Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

VELA ANCAK MÜMİNLEREDİR

A Çevrimdışı

AbdulMuntaqim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Seyfuddin El-Muvahhid - Buhari ve Müslim'den islam Davetçilerine Öğütler

VELA ANCAK MÜMİNLEREDİR

Amr İbnil As (r.a) şöyle dedi:

Rasulullah (s.a.s)den gizli değil açık olarak şöyle buyurduğunu işittim:

«Dikkat edin! Ebu fulanın ailesi benim velilerim değillerdir. Benim velim ancak Allahdır ve salih müminlerdir.» (Müslim)

HADİSTEN NE İSTİFADE EDERİZ

İman; yalnız Allaha kulluk, müminlere dostluk ve kafirlere düşmanlıktır.

İslam dini müminlere; Allahdan, Rasulünden ve müminlerden başkasını veli edinmelerini kesinlikle yasaklamıştır.

Vela: Dostluk kurmak, yardım etmek, desteklemek demektir.

Bir mümin kardeşi ihtiyaç halinde olan kişinin, ona yardım etmeyip kafir birisine yardım etmesi asla imanla bağdaşmayan bir harekettir. Hatta kafir bir kimseye yardım da bulunmasa dahi zor durumda olan mümin kardeşini yardımdan mahrum bırakması asla İslamla ve imanla bağdaşmaz.

Bir mümin en yakın akrabası dahi olsa Allah ve Rasulünün emrine karşı çıkan bir kimseyi asla veli edinemez. Yani; İslama apaçık şekilde savaş açan kimse kim olursa olsun yaşama hakkı yoktur. Bu yüzden bunlara kati surette dostluk gösterilemeyeceği gibi zerre kadar da yardım yapılmaz. Böyle kimseleri veli edinen kimse kafir olur ve İslam milletinden çıkar.

İslama savaş açmayan ve kendisine tebliğ edilmiş olan kafir bir kimse eğer İslami reddediyor fakat İslama sadırmıyorsa bu kişiler anne-baba olursa bunlara sadece aciz kaldıkları hususlarda yardım edilir. Yoksa onları güçlendirmek gayesiyle yardım yapılmaz. Böyle bir durumda olan anne ve babaya yardım etmeyen kimse ise haram işlemiş olur. Bunların dışında olan ve aynı vasıflan taşıyan kişilere de ancak ihtiyaçları müminlerin ihtiyacına eşit olmadığı müddetçe yardım edilir. Eğer ki ihtiyaç duydukları yardım müminlerin ihtiyaç duyduğu yardıma eşit ise kesinlikle onlara yardım yapılmaz. İşte böyle bir durumda kafiri mümine tercih küfürdür. Şayet ihtiyaç hususunda eşitlik söz konusu değilse ancak ve ancak yaşantılarını sürdürecek derecede onlara yardım edilir. İslama savaş açmamış olup da hatalı tebliğ edilmiş bir kişinin tekrar İslama ısınmasını sağlamak için de ona bir takım yardımlar yapılabilir.'

Üst Ana Sayfa Alt