Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Toplumsal Tarihte Refah ve Darlık Arasındaki Döngü Nasıl İşler?

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Es selamu aleykum,

Evvela şu malumunuzdur: birey bazında Allah-u Teala bizi: bir bolluk, bir darlık yaşatarak, sabır ve şükür arasında bir ömürle hem sınar, hem dönem dönem dinlendirir ve nihayetinde "Allah, ahiret hayatı ve dünya hayatı" konusunda bir çok "tecrübeye ve akletmeye dayalı" bilgi ile ömrümüzü tamamlarız. Kur'an'a dayalı bilgilerin içselleştirilmesi bu sabır ve şükür durumları ile mümkündür. Bireysel Hayat böyledir.

İşte ben bunun aynısının, "toplumsal düzeyde" de olduğunu gözlemliyorum ve ama bunlardaki sabır ve şükür yılları, birey bazındaki gibi kısa değil. Döngü: Bir insan ömrünün yarısı ile 2 nesilin ömrü arasında bir süreyle değişiyor gibi.

Sorgulama Nesli,

Fiziki Mücadele Nesli,

Yokluk/Sıkıntı Nesli,

Gelişme Nesli,

Şımarma Bozulma Nesli,

Ve tekrar Sorgulama Nesline dönüyor gibiyiz.

Eksik veya fazlalık var mı? Bu sorularımı net cevaplamış birileri var mı? Misal İbni Haldun diye bir tarih bilimci olduğunu biliyorum ve arşivimde onun toplumsal çöküşün sebeplerine dair kısa bir metnini kopyalayıp saklamışım, benim sorduğum kısma dair açıklaması da var ise aktarırsanız müteşekkir olurum.

Screenshot_20230930-103523_Photos.jpg

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Es selamu aleykum,

Evvela şu malumunuzdur: birey bazında Allah-u Teala bizi: bir bolluk, bir darlık yaşatarak, sabır ve şükür arasında bir ömürle hem sınar, hem dönem dönem dinlendirir ve nihayetinde "Allah, ahiret hayatı ve dünya hayatı" konusunda bir çok "tecrübeye ve akletmeye dayalı" bilgi ile ömrümüzü tamamlarız. Kur'an'a dayalı bilgilerin içselleştirilmesi bu sabır ve şükür durumları ile mümkündür. Bireysel Hayat böyledir.

İşte ben bunun aynısının, "toplumsal düzeyde" de olduğunu gözlemliyorum ve ama bunlardaki sabır ve şükür yılları, birey bazındaki gibi kısa değil. Döngü: Bir insan ömrünün yarısı ile 2 nesilin ömrü arasında bir süreyle değişiyor gibi.

Sorgulama Nesli,

Fiziki Mücadele Nesli,

Yokluk/Sıkıntı Nesli,

Gelişme Nesli,

Şımarma Bozulma Nesli,

Ve tekrar Sorgulama Nesline dönüyor gibiyiz.

Eksik veya fazlalık var mı? Bu sorularımı net cevaplamış birileri var mı? Misal İbni Haldun diye bir tarih bilimci olduğunu biliyorum ve arşivimde onun toplumsal çöküşün sebeplerine dair kısa bir metnini kopyalayıp saklamışım, benim sorduğum kısma dair açıklaması da var ise aktarırsanız müteşekkir olurum.

Ekli dosyayı görüntüle 31297
Ve Âleyküm Selâm ve Rahmetullahi ve Berakâtüh
Bu soruların en net cevabı bana kalırsa Kur'ân'ın kendisinde mevcut. Sorunun cevabını direkt olarak karşılar mı bilmiyorum ama belki faydalı olur diye açıklayayım.

1- Sorgulama Nesli
Firavun, İsrailoğullarının erkeklerini öldürüyor, kadınlarını ise sağ bırakıyordu. Firavunun refah döneminin sonları, İsrailoğullarının refah döneminin başlamasından hemen önceydi.

