Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Üniversite Tercihlerim Hakkında Önerilerinizi Öğrenebilir miyim?

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Bizim peder ablalarımı ilkokuldayken almış okuldan çok şükür ama daha sonra hırs yaptılar açıktan okumaya başladılar, en son ilahiyat üniversite okuyordu sanırım açıktan. Yani bunun sonunda ne olmak amaçlanıyor? Camiye hoca olamazsın, medrese açsan vahhabi yetiştiriyor diye ya önüne taş koyarlar yada kilit vururlar. Diploma almaktaki amaçlanan ne yani, din diploma isteyen bir merci değil ki. Tembellikten bitiremedim 2 üniversiteyi belki bana boş geliyor bilmiyorum ama uzak yakın farketmez özellikle müslüman bacıların üniversite ortamına girmesini tasvip etmem. Doğu bölgelerine üniversite açıldıktan sonra değişen ahlak çıtası malumunuzdur. Ucundan köşesinden illaki muhattap olacaksın bu ortam ile, koskoca 4 yıl. Ne düşündüğümün bir ağırlığı yok tabii bulduk forum ortamını boş beleş sallıyorum :)

Açıktan ilahiyat okuyup aynı zamanda da medrese eğitimi almak en güzeli gibi ama ya da sadece medrese eğitimi almak. Ona da aileler pek sıcak bakmıyor maalesef. Ailelerimizin derdi geçim kaygısı ve sıkıntısı olduğu için genelde..

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Müslümanlar için okul konusu ilkinden sonuna kadar problem, okuldan sonra iş hayatı başlı başına ayrı bir problem.Maalesef İslam toplumunda yaşayamamızın getirdiği sorunlar hayatın her alanında karşımıza çıkıyor. Bu problemler karşısında çoğumuzun fakatlarla başlayan onlarca bahanelerimiz var, bunlar ne kadar gerçekçi bilemiyorum.Allah katında bu mazeretlerimiz geçerli olacak mı diye ölmeden önce kendimizi hesaba çekmemiz gerekir.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Abi yorumun hakkinda bir iki soru sormak istiyorum.

Mesela neden nasihat ederken kırıcı sert bir uslup kullanmak zorundayiz ? Yani bunun nedeni nedir ? Ve neden bunu açıklama gereği duydun ki?

Ben senden küçüğüm.
Seni örnek aliyorum diyelim ( ki bazi konularda aliyorum mesela çocuklarının eğitimini dert edinmeni..)
Senden öğreneceğim nasihat ederken uslubumun sert olmasi mi
Yoksa meseledeki ciddiyetine olan hassasiyetin mi ? Hangisi?

..
Ama ile ilgili ihtimaller sunmussun,
Kardesimiz ailesinin isteği uzerine hareket ediyor olsun o vakit yorumun nasil olurdu ?

Ailelerimizin uzerimizdeki baskısının dereceleri mazerete midir ?
Bireysel davranmak ne kadar zor.
Çoğumuzun ailesi bilinçli değil. Kafa kağıdında müslüman ibaresi muammalik içeriyor.

Bak diyorsun ki ankara da medrese var.ama şartlari var.

Peki bu şart dışı kalanlar ne yapacaklar?

Alternatif sunun derken geçici değil ayırıcı değil daimi olabilen bir alternatiften bahsediyorum.

Mesela sorayim size bir kadin yatır başında neden caput bağlar? Neden dilek ağacına gider ? Neden turbelerden medet umar?

Simdi diyeceksin ki ilahiyat okuyan bunlari yapmaz mi ?

Mesele o değil. Eğitimdeki devasa açıklık.

Sistemden bahsedelim derseniz eğitim sisteminin fasa fiso olduğu zaten ortada. Zaten bozuk.

Akademisyenlerin dünyası tamamen karmaşa.

İstanbul da agirakcanin var bir okulu ama denkliği hala yok biliyorum. Mesele diploma değil sonraki aşamada önünün kapalı olmasi.

