Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tesettüre Bir De Bu Açıdan Bakalım

L Çevrimdışı

lavinya

Üye
İslam-TR Üyesi
Bir halı mağazası düşünelim...Her tarafta düzgün istifedilmiş, renk renk ve çeşit çeşit halılar...Mağazanın yazıhane olarak ayrılan köşesi de göz kamaştırıcı...Kenardaki koltukta temiz yüzlü, nur çehreli, durgun görünüşlü, fakat zeki ve hareketli olduğu her halinden okunan bir bey oturuyor.

Kapıdan bir bayanla bir bay giriyor.Erkek: Pek şık giyinmiş; kadın: son model giyinmiş, pek ustaca boyanmış, ipekli elbisesi kolsuz ve kısa, göğsü ve sırtı fazlaca açık, yürüyüşü ve bakışı da dikkat çekici...

Mağazanın sahibi olan yaşlı bey hemen kalkıyor, müşterilerini karşılıyor ve soruyor:

-Buyurunuz, ne emredersiniz?
Bay cevap veriyor:
-Halı almak istiyoruz.
Mağazanın sahibi, bir kenarda duran müstahdemine emrediyor:
-İndir şunu...

Her nedense hep erkek müşteri konuşuyor, kadın susuyor, yahut kesik bir iki kelime mırıldanıyor; tavırlarında bir utangaçlık ve çekingenlik var, arada bir eteğini aşağı çekiyor, kollarını göğsünün üzerine koyuyor, yakasını kapatmaya çalışıyor.
Birbiri ardından indirilen halıları süzüyorlar.

-Bu ne halısı?
-kula...
-Bu?
-Isparta...
-Ya bu ne malı?
-Konya malı...
-Bünyan yok mu?
-Hayır...

Şık giyimli bay ve bayan galiba Bünyan halısı aramakta, belki de bu sebeple malları beğenmemektedirler.Bay'ın gözü nihayet yazıhanenin duvarındaki halıya ilişince sevinçle ve adeta bağırıyor:

-İşte benim aradığım halı... Kaça bu?
-Satılık değil...
-Nasıl olur efendim?
-Yazıhanenin süsüdür.
-Satmaya mecbursunuz.
-Neden?
-Teşhir edilen her mal satılıktır.

Yaşlı bey, pek ciddi jestle hanımı göstererek soruyor:

-Bu hanımı kaça satıyorsunuz?
-Ne münasebet... O benim karımdır.
-Satılık değilse neden teşhir ediyorsunuz? Teşhir edilen her malın satılık olduğunu az önce söylemediniz mi?
-Teşhir etmiyorum ki onu...
-Ediyorsunuz... Vücudunun üçte ikisi açık.Teşhir değilde nedir bu?

Müşteri bey iyice kızmıştı, belkide hadise çıkmak üzere idi.Fakat kadın imdada yetişiyor, büyümesi muhtemel bir olayı önlüyor, kocasına çıkışıyor:

-Efendi amca haklıdır.Ben sana kaç defa, beni böyle açık saçık gezmeye zorlama, demedim mi? Ve kocasını kolundan tutup kaçarcasına uzaklaşıyorlar.

Türk kadınını temsil pozu takınan sözüm ona "ilerici" bayanların nazarı dikkatine sunduğumuz bu olay, düşmüş oldukları bataklığı gösteren sayısız misallerden ancak biridir.Tarihte kadın kıyafetlerinin geçirdiği devrelere bir göz atarsak, ilericiliğin Türk kadınını ne hale getirdiğini anlamakta güçlük çekmeyiz.Önce kısa kollu elbise, dar ve kısa etek, mini etek ve bikini-mayoya ilerleyiş...Bundan daha fazla ileriliğin varacağı durumu artık siz tasavvur edin.

İlerlemek buysa vay halimize! (mektup dergisinden alıntıdır)

Ö Çevrimdışı

Özlem

Üye
İslam-TR Üyesi
harika bir laf ve süper bir yazıydı keşke bu yazıyı modern insanlara,hanımının açık olmasından rahatsızlık duymayanlara okumak nasip olsa, yada bu tip olaylarla karşılaşsalar.çok mu bencilce bir düşünce? :)eline sağlık çok güzel bir paylaşım

L Çevrimdışı

lavinya

Üye
İslam-TR Üyesi
sağol kardeşim.keşke dediğin olsa.o zaman en azından toplum olarak bu halde olmazdık.Allah yardımcımız olsun.

