendim verimli bulmadım herkesin tercihi farklı . Bu dersleri aldıktan sonra gramer öğreniyorsun ve cümle kurmaya başlıyorsun. Bu kurduğun cümleleri fasihte anlar lehçesi farklı olan da anlar . Hangi Arapça lehçesi fasihe daha yakın ben inan ki bilmiyorum lakin şöyle bir tecrübeye sahibim Iraklı bir hocadan ders alırken muhteşem bir Arapçası vardı bildiğin fasih Arapça gibiydi lakin ben ilerletemedim çünkü hoca Türkçe konuşmuyordu kuralları görmüyordum aşırı zorlanıp bırakmıştım . Sabredip azmedersen in sha ALLAH olur ve bol duâ . Bana da duâ et bende bitireyim hayırla 🥲🌸
ALLAH razı olsun. Burada konuşulurken öğrenmek istedim. İnşaAllah bana da hayırlı bir şekilde öğrenmek ve hayra kullanmak nasip olur.
Sende hayırlı bir şekilde tez vakitte öğrenir, tıpkı sahabeler gibi konuşur ve anlarsın.Amin.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Screenshot_2024-02-17-09-27-16-656_com.android.chrome.jpg

Yeni bir gsm operatörü çıkmış. Geçiş yapmayı düşünüyorum. Fiyatlari gayet makul. Uzun suredir bimcell kullaniyorum memnundum ama o da fiyatlari abartti. Bimcellde herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Bu yeni gsm operatörüne geçiş yaptıktan sonra tekrar yazarım. Genellikle türk telekom alt yapısını kullanıyorlar. 3 gün öncede türk telekom aboneliğimi türknete taşıdım. 1000 megabit hız veriyor. Turktelekom da ise ayni fiyata 100megabit hizmet alabiliyorsun. Turknette tek sıkıntı çağrı merkezine ulaşamıyorsun. Pazartesi gelip kuracaklar bakalım

Üst Ana Sayfa Alt