Tevekkülde Bereket Vardır

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
Üye
İçeride misafir var. Oldukça yoğunum. İkiz oğullarımdan birine çayı demlemesini rica ettim. Bir müddet sonra mutfağa gittiğimde, çayı orta boy çaydanlıkta demlediğini gördüm. Üst dolaptaki büyük çaydanlığı almak istedim yetişemedim. Oğlumu çağırdım. “Yavrum bu çaydanlık küçük olur. Çay yetmez. Çayı büyük çaydanlığa aktaralım. Biraz daha çay ilave edelim” dedim. “Anne bu çay yeter”dedi. Ben telaşla “Yetmez sen büyüğünü ver” diye ısrar ettim.

Bana döndü ve dedi ki; “Anneciğim Allah’a tevekkül et. Tevekkülde bereket vardır!” Yine de bana çaydanlığı verdi ve içeriye geçti. Bir müddet çaydanlığa baktım. Sonra oğlumun sözlerini düşündüm. Çaydanlığı değiştirmekten vazgeçtim.

Misafirlere çayı ikram ettik. Herkes doyduktan sonra baktım çaydanlıkta biraz daha çay kalmış. Bütün akşam boyunca hep aynı cümle döndü durdu beynimde. “Tevekkülde bereket vardır.”

Yıllarca çocuklarıma nasihat ettim. Güzel örnek olmaya çalıştım. Tebliğ yaptım. Binlerce cümle kurdum. Hemen her konuda tevekküle sarıldım ama çay konusunda tevekkül etmek hiç aklıma gelmemişti…

Hayatlarımız tevekkülden ne kadar uzak… Dünya için hız kesmeden koşturuyoruz her birimiz. Bu koşunun sonu ahirete çıkacak ve elimizde dünyaya ait hiç bir şey kalmayacak biliyoruz ama yine de yavaşlamayı ve daha kalıcı ameller biriktirmeyi beceremiyoruz. Mütevekkil olamadığımız için bunca telaşımız. Varsayımlar üzerine kurulu hayatlarımızda bütün ipleri kendi ellerimizde sanmamız ise en büyük yanılgımız.

Ücra bir köy okulundaki küçük kıza, “İlerde ne olacaksın” diye sorup mikrofon tutan muhabire, şöyle cevap veriyordu küçük kız: “Okuyacağım, meslek sahibi olacağım. Kendi ayaklarımızın üzerinde durmamız lazım. Belki bir gün boşanırız. O zaman kimseye muhtaç olmayız”

Anneler kızlarına önce tevekkülü öğretselerdi fena mı olurdu? Bir yağmur tanesi kupkuru bitkilerde ne değişikliklere vesile oluyor ama “Müminler yalnız Allah’a tevekkül etsinler” ayetinin üzerimizde hiç bir tesiri olmuyorsa suç kimin?

Kuşlar gibi tevekkül etmeyi unuttuk biz. Çabaladık ama çabalarımızın sonucunu Allah’a bırakmayı unuttuk. Saydık, ölçtük biçtik, çoğaltma yarışına girdik. Çok hesapladık… Oysa Allah hesapsız rızık verendi anlayamadık…

Cahide Sultan
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt