Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bazı Tâğût Ve Mürtedlerin Küfründe Duraksayan Veya Şüphe Edenlerin Hükmü

Bazı Tâğût Ve Mürtedlerin Küfründe Duraksayan Veya Şüphe Edenlerin Hükmü

Yazar
Ahmed b. Hamud el-Halidi
Yayınevi
Minber Yayınları
486515-1.jpg

"Kitap Şeyh Hâlidî'nin tevhide davet tevhidi meselelerinin açıklanması ve ümmete yayılması hususunda yapmış olduğu çalışmalardan biridir. Yine bundan önce de tevhid ulûhiyet bâbı ve bunlarla ilgili konular hakkında kitaplar ve risâleler te'lif etmiştir. Allah ondan razı olsun.
Elimizdeki kitapta kendileri tâğûtun cinsinin tekfir edilmemesi hususundaki cehâlet ile tâğûtun bazı çeşitlerinin ve fertlerinin tekfir edilmemesi hakkındaki cehâletin mâzeret oluşları arasındaki farkı açıklamıştır.
Bu konu Kelime-i tevhîdin en önemli esaslarından olan ve günümüzde tam olarak anlaşılmayıp bilinmeyen "Tâğûtu inkâr etmek" meselesiyle ilgili son derece önemli bir meseledir.
Şeyh kitabında Hâricî ve Mürcieler'in ilgili esas hakkındaki sapkınlıklarından bahsetmiş bu konuda Selefin mezhebi açıklamış ve "Müşrikleri tekfir etmeyen kâfirdir" kuralı hakkında meydana gelen karışıklığı detaylarıyla açıklayarak gidermiştir.
Özellikle insanların birçoğunun hakkında kafalarının karıştığı kendisini İslâm'a nispet eden tâğûtlarla ilgili meseleleri de açıklığa kavuşturmuştur. Zira bu tâğûtlar birçok dini sembolü izhâr ettikleri için kimisi bunları tekfir etmemiş duraksamış veya küfründen şüphe etmiştir. İşte bu gibi mürted tâğûtların tekfirine taalluk eden meseleleri ve bu konudaki üç esası açıklamıştır."


Şeyh Ali bin Hudayr
Yazar
أهل الحديث
İndirilme
137
Görüntüleme
227
İlk yayınlama
Son güncelleme
Değerlendirme
0.00 yıldız(lar) 0 rating

أهل الحديث ait diğer kitaplar

Üst Ana Sayfa Alt