"Firavun, (Mısır) toprağında gerçekten azmış, halkını çeşitli zümrelere bölmüştü. Onlardan bir zümreyi güçsüz buluyor, bunların oğullarını boğazlıyor, kızlarını ise sağ bırakıyordu. Çünkü o bozgunculardandı." (Kasas 4)

Burada İsrailoğulları, Firavunun zulmünün nedenini elbette anlamaya ve sorgulamaya çalışıyorlardı.

2- Yokluk/Sıkıntı Nesli (Kimi zaman fizikî mücadeleden önce geldiğini düşünüyorum)

«Ey Musa! Onlar orada bulundukları müddetçe biz oraya asla girmeyiz; şu halde sen ve Rabbin gidin savaşın; biz burada oturacağız» dediler. (Maide 24)

Allah onlara üstün olmayı vaad etti ama onlar bunu dinlemediler.

Allah, «Öyleyse orası (arz-ı mukaddes) onlara kırk yıl yasaklanmıştır; (bu müddet içinde) yeryüzünde şaşkın şaşkın dolaşacaklar. Artık sen, yoldan çıkmış toplum için üzülme» dedi. (Maide 26)

Yokluk/Sıkıntı/Şaşkınlık dönemi böylece başlamış oldu.

3) Fiziki Mücadele Nesli

Peygamberleri onlara: Bilin ki Allah, Tâlût'u size hükümdar olarak gönderdi, dedi. Bunun üzerine: Biz, hükümdarlığa daha lâyık olduğumuz halde, kendisine servet ve zenginlik yönünden geniş imkânlar verilmemişken o bize nasıl hükümdar olur? dediler. «Allah sizin üzerinize onu seçti, ilimde ve bedende ona üstünlük verdi. Allah mülkünü dilediğine verir. Allah her şeyi ihata eden ve her şeyi bilendir» dedi. (Bakara 247)

Artık fiziki mücadele ile birlikte gelişme ve kalkınma dönemine girilmişti. Süleyman aleyhisselam döneminde ise gücünün zirvesine ulaşmıştı.

4) Gelişme ve Kalkınma Nesli

"Allah Dâvûd’a hükümdarlık ve hikmet verdi" (Bakara 251)

"Süleyman: Rabbim! Beni bağışla; bana, benden sonra kimsenin ulaşamayacağı bir hükümranlık ver. Şüphesiz sen, daima bağışta bulunansın, dedi." (Sâd 35)

5) Şımarma
Birlik olmasını beceremediler, bölündüler ve düşmanları onları zelil etti.

ÖZET
Eğer siz (Uhud'da) bir acıya uğradınızsa, (Bedir'de de düşmanınız olan) o kavim de benzer bir acıya uğramıştır. O günleri biz insanlar arasında döndürür dururuz (zaferi bazen bir topluma bazen öteki topluma nasip ederiz.) Ta ki Allah, iman edenleri ortaya çıkarsın ve aranızdan şahitler edinsin. Allah zalimleri sevmez. (Âl-i İmrân 140)

Son düzenleme:
أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Celaleddin Vatandaş'ın "Modern Çöküş" isimli eseri bu konuda baya faydalı.
Henüz onaylanmadı ama onaylandığı zaman aşağıdaki linkten indirilebilir.

Son düzenleme:
Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Ve Âleyküm Selâm ve Rahmetullahi ve Berakâtüh
Bu soruların en net cevabı bana kalırsa Kur'ân'ın kendisinde mevcut. Sorunun cevabını direkt olarak karşılar mı bilmiyorum ama belki faydalı olur diye açıklayayım.

1- Sorgulama Nesli
Firavun, İsrailoğullarının erkeklerini öldürüyor, kadınlarını ise sağ bırakıyordu. Firavunun refah döneminin sonları, İsrailoğullarının refah döneminin başlamasından hemen önceydi.

"Firavun, (Mısır) toprağında gerçekten azmış, halkını çeşitli zümrelere bölmüştü. Onlardan bir zümreyi güçsüz buluyor, bunların oğullarını boğazlıyor, kızlarını ise sağ bırakıyordu. Çünkü o bozgunculardandı." (Kasas 4)

Burada İsrailoğulları, Firavunun zulmünün nedenini elbette anlamaya ve sorgulamaya çalışıyorlardı.

