Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Unutma nasıl azaltılır...?

awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hafızayla ilgili çalışmalar gösterir ki ,bi çok insan (yaşlı bile olsa)kendi düşündükleri hafızadan daha iyi bi hafızaya sahiptirler.
Hatırlamayı kolaylaştıran adımları şöyle sıralıyabiliriz

1.Motivasyonunuzu geliştirin:Çok güçlü öğrenme ve hatırlama bazen mümkün olmayabilir .Fakat uyanık olur ve yoğunlaşmayı başarabilirseniz öğrenmek ve hatırlamak kolaylaşır.

2.Hafıza becerilerinizi praktisle güçlendirin:Bütün becerilerde olduğu gibi becerilerin kalıcılığı için praktis yapmalı ve bu becerileri kullanmalıyız.Mesela çapraz kelimeli pazıllar,anagrams(rastgele seçilmiş kelimelerden grup yapılan bi tür kelime oyunu),scrabble(üzerine harfler basılı küçük kareler ile sözcükler türetme oyunu),japonca öğrenmek ,satranç oynamak ve arkadaşlarınızla bir olayın tartışmasını yapmak gibi.

3.Hatırlayabilme kabiliyetinden emin olmalısın:Hafızadaki bilgiye ulşmak lehinde konuşarak(kendi kabiliyetinin farkında olarak)kolaylaşır .Eğer kendini hatırlayamıyacagına inandırırsan muhtemelen hatırlayamazsın.Pozitiv davranışta bulunan ve düşünen insanların hatırlamayı başardıkları görülmüştür.

4.Dikkati datıdan şeylerden uzaklaşmak:Sizi çalışırken rahatsız eden herşeyden kaçının bu yüksek ses ışık yada koku olabilir .Bu etkenler rahatsız ediciolabildiği gibi hatırlamayı destekleye bilirde calıstıgınız ortamdakı cukalata kokusu yada mekan değiştirdiğinizde çalıştığınız mekana gitmeniz tekrar aynı kokuyu duymanız hatırlamayı kolaylastırır.Kişi kendi şemasının farkında olmalıdır nelerden etkileniyor ve neler onu destekliyor.

5.Odaklanmak :Etrafınızdaki olaylara ,hislere detaylara dikkat kesilmek önemlidir ve diğer elementlerle olan ilişkiniz hatırlamaya yardımcı olur

6.Daha önce bildiklerini yeni öğrendikerinle ilişkilendir:Hafıza bilgileri organize etme ve kodlama yetenegine sahiptir .Genellikle yeni öğrenilenler akılda kalır ama biz daha önce bildiklerimizle yeni öğrendiklerimiz arasında ilişki kurarak bilgiyi kalıcı hale getırebiliriz. Mesela yabancı bir dil öğrenirken bir kelimenin ana dilinizdeki bir kelimeye benzerliğinden yararlanabilirsiniz.

7.Hayal gücünü kullanın :Mesela hatırlamanız gereken bir soyismi düşünelim bu soyismi bardak olsun o kişinin elinde bir bardak olduğunu ve o bardaktan baktığını düşünün bu hatırlamanıza yardımcı olacaktır.Veya unutmamanız gereken olayları bir hikayeyle hafızanıza yerleştirebilirsiniz.

8.Sıralama:Anahtarı nereye koydugunuzu hatırlamakla ilgili bi probleminiz varsa kapıdan her girdiğinizde anahtarı herzaman aynı yere bırakın .Yatmadan once bısey yapmanız gerekıyorsa yataga yatmadan once gorebılecegınız bı notu yatagın uzerıne bırakın .

9.Hafızanızı yalnız bırakmayın:İnsan hafızası mükemmel değildir.Hatırlamanız gereken şeyleri yazın ki hafızanızı yalnız bırakmamış olun .

Birçoğumuz unutmakla ilgili kötü tecrübelere sahibizdir bununla birlikte unutmak unutulmaması gereken bi nimettir.Geçmişte yaşanılan kötü şeylerin unutulmaması bizim için bir hezimet olabilirdi.

Unutmak ilenmekten iyidir !!!

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
peki kolay motivasyon yada konsantrasyon nasıl sağlanabilir :huhuuhuu

awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yazıyı daha dıkkatlı okuman gerekıyor sanırım delı sende motıvasyon bozuklugu var anlaşılan tam anlayamamışsın sanırım konuyu :güldüm
uyanık olmak ve yogunlasmak lazım motıvasyon için ayrıca ögrenmeye isteklı olmak ve etrafını kendine göre yonlendırmek lazım ısık ses gıbı seylerden etkılenılıyorsa bunlar ortadan kaldırılmalı boylece daha cok kendımı verebılır ve motıvasyonu saglarız .Ayrıca ayakta calısmak acık hava beyın ıcın yararlıdır bır de sık aralıklarla calısmak lazım cunku beyın en son ogrendıgını yada tekrar ettıgını daha cok hafızada tutabılme yetenegıne sahiptir ,hayal gucumuzu de kullanabılırız ogrenecegımız ingilizce kelıme extravagant olsun müsrif israf eden anlamındadır bu kelıme ıcın soyle bır hıkaye dusunursek aklımızda kalır:Bır bayan varmıs o kadar musrıfmıskı cok esyası oldugu ıcın bır yere trenle gıderken extradan vagon lazım olurmus boylece extravagant kelımesını unutmayız.Ayrıca beyın zorla beynımıze sokmaya calıstıgımız bılgıyı reddeder ara vermelı beynı dınlendırmelı rahat olmalıyız yerımızı degıstırmelı ve hatta bu benım uyguladıgım bı yontem tavsıye ederım kendınıze odul verın 1 saat calıstınızsa sonunda kendınz ıcın bıseyler yapın fılm seyredın kuran okuyun cukalata yeyın yada bıraz dolasın bunun gıbı yanı odul motıvasyonu guclendırır. :cimcime1