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bende anlayamıyorum hem bir adam hanımını teşir eder bir vaziyette gezdirecek. sonra da erkeğim diye gezinecek. ona türkçede başka birşe derlerde seslendirmek bize yakışmaz. alıcısı olan mala da rağbet çok olurmuş. kendilerini mal olarak görüp teşir eden bayanlar ne halt yiyorlarsa yesinler de islama faydaları dokunmadığı gibi keşke zararları da dokunmasa.
inşaallah islamı sizler simgeliyorsunuz kardeşlerim. çevrenize örnek olmaya çalışarak insanlara doğruları gösterinki insanlar o tür bayanların yaptıklarını islamdan saymasınlar.

Ö Çevrimdışı

Özlem

Üye
İslam-TR Üyesi
Tren yolculuğunda kompartımanın sıralarında karşılıklı oturan ailelerden birisinin hanımı örtülü, diğeri açık. Mevsim yaz.. Yolculuk esnasında yol arkadaşı olurlar şundan bundan konuşurlar. Açık olan hanımın eşi kapalı olan hanımın kocasına bir ara;

-Yav dostum, kusura bakma ama şu yaz günü hanımın neden eza çekiyor, bak buram buram terlemiş, bizim dinimizde zulüm yok, sen neden eşine zulmediyorsun? Bak benim hanıma ne kadar rahat, huzurlu ve mutlu... Merak ettim bu örtülü olmak ne manaya geliyor? Diye sorunca;

Kısa bir zaman içinde masum duruşuyla değil, verdiği muhteşem cevapla muhatabını soru sorduğuna pişman ederek seviyeli ve bir nükte ile anlatılmak isteneni anlatıvermekle pek de mat edilecek birisi olmadığını ispat etmiş ve muhatabına;

-Beyefendi izah edeyim, açıklık sanki bir kartpostala kapalılık da zarf içindeki mektuba benzer.. Birisi sahibine intikal edinceye kadar elden ele dolaşır, herkes okur onu... Diğeri ise kapalıdır, doğruca adrese gelir ve sadece sahibi okur....

Evet Sevgili kardeşlerim, bugün türbanı bahane ederek ortalığı toz duman edenlerin esas maalesef aydınlanamamış beyinlerinin içinde genel manada
hak-batıl karşıtlığı yatmaktadır. Türban söz konusu olmadan önce de muhafaza edilmenin muhafazasına karşı idiler.. Şimdi işin fazla alevlenmesi güya gençlerimizin yüksek tahsil olarak önlerinin kesilmesine matuf direnişlerdir.. Ama... Amaaaa.. Hele şimdi biraz zıplasınlar bakalım..

Muhammed ümmetinin Muhammed Ali aşkıyla son yumruğunu vuracağı zaman yakındır inşaallah... Ne var ki o şuurdan ve sabırdan Mevla’mız bizi mahrum etmesin..

E Çevrimdışı

El-Elbani

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bir elma düşünün bu elmayı soyduğunuzda aradan 5-10 dakika geçtikten sonra nasıl sararıyor değil mi? Tesettürsüz mümineler de öyle sararır (mecazi anlam) ya da sizin bir altınınız olsa hemen saklarsınız açıkta bırakmazsınız neden çünkü altın değerlidir. değerli olan saklanır.
Mümine kardeşlerime benden bir tavsiye Allah'ın Rasulunun dediği gibi kapanın, atalarımızın değil.

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
değerli olan eşyalarınızı nasıl ortalıkta bırakmaz muhafaza edersiniz....kötü gözler görmesin ve almasın diye işte YÜCE ALLAH TA KADINA BÜYÜK DEĞER VERMİŞ VE ÖRTÜYLE KORUMA ALTINA ALMIŞTIR........NASIL DEĞERLİ İNCİLER UZAK OKYANUSLARIN DİBİNDE KABUKLARIN İÇİNDE SAKLANIYORSA MÜSLÜMAN HANIMDA ÖRTÜSÜNÜN İÇİNDE KORUNUR VE DEĞER BULUR...............SELAMETLE

H Çevrimdışı

hak_yolcusu

Üye
İslam-TR Üyesi
elması evin en ucra köşesinde saklarsın.kömürü ise kapının önüne bırakırsın...
Allah razı olsun..saklanan incilerden omak duasıyla..
s.a

? Çevrimdışı

...

