Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Vesvese Hastalığı Dinde Özür Sayılır mı?

S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Namazda vesveselerin ardarda geldiği namazda kaç rekat kildigini kaç secde yaptiğini rukuyu yapip yapmadigini hatirlamayan namazi tekrarlasada bazen 5 6 tekrarda anca namazindan emin olan kişi emin olana kadar 5 6 kere namazini kilmalimi yoksa vesveselinin ne kadar çabalasada kurtulamadigi vesvese veyahut gaflet hali onun için özürmüdür ne yapmasi gerek vesveselinin.Yani vesvesesi olan kişinin yaşadigi vesvese değilsede gerçekten eksik kildiysa o namazi kilmamis gibimidir

talebe9303 Çevrimdışı

talebe9303

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Konula ilgili benimde bir sorum olacakti hani soyle bir hadis varya

"Biriniz namazda olur da, arkasında bir hareket hisseder ve (bundan dolayı) abdestin bozulup bozulmadığı konusunda tereddüde düşerse ses veya koku duymadıkça namazdan ayrılmasın."
(Ebu Davud, 1/45, Kitabu't-Tahare, 68)

Bende bu durum namaz disinda da oluyor abdest alirken ve abdest aldiktan sonra namaza durana kadarki zamanlarda cok vesvese oluyor. Namazda iken vesvese olsada takniyorum bu hadisten dolayi ama namaz disindaki hukmu nedir bu durumun?

M Çevrimdışı

Meliksah Kayaaaa

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Konula ilgili benimde bir sorum olacakti hani soyle bir hadis varya

"Biriniz namazda olur da, arkasında bir hareket hisseder ve (bundan dolayı) abdestin bozulup bozulmadığı konusunda tereddüde düşerse ses veya koku duymadıkça namazdan ayrılmasın."
(Ebu Davud, 1/45, Kitabu't-Tahare, 68)

Bende bu durum namaz disinda da oluyor abdest alirken ve abdest aldiktan sonra namaza durana kadarki zamanlarda cok vesvese oluyor. Namazda iken vesvese olsada takniyorum bu hadisten dolayi ama namaz disindaki hukmu nedir bu durumun?
Aynısı banada oluyordu abi
Ben almadım tekrar tekrar doğru yaptım diye düşünüyorum
Vesvese sonucta ama garantiye almak icin ben vakit başı abdest alıyorum.
Ben bu yüzden lavabodan cıkamıyordum abdest alacam diye kac defa aldm :)

talebe9303 Çevrimdışı

talebe9303

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aynısı banada oluyordu abi
Ben almadım tekrar tekrar doğru yaptım diye düşünüyorum
Vesvese sonucta ama garantiye almak icin ben vakit başı abdest alıyorum.
Ben bu yüzden lavabodan cıkamıyordum abdest alacam diye kac defa aldm :)
Banada yeni olmaya basladi sadece namazda olsa hic sorun degil konu ile ilgili hadisler net. Fakat namaz disindada cok supheye dusuyorum. Abdesti bitirmeden basa aliyorum. Lavabodan cikiyom sonra geri donuyom bida almak icin. Abdestim yokken olmuyor ama

M Çevrimdışı

Meliksah Kayaaaa

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Banada yeni olmaya basladi sadece namazda olsa hic sorun degil konu ile ilgili hadisler net. Fakat namaz disindada cok supheye dusuyorum. Abdesti bitirmeden basa aliyorum. Lavabodan cikiyom sonra geri donuyom bida almak icin. Abdestim yokken olmuyor ama
Bendede oldu abi cok sinir edici bi vesvese
Allah en yakın vakitte o vesveseyi senden kaldırsın.

ebuyusuf Çevrimdışı

ebuyusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Ebu Muhammed Eymen kardeşten tavsiye alabilirsin

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Konuya tam bir cevap gelmedi kardesler. Namaz disinda da bu suphelere aldiris etmezsek olur mu?
Bu ruhsat namazda da, namaz dışında da geçerli. Bunu bir ilim ehline sorup bizzat cevap almıştım. Ses ve koku duymadığın müddetçe inşaallah abdestlisindir. Ama vesvese değilde(sürekli gelen vesvese değilse) takvadan dolayı abdest alırsan bu senin için daha hayırlıdır.

Huzura Doğru Çevrimdışı

Huzura Doğru

''Hiç''likte profesyonel hizmetçi
İslam-TR Üyesi
Kendi kendinize sorabilirsiniz.Neden sürekli abdestimden şüphe edip tekrar abdest alıyorum veya namazım tam olarak içime sinmiyor?Cevabınız muhtemelen mükemmel ibadeti yakalamak içindir.Evet,eksiksiz ibadet etmek için kendimizi zorluyoruz.Abdesti sürekli alıyoruz çünkü bir yerde işte tam eksiksiz bir abdest ve namazım oldu demek için.2 veya 3 kere abdest ve namazı tekrarladığınızda olanları düşünün.Bu sefer kusur kapandı diyorsunuzdur.Yani sizce bir eksik kalmadı artık çünkü ilki kusurluydu ama diğeri tam olmuştu.Ancak şöyle düşünebilirsiniz:
Allah'a eksiksiz ibadet ederek gittiğine emin olmak mı iyidir yoksa yine sana layık olmayan kusurlu bir halle geldim demek mi?Abdest ve namazın şartlarını sağladıktan sonra seccadenizi serdiğiniz zaman artık geriye ibadetin keyfini çıkartmak kalıyor.Zira ne yaparsanız yapın ibadetiniz değil İbadet Ettiğiniz mükemmeldir...

Ebu Muhammed Eymen Çevrimdışı

Ebu Muhammed Eymen

Bir adım öteside, Bin adım öteside toprak..
Frm. Yöneticisi
Hangi rekatta olduğunuzu sık sık unutuyormusunuz?

Osman bin Ebi’l-As (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) beni, Taif’e vali tayin ettiği dönemde namazımda bana bir şey peyda olmaya başladı hatta ne kıldığımı bilemez oldum. Ben bu durumu görünce kalkıp (Taif’ten Medine’ye) Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in yanma gittim.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) (beni görünce):

–‘Ebu’l-As’ın oğlu?’ dedi.

Ben:

–Evet, Ya Rasulallah! dedim.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

–‘Seni (buraya) getiren sebep nedir?’ buyurdu.

Ben:

–Ya Rasulallah! Namazlarımda bana bir şey peyda oldu, öyle ki ne kıldığımı bilemiyorum! dedim.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

–‘Anlattığın şey, şeytanadır! Onu bana yaklaştır!’ buyurdu.

Bunun üzerine ben, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in yanına vardım ve (diz çökerek) ayaklarım üzerine oturdum. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) elini göğsüme vurdu, ağzımın içine tükürdü ve:

–‘Çık! Ey Allah’ın! Düşmanı’ dedi.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bu işi üç defa tekrarladı. Sonra (bana):

–‘(Git) işinle meşgul ol!’ buyurdu.

Ravi demiştir ki:

Sonra Osman bin Ebi’l-As (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

–And olsun ki, ondan sonra şeytanın bana sokulduğunu sanmam!”

İbni Mace 3548

Kurtulmanın yolu kuran tedavsidir.

Üst Ana Sayfa Alt