2- Yokluk/Sıkıntı Nesli (Kimi zaman fizikî mücadeleden önce geldiğini düşünüyorum)

«Ey Musa! Onlar orada bulundukları müddetçe biz oraya asla girmeyiz; şu halde sen ve Rabbin gidin savaşın; biz burada oturacağız» dediler. (Maide 24)

Allah onlara üstün olmayı vaad etti ama onlar bunu dinlemediler.

Allah, «Öyleyse orası (arz-ı mukaddes) onlara kırk yıl yasaklanmıştır; (bu müddet içinde) yeryüzünde şaşkın şaşkın dolaşacaklar. Artık sen, yoldan çıkmış toplum için üzülme» dedi. (Maide 26)

Yokluk/Sıkıntı/Şaşkınlık dönemi böylece başlamış oldu.

3) Fiziki Mücadele Nesli

Peygamberleri onlara: Bilin ki Allah, Tâlût'u size hükümdar olarak gönderdi, dedi. Bunun üzerine: Biz, hükümdarlığa daha lâyık olduğumuz halde, kendisine servet ve zenginlik yönünden geniş imkânlar verilmemişken o bize nasıl hükümdar olur? dediler. «Allah sizin üzerinize onu seçti, ilimde ve bedende ona üstünlük verdi. Allah mülkünü dilediğine verir. Allah her şeyi ihata eden ve her şeyi bilendir» dedi. (Bakara 247)

Artık fiziki mücadele ile birlikte gelişme ve kalkınma dönemine girilmişti. Süleyman aleyhisselam döneminde ise gücünün zirvesine ulaşmıştı.

4) Gelişme ve Kalkınma Nesli

"Allah Dâvûd’a hükümdarlık ve hikmet verdi" (Bakara 251)

"Süleyman: Rabbim! Beni bağışla; bana, benden sonra kimsenin ulaşamayacağı bir hükümranlık ver. Şüphesiz sen, daima bağışta bulunansın, dedi." (Sâd 35)

5) Şımarma
Birlik olmasını becerediler, bölündüler ve düşmanları onları zelil etti.

ÖZET
Eğer siz (Uhud'da) bir acıya uğradınızsa, (Bedir'de de düşmanınız olan) o kavim de benzer bir acıya uğramıştır. O günleri biz insanlar arasında döndürür dururuz (zaferi bazen bir topluma bazen öteki topluma nasip ederiz.) Ta ki Allah, iman edenleri ortaya çıkarsın ve aranızdan şahitler edinsin. Allah zalimleri sevmez. (Âl-i İmrân 140)
CezakAllahu hayran kardeşim, örneği en güzel yerden bulup vermişsiniz, en güzel tarih bilgisi ve özeti de maşaAllah tam isabet.

Celaleddin Vatandaş'ın "Modern Çöküş" isimli eseri bu konuda baya faydalı.
Henüz onaylanmadı ama onaylandığı zaman aşağıdaki linkten indirilebilir.

İnşaAllah onaylanınca bakayım, Allah ecrinizi versin.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
CezakAllahu hayran kardeşim, örneği en güzel yerden bulup vermişsiniz, en güzel tarih bilgisi ve özeti de maşaAllah tam isabet.

İnşaAllah onaylanınca bakayım, Allah ecrinizi versin.
Allahumme amin ecmâin

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bugün bir kardeşim paylaşmış, sanki benim bu soruma cevap olarak verilmiş...