Devlet okullarinin ortamlari berbat.
Bunu hicbir zaman savunmadim.
Ama alternatifler kısıtlı.

Sen yazmadin mi çocuklarına okul ararken neredeyse umidini kaybettigini ama sonunda bulduğunu.

Bizim neden okullarimiz yok ?

Ne yapacagiz ya hu biz ?

Sizin gibi bilinçli anne babalarimiz yok.
Çevre desen bir yere kadar.
Sonra bir başına kalıp yalnızlaşıyorsun.

Yukarda ruhisukut kardes ortam cetrefilliginden bahsedip nasihat eylemis Allah razi olsun.
Ama , bir ama daha peki neden devam ediyorsun sorusu geliyor aklima?

Bir muvahhide neden uni ortaminda sorusuna
Bir muvahhid neden uni ortaminda o zaman ?

Kendimi doğru ifade edebildim mi bilmiyorum ama, eleştiriye yemin ediyorum doydum ben.
Çözüm istiyorum.
Geçici değil kalıcı.

Öncelikle abiler/kardeşler ve ablalardan Allah razı olsun, bu yazıyı yazmamın sebebi Alketa kardeşe cevap yazmak değildir. Bunu belirterek sözlerime Allah'ın adıyla başlıyorum; Bismillah.

Değerli kardeşler, hanginiz üniversite mezunu hanginiz değil bilmiyorum. Hanginiz medrese ehli hanginiz değil onuda bilmiyorum. Velhasıl... Değerli abilerim, kadınlarımızın zırhı nasıl ki tesettürse, erkeğin zırhı da gözleridir. Dolayısıyla gördüklerime binaen Alketa kardeşe katılarak üniversite konusunda erkekle bayanın okumasını hemen hemen kıyaslıyorum, aynı evreye yakın bir seviyeye indirgiyorum. Çünkü bayan çalışmalarına yakından tanıklık ederek, onların Allah azze ve celle'ye ne kadar bağlı olduklarını ve davetlerinin ne kadar genç kadınımıza umut olduklarını sizlere açık bir şekilde söyleyebilirim. Eğer onlar olmasaydı bu kadar bayana biz erkeklerin ulaşmasının ne kadar çok zor bir iş olacağını ve ne kadar riskli bir durum olacağını siz kardeşlerimin anlayacağını sanıyorum. Tabi burada kendilerine daveti şiar edinmiş, menfaatleri dünyalık olmayan, akılları Allah azze ve celle'ye yaraşır bir kul olmaktan başka bir şey düşünmeyen ve üniversiteyi bir amaç değil Allah'a yaklaştırıcı bir araç olarak gören kadınlarımızdan bahsediyorum, genele vurmuyorum.

Diğer meselemiz de şudur; Evet kardeşler ben Üniversite okuyorum, onca fitneye maruz kaldığım halde peki neden okuyorum? Değerli kardeşler bugün cemaatler olarak davette eksik olduğumuz bir konuda üniversite çalışmalarıdır. Kimse inkar edemez bunu, ortamları gözlerimle gördüm, görüyorum ve sentezliyorum. Bugün 'Ankara üniversitesine gitme orada solcular ve hadis inkarcıları mevcut' tavsiyesinde bulunuyoruz. Peki ardımıza dönüp 'Yahu müslümanlar Ankara'da üniversiteleri boş bıraktılar, solcularda orayı mesken tuttu' diyerek nefislerimize bu gerçeği neden açık bir dille söylemiyoruz? Suç bizim değil mi? Geçmişte boş bıraktığımız mevkilere küfür ehli yerleşmeyecek mi sandık? İşte bugün bunu önümüzde bir engel olarak görmemizin nedeni, üniversite de çalışma başlatmakta geç kalmamızdır. Bizler geç kaldık kardeşler; davette geç kaldık, üniversiteleri tabiri caiz ise ilim yuvalarını savsak düşüncelere bırakarak oraları sahiplenmekte geç kaldık! İşte bugün bunun acısını yaşıyoruz.