Üye
İslam-TR Üyesi
Zamanın birinde bir genç, islamı giyime riayet etmeyen biriyle evlenmek isterken annesi ise kapalı tesettüre uyan biri ile evlenmesini istiyordu. Annenin tüm ısrarlarına rağmen genç kararından vazgeçmiyordu. Dinin gereklerini yerine getiren annesi, evin kapısının önüne biri kabuklu diğeri de kabuğu soyulmuş iki muz koyar. Akşama kadar bu muzları kapının önünde bekletir. Akşam oğlu geldiğinde bu iki muzdan birini seçmesini ister. Tabi ki oğlu kabuklu muzu tercih etmiştir. Çünkü açık olan kurtlanmıştır, bozulmuştur. Annesi de:

"İşte evladım açık olan bayan bu örnekteki gibidir. O istemese de bozulmaya başlar zamanla"

Genç bu olayı yaşadıktan sonra kapalı bir bayanla evlenmeye karar verir. (Çevremize bakarsak yaratılan her şeyin fıtratında örtünmek vardır; örtünmek, korunma ihtiyacı duymak yaratılan her şeyin fıtratından gelen bir gerçeklik)
Her zaman gizli ve saklı olan korunur, ayrıca daha kıymettardır....

Lütfen açık kardeşlerimiz eleştirmektense ders almayı denesinler....acizane arzumdur...

? Çevrimdışı

...

Üye
İslam-TR Üyesi
simurg ' Alıntı:
eline saglık kardesım :helalsana :helalsana :helalsana :helalsana
TEŞEKKÜR EDERİM SAĞOL...BEĞENDİĞİNE SEVİNDİM :)

TuaNaA ' Alıntı:
göz önünde olanın ne degeri vardırkii

KARDEŞİM DEĞERİ YOKTA ONLAR FARKINDA DEĞİLLERKİ YAZIK
İŞ BİZE DÜŞER İNŞLH. GEREKENİ YAPANLARDAN OLURUZ...

su_damlası ' Alıntı:
ALLAH razı olsun kardeşim...
inş. ders alınır...

ALLAHIN İZNİYLE HEDEFİMİZ O
HERKES KAPALI OLMANIN DAHA GÜZEL OLDUĞUNU Bİ BİLSE....

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
keşke dışarıda gezen ve örtülü olduklarını zanneden bacılarımızda gerçek anlamda kapanabilselerde güzel dinimize ve halis, samimi niyetlerle kapanan bacılarımıza laf getirlmese...
smileygarden147_sm.gif
smileygarden202_sm.gif
smileygarden113_sm.gif
smileygarden205_sm.gif

? Çevrimdışı

...

Üye
İslam-TR Üyesi
deli ' Alıntı:
keşke dışarıda gezen ve örtülü olduklarını zanneden bacılarımızda gerçek anlamda kapanabilselerde güzel dinimize ve halis, samimi niyetlerle kapanan bacılarımıza laf getirlmese...
smileygarden147_sm.gif
smileygarden202_sm.gif
smileygarden113_sm.gif
smileygarden205_sm.gif
keşkeeeee ama yok nie takıyorlarsa hakkıyla taşıyamayacaklarsa
gerçi öle demim kalplerdekini ancak Allah bilir...Rahman ıslah etsin inşlh...

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
kalplerdekini Allah bilir ama görünen köy de klavuz istemez. her şey ortada zaten daha neyi örtüyolar onuda anlayabilmiş değilim. bir tesettür modasıdır gidiyor...
smileygarden120_sm.gif

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
deli ' Alıntı:
kalplerdekini ALLAH bilir ama görünen köy de klavuz istemez. her şey ortada zaten daha neyi örtüyolar onuda anlayabilmiş değilim. bir tesettür modasıdır gidiyor...
smileygarden120_sm.gif

aynen ahi aynen

C Çevrimdışı

cigdem

Üye
İslam-TR Üyesi
Yine de insanları dış görünüşlerine göre yargılamazsak iyi olur diye düşünüyorum.
Rabbimiz hepimize inancımızın gereği gibi yaşamayı nasib etsin. :uzgunumm

I Çevrimdışı

"iNŞiRaH"

Guest
Rabbimin rızasını kazanacak şekilde yaşamayı nasip etsin inşaallahh..