"İnşaAllah" umduğu gibi yakın olur diyelim, Rabbim o günleri görebilmeyi nasip eylesin.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
1697622420724.jpg

Bugün bu konu benim de aklıma gelmişti, grafik yapmak istedim ama paylaşsam mı, paylaşmasam mı diyordum. Sonra gereksiz yere konuyu hortlatmayayım deyip vazgeçmiştim. Durum kötü, evet ama güzel akıbet, takvâ sahiplerinindir. Rabbimize karşı umudumuzu da yitirmeyelim inşâAllah.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Ekli dosyayı görüntüle 31612

Bugün bu konu benim de aklıma gelmişti, grafik yapmak istedim ama paylaşsam mı, paylaşmasam mı diyordum. Sonra gereksiz yere konuyu hortlatmayayım deyip vazgeçmiştim. Durum kötü, evet ama güzel akıbet, takvâ sahiplerinindir. Rabbimize karşı umudumuzu da yitirmeyelim inşâAllah.
Aynen, bu öğlen civarında benim de yine gündemime düşmüştü ama doğrusu bu videoyu görmesem, sadece konuşup geçtik. İnsanın ömrü ile, toplumların ömrü; insanın kendini düzeltmek için çabası ile, toplumların kendilerini düzeltmek için çabası; insanın kendisi/kendi hayatı için duası ile toplumların toplum refahı için duası; insanın kendi hakkında Allah'tan umduğu yardımın "tüm çabalarının sonunda ve gücünün sonuna ulaştığında" gelmesi ile, toplumun toplum ferahı için Allah'tan beklediği yardımın "tüm çabalarının sonunda ve güçlerinin sonuna ulaştıklarında" gelmesi...

Kısaca toplumlar: tıpkı bir bireyin sınanması gibi sınanıyor, tecrübe ederek olgunlaşıyor, hatalarının bedelini ödüyor, illaki önce çaba ve ardınca dua ve sabır ile beklediği yardıma kavuşuyor vb. Sadece, toplum nezdinde yılların durumu farklı.

İnsan da bedel ödemeden feraha kavuşamıyor, toplumlar da... Rabbim tüm müslümanların bu konuda bilincini artırsın, gücünü artırsın, azmini, sabrını artırsın; amiiinnn.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Yukarıda Kur'ân'dan İsrailoğulları için verdiğim örneğin tam 1 hafta sonrasında operasyon başladı. Tüm dünya gördü ki, bir vakitler düşman bildikleri firavunun işlediği fiileri işliyorlar ve sonunda firavun gibi helak olacaklar inşâAllah. İsimler ve kavimler değişse de fiil, aynı fiil; akıbet, aynı akıbet bi iznillah. Sorunun sorulmasından tam da bir hafta sonrasında cevapların en keskinini gösteren Rabbimize hamd olsun.

IMG_20231116_105444_670.jpg

"Hani şeytan onlara yaptıklarını güzel gösterdi de: Bugün insanlardan size galip gelecek kimse yoktur, şüphesiz ben de sizin yardımcınızım, dedi. Fakat iki ordu birbirini görünce ardına döndü ve: Ben sizden uzağım, ben sizin göremediklerinizi (melekleri) görüyorum, ben Allah'tan korkuyorum; Allah'ın azabı şiddetlidir, dedi" (Enfâl 48)

Son düzenleme:
Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Küfür taraftarlarının sonu her zaman aynı hüsrandır. Onların leşleri, iman edenlerin şehidleri vardır. Kazanan da hep iman edenlerdir: ya zafer, ya şehadet ile...

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Şu konuyu baştan sona iyice bi okuycam diyorum basliktan düşüyor sonra unutuyorum.
Yorum atayim da okuyayim guzelce.

Bi konu daha vardi boyle guzel. O da kaynadi.
Ayse ablanin profilinden konularina bakmak lazim sabitlense keşke

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Şu konuyu baştan sona iyice bi okuycam diyorum basliktan düşüyor sonra unutuyorum.
Yorum atayim da okuyayim guzelce.

Bi konu daha vardi boyle guzel. O da kaynadi.
Ayse ablanin profilinden konularina bakmak lazim sabitlense keşke
Burdaki mesajların sağ üst kısmındaki "yer işaretleri" özelliği kullanılabilir. Ama benim gibi ekleyip ekleyip, sonra bakmayı bile unutuyorsan: okuduktan sonra silmek üzere "hızlı erişime kaydetmek" de çözüm olabilir )

Bu arada az önce kendi profilime profil mesajı olarak linkini attım, bu da pratik bir yöntem, ekstra kolaylık )

Üst Ana Sayfa Alt