Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Uzakdoğu Dövüş Sanatlarındaki Selamlama vb. Budizm'den Gelen Bazı Hareketleri Yapmanın İslamdaki Hükmü Nedir?

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu soruyu sormamdaki sebep şu, ben küçük yaştan beri yani tevhidi tam bilmediğim zamanlardan beri Uzakdoğu sporlarıyla uğraşmaktayım benim bu sporlarla uğraşma amacım dövüş tekniklerini öğrenmekti felsefesiyle ilgilenmiyordum.Fakat bazı selamlama v.b budizm'den kalan bazı hareketleri formalite icabı istemeyerek de olsa antrenmanlarda uzun yıllar boyunca yaptım.Şimdilerde ise aklıma takılmaya başladı bu selamlama benzeri hareketleri formalite icabı istemeyerek yapmanın İslamdaki hükmü nedir?Günahkar olma durumu mevcut mudur?Selamlamada namazdaki secde benzeri hareketler de var.Ama ben bunları haşa puta tapmak için değil sadece formalite icabı(yani spor salonunda sorun çıkmaması için)yıllarca tekrarladım.Amacım sadece dövüş tekniklerini öğrenmekti ve başarılı da oldum fakat bu soru kafama takılıyor sürekli. lütfen bilgili kardeşler cevaplasın.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
şimdi ben bu selamlama meselesinden dolayı tevbe ediyorum fakat bundan sonra Uzakdoğu sporları çalışmaya devam etmek için özel ders metoduyla(bire bir ücretli çalışma-öğrenme) yaparak ve antrenöre uygun bir dille durumu izah ederek bu selamlama hareketlerini yapmadan ve şirkten kaçınarak yeni bir dövüş sanatına başlamamda(kung fu- wing tsun) gibi bir sakınca var mıdır?judo ve karate do gibi japon savaş sanatlarını yeterince bildiğimi düşünüyorum.Yeni başlamayı düşündüğüm kungfu-wing tsun sanatında bildiğim kadarıyla maalesef bu şirklerden daha fazla var.Ama dediğim gibi bu şirkleri yapmamanın ve kaçınmanın yolunu bulursam bu yeni dövüş sanatına başlamamda bir sakınca var mıdır abdülmüizz abi?eğer şirkten kaçınmanın yolunu bulduktan sonra da yine sakıncası varsa başlamaktan vazgeçerim.O yüzden öğrenmem gerekiyor.Cevap verdiğin için Allah razı olsun.

Üst Ana Sayfa Alt