Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Üniversite Tercihlerim Hakkında Önerilerinizi Öğrenebilir miyim?

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Hukuk okumakta İslami açıdan herhangi bir sıkıntı var mıdır acaba?

E Çevrimdışı

Ebu Huzeyfe eş Şami

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İslami açıdan okumanın kendisi sıkıntı zaten. Ama küfür ve şirke bulaşmadıktan sonra Müslümanlara faydalı olabilmek için okunur Allahu alem

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Fada Çevrimdışı

Fada

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hayır olsun, tebrik ederim. kardeşin söylediğin gibi, hukuk konusunda iş epey titizleşiyor. sen de bunları zaten uzun uzun düşünmüş, tartmışsındır muhakkak.
başarılar diliyorum :)
Adsız.png

bizde de vaziyet bu. gönül isterdi ki medrese okuyalım, ama işte... :(

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum ve Rahmetullah

İlk tercih ankara hukuk, ikinci tercihim de istanbul hukuk. Allahu alem istanbul gelir. Sıralamam beşbin. Bi öneriniz varsa alırım.

Aleykum selam we rahmetullah, Kardeşim öncelikle Rabbim seni şirkin her türlüsünden muhafaza etsin. Hukuk ciddi manada zor bir dal. Okuyan kardeşlerle umarım istişare etmişsindir. Hocalarla tartışmamak için dilini ısıracağın günlerin seni beklediğinin bilincinde ol ve sakın tartışmaya girerek okul hayatına zarar verme. Zira gidebileceğin her iki şehrin üniversitelerinde ki öğretim görevlilerinin çoğunluğu sol kesimi temsil ediyor. Bu da demek oluyor ki okul hayatına boşuna zarar vermiş olursun.

Diğer meselemiz, kardeşim umarım gideceğin yerlerde tevhid ehli müslümanlarla kontak kurabileceğin aracılar vardır. Zira üniversite okuyan Müslümanlar için üniversite davanın başlangıç evresidir. Çünkü hadis inkarcısıyla, tekfircisiyle, mürciyesiyle, tarikatçısıyla, solcusuyla, sağcısıyla, particisiyle, milliyetçisiyle ve en önemlisi dinsiziyle muhatap olmayı, diyalog kurmayı öğreneceksin. Eğer gittiğin yerlerde dahil olabileceğin bir çalışma varsa kolay adapte olabilirsin. Yoksa öbür türlü Allah muhafaza diğer düşüncelere kolay adapte olma ihtimalin olduğunu hiç unutma. Hep Allah azze ve celle ile bağlantıda ol. Dinini unutma ! Hayır dualarını kendinden mahrum bırakma. O sıralara otururken duan, parolan "Ya muqallibel qulub Sebbit kalbi ala dinik (Ey kalpleri evirip çeviren Allah'ım kalbimi dinin üzere sabit kıl)" olsun. Unutma kardeşim ben de bu sıralardan geçen bir kardeşinim, hala devam ediyor bu çetrefilli yolculuğum. Sen Allah'ı unutmazsan, Allah azze ve celle'de seni unutmaz ve her daim yanında olur biiznillah. Sana hayır dualarımı esirgemeyeceğim inşaAllah, bilmukabele sende esirgeme inşaAllah. Allah'ın yardımı, mağfireti ve rahmeti seninle olsun inşaAllah. Bu satırların aciz bir bedenin ve günahları tatmış azaların sahibi bu kardeşinin kalbinden döküldüğü nasihatler olduğunu unutma. Ve senden çok kendime nasihat ettiğimi de unutma İnşaAllah.

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Kardeşler tercihlerini yapmış. Sıra bizde demek ki :)

E Çevrimdışı

Ebu Huzeyfe eş Şami

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam we rahmetullah, Kardeşim öncelikle Rabbim seni şirkin her türlüsünden muhafaza etsin. Hukuk ciddi manada zor bir dal. Okuyan kardeşlerle umarım istişare etmişsindir. Hocalarla tartışmamak için dilini ısıracağın günlerin seni beklediğinin bilincinde ol ve sakın tartışmaya girerek okul hayatına zarar verme. Zira gidebileceğin her iki şehrin üniversitelerinde ki öğretim görevlilerinin çoğunluğu sol kesimi temsil ediyor. Bu da demek oluyor ki okul hayatına boşuna zarar vermiş olursun.