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bende motivasyon yada dikkat sorunu var. bir konuya odaklanmam zaman alabiliyor yada aklım sürekli başka yerlerde olduğu için dikkatimi belirli noktalarda topllayamıyorum. bunu sıkıntısını üniversite yıllarında çok çektim. kendimle alakalı diyebileceğim tek şey hayal gücümün çok gelişmiş olduğu, çok önemli dersleri bilem dinlerken aniden başka diyarlara uçup gittiğim gerçeği... bu nedenle bunca senelik öğrencilik hayatımda öğretmenlerden dinleyipte öğrendiğim çok fazla bir şey yok. hatta üniversitede bilem. hep kitaplardan yada arkadaşlardan öğrenmişimdir öğreneceğim şeyleri... bu bakış açısıyla soruyorum. ben ne yapmalıyımki hayal dünyama dalmadan kendimi maddi bir olaya dapte edeyim, dikkatimi motivasyonumu belirli bir olay üzerinde toplayayım... :bilmiyorum

awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ah delı ahhh benımde basımda bıtane var o dedıgınden basharfı neznam ben ona bı care bulamadım ama yakındır ben sıze bı care bulucam ınsbekleyın .Tamam benımde sevmedıgım bı dersse hocayı dersın sonundakı son cumlede yakalayabılıyorum ama eger ders mental healt ,pskolojı cognatıve pskolojı ıse o zaman pur dıkkat kesılıyorum cunku sevıyor ve ogrnemek ıstıyorum :cimcime1

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bizim dersler türkçe olmasına ve içerisinde bazı ilgi alanım olan unsurlardanda bahsedilmesine rağmen dikkatimi kaybediyorum. baştan sona pür dikkat bir dersi dinliyebildiğim zaman sayısı çok azdır. sözel derslerden yine okuyup yırtıyordum da, aldığım derslerin çoğunluğu sayısal olunca beni çileden çıkarıyodu. bayağı zahmet çeketim bu konularda... artık bir alakam kalmadı derslerle ama şu andada yaptığım işlerde yada patronlarım bana nasihatlerde bulunduklarında bazen yine dikkat kaybına uğruyor, dalıp gidiyorum uzak diyarlara :bilmiyorum

awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
:cimcime1 hmmm demek dalıp dalıp gıdıyorsun neden ve nereye acaba ? :huhuuhuu

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
hayal kurmayı sevdiğim için :cimcime1
uzak diyarlara :huhuuhuu

awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
hm anladım aklın fıkrın evde yemeklerde yada yapamadıgın ıslerde mı kalıyor yoksa (ben sana bosuna hıperaktıf demıyorum ,dıkkat dagınıklıgı motıvasyon eksıklıgıde var :cimcime1 )ee baska anlat sen baska nerelere gıdıosun ? :cimcime1

NeZnam Çevrimdışı

NeZnam

Üye
İslam-TR Üyesi
deli ' Alıntı:
hayal kurmayı sevdiğim için :cimcime1
uzak diyarlara :huhuuhuu
bende bende hatta lisede arkadaşlar benim hayallerimi çok begenır bana hayal kurdurturlardı.
psiko hanım cidden artk bir çözüm bulun buna bak delinin okulda bitmiş ama benımkının yarısı duruyor hala.hem sende benim hayallerimi dinlemekten kurtulursun

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
dersler dışında heryere... işin garibi kendi kendime senaryolar, diyaloglar, hal, durum ve tutumlarla birlikte herşeyi aynen yaşıyormuş gibiyim. bu da bazen beni yoruyor. beyin gerçekten yaşanmış gibi algılıyor. enteresan. bunları başkasına anlatma gibi adetlerimde yok... bir çok tecrübeyi hayallerimde yaşıyor gibiyim sanki :sektirmece

awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
hm günde kaç saat uyuyorsun?bıde ınsanlara kızdıgında sessız kalmayımı tercıh edersın yoksa bı sekılde ıcımde kalmasın deyıp dusunduklerını soylermısın?

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
6-8 saat arası uyurum... genelde içime atarım... aşırı durumlarda olaya müdahale ederim :huhuuhuu

awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
peki yakınlarında herseyını konusabılecegın bı cok seyı paylastıgın senı rahatlatacak bı arkadasın var mı?

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
herşeyi kimseyle konuşmam... şahsi durumlarımda ketum davranmaktan hoşlanırım. ama kanaat ettiğim bazı sıkıntılı durumlarım için sır dostlarımda yok değil... :huhuuhuu