Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Üniversite Tercihlerim Hakkında Önerilerinizi Öğrenebilir miyim?

y0lcu34 HARİCİSİ Çevrimdışı

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
soru-cevab bölümüne konu açtım. Ona cevab alırsam bozuk olan neyimmiş öğreneceğim. :D

İnsanın yaratılışa ters bir hayat sürmesi fıtratı bozar kardeş. Fıtrattan kastım hayatı anlayışın, perspektifin, doğru/yanlış terazin. Allah'ın lütfu ile O'na kul olmaya başladığında ise süreç tersine işlemeye başlar. Örneğin sürekli içki içen birisi bir müddet sonra (Allah'ın rahmet ettiği müstesna) bunu normal karşılamaya başlar, bunun getirdiği zararları(maddi-manevi) idrak edememe hastalığına yakalanır. Diğer fısk ve türevi ameller için de bu böyledir. Anlatabildim inşaAllah? :)

A Çevrimdışı

Amir_

Üye
İslam-TR Üyesi
İnsanın yaratılışa ters bir hayat sürmesi fıtratı bozar kardeş. Fıtrattan kastım hayatı anlayışın, perspektifin, doğru/yanlış terazin. Allah'ın lütfu ile O'na kul olmaya başladığında ise süreç tersine işlemeye başlar. Örneğin sürekli içki içen birisi bir müddet sonra (Allah'ın rahmet ettiği müstesna) bunu normal karşılamaya başlar, bunun getirdiği zararları(maddi-manevi) idrak edememe hastalığına yakalanır. Diğer fısk ve türevi ameller için de bu böyledir. Anlatabildim inşaAllah? :)
Evet çok güzel anlattın sağol :)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kadınlar okumasın cahil kalsın. Bu mu İslamiyet. Değil. Asla bu İslamiyet değil.

E5603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kadin okumadigi zaman cahil mi kalir. bu mu sizin cehalet anlayisiniz.

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah üniversiteyi okumayana değil Rabbini bilmeyene cahil diyor.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Üniversiteyi okumayı amaç/hedef haline getirmiş her Müslüman boşuna okul okuyup yıllarını ziyan etmesin. Zira biz Müslümanların amacı/hedefi bu kadar alçalamaz. Bizlerin hedefi Adn Cennetleri, Firdevs Cennetleri...Yani Allah azze ve cellenin Cemali... Rasulullah (sallalahu aleyhi ve sellemin) hoş muhabbeti... Sahabelerin diyarı... Şehidlerin mekanı... İşte amacını/hedefini böyle belirleyen, bu uğurda ümmete faydalı olmak için okuyacağım diyen okusun... Vallahi böyle halis bir niyetle bu işe giren kişinin yılları ziyan olmaz... Bilakis Allah'tan ona bol ecir vereceğini umuyorum... Çünkü İbrahim aleyhisselam'a ateş nasıl zarar vermiyorsa, tevhidi düşünüp üniversite okuyanlara da üniversitenin o alevleri zarar vermiyor. Bunun nedeni niyettir, hemde salih bir niyet...

Üniversite okuyanlara dair bir tane alimin hoş tabiri ile; "Sizler ateşte yanmayan İbrahimler siniz."

M Çevrimdışı

M. Esma

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Okuyup adam ol diye bir söz var ama
İslam insanı insan eder

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Şeyh said r.a kiyamini isyan olarak anlatilmasi, kilik kıyafetin değişmesini kisacasi atatürkün ilke ve inkılaplarını ders olarak anlatılması zaten kafirlik
Adam yaptığı icraatleri ders olarak veriyor kafir.onu da birak karma egitim sistemine ne demeli Allah a şükürler olsun fakirlik gibi bi nimet nasip etti de okulu bıraktım yoksa zina denen olaya balıklama atlardım herhalde daha o yaşta teklif aldigimi biliyorum bu sistemin elle tutulur bi yani yok okuma yazma disinda bana bi fayda sağlamadı iyiki de ilkokul 4 te bırakma zorunda kalmışım

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Sunu da ekleyeyim askerligi tecil etme olayida var fayda olarak

Y Çevrimdışı

yilmazislam

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
eskiden erkek ebe mi vardı ? sığır
Neyse....... Seni bir hayvana benzetirsem . Hayvanların hakkına girmiş olurum.
Osmanlı zamanında hastanelerde hemşireler yetişmiyormuydu?

II. Abdülhamid zamanında bu okulların sayısı hızla artırılmıştır. Kız Öğretmen Okulu bir tane kalmışsa da, kız rüşdiyelerinin taşraya da götürülmesiyle sayıları üç katına ulaşmıştır. Buna ek olarak, kızları üretime katmak amacıyla sanayi mektebi açılması da gerçekleşmiştir.

1906-1907 yıllarına ulaşıldığında, ülke çapındaki okul sayılarına baktığımızda resmi ve özel toplam 4659 erkek ibtidâisi, 349 kız ibtidâisi, 5073 karma ibtidâi olduğunu görmekteyiz .

http://dhgm.meb.gov.tr/yayimlar/dergiler/Milli_Egitim_Dergisi/143/14.htm

Belki Abdülhamid'e de aynı lafları söylersin he? Bu kadar cahilliği savunmayın ya. Bu savunduğunuz asla islam değil.

Y Çevrimdışı

yilmazislam

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Müslümanlar olarak güçlü olmak istiyorsak, gavurun icadı dahi olsa, kadınıyla erkeğiyle o bilim hakkında bilgi sahibi olacak düzeyde kendimizi yetiştirmeliyiz.
Yoksa sen abd'nin rusya'nın ürettiği silah ile fil'in karşısında ki karınca misali cihad ettiğini sanırsın. Gelen vurur giden vurur.

Y Çevrimdışı

yilmazislam

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İdrak yolların iltihaplanmış senin Yılmaz kardeş. Burada karşı çıkılan kadının okuması değil mevcut sistemdeki eğitim prensipleri. Çaktı mı yıldırımlar?
Sistem bozuk diye o zaman erkekler de okumasın. Haram erkeklere olmuyor mu? Günah erkeklere olmuyor mu? Sistem bozuk ona katılıyorum.

y0lcu34 HARİCİSİ Çevrimdışı

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sistem bozuk diye o zaman erkekler de okumasın. Haram erkeklere olmuyor mu? Günah erkeklere olmuyor mu? Sistem bozuk ona katılıyorum.

Erkek ile kadının toplumdaki yerini tefrik edecek anlayışa sahip olduğun zannı içindeyim. Nasıl ki dinin diğer meselelerinde kadın ile erkeğin fıkhı aynı değil ise bu meselede de öyledir. Senin de takdir edeceğin üzere erkeğin sosyal hayattaki konumu sebebiyle bu konuda erkeğe has tafsilat olması pek doğaldır.

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah sana okuma mı diyor? Kuran oku ayetiyle başlıyor. Bu sadece Kuran için geçerli olduğunu sanmıyorum.
Bu yazdığımdan okumamı dediğimi anladın. Ben 0n tane üni bitirmiş ama dinini bilmeyene cahil derim.Allah ın dinini öğrenmek beşeri ilimleri öğrenmeye engel değildir İslamın şirke harama bulaşmadan bu tür ilimlere teşvik ettiğini herkes kabul etmiştir. Benim söylemek istediğim toplumda cahil ,alim kavramının okuduğu okula göre üniye göre değerlendirilmesi

Üst Ana Sayfa Alt