Diğer bir mesele kardeşe olan tavsiyelerim olacak. Ben nasihatlerimde 'solcuların olduğu yerlere gitmeyin, okumayın' demek istemedim. Böyle bir izlenim bıraktıysam affola. Bilakis çalışmaların olduğu yerlere gidin dedim. Neden çünkü üniversitede çalışma başlatmak ciddi manada zordur. Bunu tecrübe eden biri olarak söylüyorum.Çünkü yanında ne bir ilim ehli var(ilden ile değişir), ne tecrübe ehli var, ne sıkıntıları çözmeye çalışabilecek kadar feraset ehli biri var. Yanında sadece Allah azze ve celle var. O yüzden kardeşime 'Allah'la aranı iyi tut, O'nu unutma' dedim.

Diğer bir mesele de; ehil olana danışmak. Bakın kardeşler bugün medrese okuyan bir ilim ehlinin yanına 14 yaşında matematiğe, Biyolojiye vs vs ilimlere ilgisi olan bir kardeşi götürsünler ve bu ilim ehli hocamız basiret ehli ve feraset ehli değil de sadece büyüdüğü ortamı dile getiren birisiyse' bu kardeşi direk medreseye yazdırın' der. Aynı şekilde üniversite mezunu birinin yanına 14 yaşında hadis usulüne önem veren ilim öğrenmek isteyen bir kardeşi götürün o da 'bu kardeşi liseye gönderin ümmete okuyan lazım' der. Şimdi size soruyorum Allah için; Bu iki kardeşide bu iki hocamız harcamadı mı? Harcadı değil mi? Üniversite okumak isteyen biri üniversite okuyan veyahut okumuş tecrübe edinmiş biriyle konuşsun bu isteğini, gidip medreseden mezun ilim ehli biriyle değil. Aynı şekilde medrese okumak isteyen biride medrese okuyan onu tecrübe edinmiş ilim ehli kişiyle konuşsun üniversite okumuş medrese eğitimi görmemiş biriyle değil. Bunlar ümmetin parlak zekalarını yıpratan bazı belirgin hatalar. Rabbim bu hatalardan cayan bir ümmet nasip etsin ve her dalda yetişen, İslam devletinin zeminini oluşturabilecek ehil sahibi Müslümanlar nasip etsin.Umarım ne demek istediğim anlaşılmış ve yanlış anlaşılmaya mahal vermemişimdir.

Üniversite okuyacak erkekte bayanda şunu iyi bellesin ki:

"Üniversite bir amaç değil, Allah'a yaklaştırıcı bir araçtır.
Bunu böyle görmeyen okumasın; iffetini ve imanını tehlikeye atmasın."

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Müslümanlar için okul konusu ilkinden sonuna kadar problem, okuldan sonra iş hayatı başlı başına ayrı bir problem.Maalesef İslam toplumunda yaşayamamızın getirdiği sorunlar hayatın her alanında karşımıza çıkıyor. Bu problemler karşısında çoğumuzun fakatlarla başlayan onlarca bahanelerimiz var, bunlar ne kadar gerçekçi bilemiyorum.Allah katında bu mazeretlerimiz geçerli olacak mı diye ölmeden önce kendimizi hesaba çekmemiz gerekir.

Doğru söylüyorsun abi.

y0lcu34 HARİCİSİ Çevrimdışı

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Açıktan ilahiyat okuyup aynı zamanda da medrese eğitimi almak en güzeli gibi ama ya da sadece medrese eğitimi almak. Ona da aileler pek sıcak bakmıyor maalesef. Ailelerimizin derdi geçim kaygısı ve sıkıntısı olduğu için genelde..