Diğer meselemiz, kardeşim umarım gideceğin yerlerde tevhid ehli müslümanlarla kontak kurabileceğin aracılar vardır. Zira üniversite okuyan Müslümanlar için üniversite davanın başlangıç evresidir. Çünkü hadis inkarcısıyla, tekfircisiyle, mürciyesiyle, tarikatçısıyla, solcusuyla, sağcısıyla, particisiyle, milliyetçisiyle ve en önemlisi dinsiziyle muhatap olmayı, diyalog kurmayı öğreneceksin. Eğer gittiğin yerlerde dahil olabileceğin bir çalışma varsa kolay adapte olabilirsin. Yoksa öbür türlü Allah muhafaza diğer düşüncelere kolay adapte olma ihtimalin olduğunu hiç unutma. Hep Allah azze ve celle ile bağlantıda ol. Dinini unutma ! Hayır dualarını kendinden mahrum bırakma. O sıralara otururken duan, parolan "Ya muqallibel qulub Sebbit kalbi ala dinik (Ey kalpleri evirip çeviren Allah'ım kalbimi dinin üzere sabit kıl)" olsun. Unutma kardeşim ben de bu sıralardan geçen bir kardeşinim, hala devam ediyor bu çetrefilli yolculuğum. Sen Allah'ı unutmazsan, Allah azze ve celle'de seni unutmaz ve her daim yanında olur biiznillah. Sana hayır dualarımı esirgemeyeceğim inşaAllah, bilmukabele sende esirgeme inşaAllah. Allah'ın yardımı, mağfireti ve rahmeti seninle olsun inşaAllah. Bu satırların aciz bir bedenin ve günahları tatmış azaların sahibi bu kardeşinin kalbinden döküldüğü nasihatler olduğunu unutma. Ve senden çok kendime nasihat ettiğimi de unutma İnşaAllah.
Nasihatlarin için Allah razı olsun akhi. İnşaAllah tavsiyelerine uyacagim. Zaten bahsettigin mevzular endiselendigim mevzular :)

E Çevrimdışı

Ebu Huzeyfe eş Şami

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Nasihatlarin için Allah razı olsun akhi. İnşaAllah tavsiyelerine uyacagim. Zaten bahsettigin mevzular endiselendigim mevzular :)

Allahumme amin ecmain kardeşim. Bir çalışma bulamazsan bana danış inşaAllah her iki yerde de dernek çalışmaları mevcut. Şuan şehir olarak neredesin kardeşim?

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İslami açıdan okumanın kendisi sıkıntı zaten. Ama küfür ve şirke bulaşmadıktan sonra Müslümanlara faydalı olabilmek için okunur Allahu alem
Abdulmuizz Fida Hocam üniversitede tercih edilmesinin itikadi ve ameli bakımdan sıkıntılı olan yada hayırlı olabilecek bölümler hakkında bilgilendirebilirseniz hem bizlerin çocukları ,hemde buradaki okuyan kardeşlerin yönlendirilmesi açısından faydalı olacağına inanıyorum

S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Daha guzel bolumler dururken hukuk tercihini hic anlayamadim. Allah seni muhafaza etsin. Bu isten hayirla cikmanda zor para kazanmanda.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Hakkinda Hayırlısi olsun,
Rabbim hayirli kılsin, evvelden Mansuri sonradan Huzeyfe olan kardeşim.

Burası dünya.
Ve biz bu dünyada yaşıyoruz.
Ve madem biz bu dünyada yaşıyoruz o vakit müslümanlar olarak etkin olacak sekilde yaşamayı tercih etmeliyiz.

Ben kendi adıma hukuk tercihini doğru bir tercih olarak görüyorum evvelde de bu konuda görüşümü belirtmiş idim.

Hukuk ince bir alan mıdır evet öyledir,
Lakin pek çok alan da böyle.
Ayakları yere basan neyin ne olduğunu bilinçli ve istekli bir sekilde bastan tercih edip musluman olmuş her erkek ve kadin zaten secimlerinde de ayni hassasiyeti gösterecektir.

Çoğu zaman bos beles konusan sanal bir ablayim belki ama, tum samimiyetimle ben sana inaniyor ve güveniyorum.
Sen bu işin üstesinden gelecek ve mazlum tum musluman kardeşlere yardimci olacaksindir Insallah.

Sadece uni cevresinde değil hepimiz zaten çetrefilli çevrelerle reel hayatimiz da boğuşup duruyoruz.

Hiç mi hukuksal sorunlariniz olmadi bilmiyorum ama musluman hukukçulara ihtiyaç var.
Hem belki bu bozuk sisteme yeni ve gerçek olan sistemi getireceklerin başında olacaktır Huzeyfe kardeş.

Ve ayni zamanda Aise zeybeb ve Hevia Islam kardeslerime de Rabbim sizlere de en hayirli olani versin. Sizlere de söylediğim gibi yardima ihtiyacınız olan her konuda yanınızdayim insallah.

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
hayır olsun, tebrik ederim. kardeşin söylediğin gibi, hukuk konusunda iş epey titizleşiyor. sen de bunları zaten uzun uzun düşünmüş, tartmışsındır muhakkak.
başarılar diliyorum :)
Ekli dosyayı görüntüle 15031
bizde de vaziyet bu. gönül isterdi ki medrese okuyalım, ama işte... :(

Bacım oraya gideceğine, evinde otursan fitneden daha iyi uzak kalırsın.

Üst Ana Sayfa Alt