İlla sokuşturacaksınız ilahiyatı. Tüküreyim ilahiyata ne fazileti var o diplomayı eline almanın? Amaç ilahiyatçı sıfatı alıp davetin önünü açmak ise hiç boşuna hayal kurmayın, insanların inandığı dine taş atınca istersen profösör ol yine kulak asmazlar sana. Faruk Beşer anadolu müslümanlığının çok sevdiği birkaç şeye şirk dediği için malum çevrelerce sevilmiyor, halbuki demokrasiyi, particiliği kökten reddden bir adam bile değil. Sen çıkıp ilahiyatçı sıfatıyla şirk küfür anlat bakalım televizyonda "indirin ulan şu vahhabiyi ekrandan" diye bir ton şikayet gelir ve kariyerin başlamadan biter. Babamın çok sevdiğim bir lafı var, içindeki müftüye sor o zaten sana doğru cevabı verir diye. Allah korkusu olan bir müslüman dine ve kalbine bu tür olayları arz ettiği zaman alacağı cevap bellidir, nefsimizden maslahat uydurmanın alemi yok.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
İlla sokuşturacaksınız ilahiyatı. Tüküreyim ilahiyata ne fazileti var o diplomayı eline almanın? Amaç ilahiyatçı sıfatı alıp davetin önünü açmak ise hiç boşuna hayal kurmayın, insanların inandığı dine taş atınca istersen profösör ol yine kulak asmazlar sana. Faruk Beşer anadolu müslümanlığının çok sevdiği birkaç şeye şirk dediği için malum çevrelerce sevilmiyor, halbuki demokrasiyi, particiliği kökten reddden bir adam bile değil. Sen çıkıp ilahiyatçı sıfatıyla şirk küfür anlat bakalım televizyonda "indirin ulan şu vahhabiyi ekrandan" diye bir ton şikayet gelir ve kariyerin başlamadan biter. Babamın çok sevdiğim bir lafı var, içindeki müftüye sor o zaten sana doğru cevabı verir diye. Allah korkusu olan bir müslüman dine ve kalbine bu tür olayları arz ettiği zaman alacağı cevap bellidir, nefsimizden maslahat uydurmanın alemi yok.

Sarı kantaron üstad, bu daha iyiymis strese.
Gece gece uzme çocuğu.

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi

Abi, "ya da sadece medrese" kısmını atlamışsın galiba. Hem buradaki kardeşler İlahiyatın ne demek olduğunu biliyor merak etme.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evde baba kilisede ise peder vardir.

Kelimelerimizi batil kavramlarla ozdestirmeyelim.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi

O diplomayı eline alıp üstüne de yüksek lisans yapmanın tevhidi benimseyen bir öğretim görevlisi olamana yararı var. Tevhidi benimseyen öğretim görevlisine de üniversitede eğitim gören öğrencilerin ihtiyacı var. Ve hadis inkarcılarının mesken tuttuğu yerler bu makamlardır unutmayalım. Bu tür makamlara tevhidi öğretim görevlilerinin geçmesi şart. Allah'a hamd olsun bu eksikliği fark eden cemaatler var ve tanıdığım medrese mezunu, ilahiyat mezunu ve tevhidi benimseyip demokrasiden Allah'a sığınan 3 tane öğretim görevlisi var. Elhamdulillah.

y0lcu34 HARİCİSİ Çevrimdışı

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
O diplomayı eline alıp üstüne de yüksek lisans yapmanın tevhidi benimseyen bir öğretim görevlisi olamana yararı var. Tevhidi benimseyen öğretim görevlisine de üniversitede eğitim gören öğrencilerin ihtiyacı var. Ve hadis inkarcılarının mesken tuttuğu yerler bu makamlardır unutmayalım. Bu tür makamlara tevhidi öğretim görevlilerinin geçmesi şart. Allah'a hamd olsun bu eksikliği fark eden cemaatler var ve tanıdığım medrese mezunu, ilahiyat mezunu ve tevhidi benimseyip demokrasiden Allah'a sığınan 3 tane öğretim görevlisi var. Elhamdulillah.

Böyle faziletleri varsa başım gözüm üstüne, bu düşüncemden jet hızıyla dönerim kardeşim.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

Ruhi kardes sen ne okuyordun?

Üst Ana Sayfa Alt